Biden: relvarahu on võimalik alles pärast Hamasi pantvangide vabastamist

{{1698118860000 | amCalendar}}
Kaks eakast naisest pantvangi jõudsid öösel Tel Avivi. Hamasi käes on jätkuvalt üle 200 pantvangi.
Kaks eakast naisest pantvangi jõudsid öösel Tel Avivi. Hamasi käes on jätkuvalt üle 200 pantvangi. Autor/allikas: SCANPIX/dpa/Ilia Yefimovich

Bideni sõnul on relvarahu võimalik alles pärast Hamasi pantvangide vabastamist. Hiina välisminister ütles Iisraeli kolleegile, et kõigil riikidel on õigus ennast kaitsta. Briti peaminister Sunak: Putinil ja Hamasil on sama motivatsioon.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi sõjas teisipäeval, 24. oktoobril:

- Palestiina liider ärgitas Macroni peatama agressiooni Gazas;

- Itaalia välisminister: Gaza haigla plahvatuses hukkus ainult 50 inimest;

- Iraan palub Venemaad ja Hiinat vetostada ÜRO Iisraeli-teemalist resolutsiooni;

- Macron jõudis Iisraeli;

- Iisraeli kaitseminister andis USA-le teada ettevalmistamisest maapealseks operatsiooniks Gazas;

- Egiptuse meedia andmetel saabusid kaks Hamasi pantvangi piirile;

- Hiina välisminister Iisraeli kolleegile: kõigil riikidel on õigus ennast kaitsta;

- Sunak: Putinil ja Hamasil on sama motivatsioon;

- Biden: relvarahu on võimalik pärast Hamasi pantvangide vabastamist.

Palestiina liider ärgitas Macroni peatama agressiooni Gazas

Palestiina omavalitsuse juht Mahmud Abbas ütles teisipäeval Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile, et rahvusvaheline üldsus peab peatama Gaza sektoris Hamasiga võitleva Iisraeli agressiooni.

"Me kutsume teid tungivalt üles, president Macron, seda agressioon peatama," ütles Abbas pärast kahe liidri Ram Allah's peetud läbirääkimisi, kus domineeris Gazas ja Iisraelis tuhandeid tsiviilohvreid nõudnud sõda.

Palestiina liider mõistis karmilt hukka Iisraeli õhurünnakud, öeldes, et need tapavad barbaarsel viisil süütuid tsiviilisikuid.

Abbasi sõnul vastutavad konflikti eest Iisrael ja seda toetavad riigid. Ta lisas, et Gaza teemal peaks korraldama rahvusvahelise rahukonverentsi.

Macron ütles ajakirjanikele, et miski ei õigusta Palestiina territooriumil elavate tsiviilisikute kannatusi.

Varem oli Macron kaitsnud Jeruusalemmas Iisraeli õigust kaitsta end Hamasi terrorismi eest.

Esimese lääne liidrina, kes läks praeguse kriisi ajal Palestiina omavalitsuse peakorterisse okupeeritud Läänekaldal, ütles Macron: "Püsivat rahu ei sünni, kui ei tunnustata Palestiina rahva seaduslikku õigust omada territooriumi ja riiki."

"Ei saa olla ka jätkusuutlikku rahu, kui Palestiina rahvas ja nende võimud ei tunnista selgelt Iisraeli riiki ning selle olemasolu ja julgeoleku tähtsust," lisas ta.

Iisraeli teatel hukkus 7. oktoobril Hamasi võitlejate sisenemisel Lõuna-Iisraeli 1400 inimest, valdavalt tsiviilisikud. Hamasi kontrolli all oleva Gaza terviseministeeriumi teatel on Iisraeli õhurünnakutes hukkunud 5791 inimest.

Macron kutsus laiendama islamiriigi vastast koalitsiooni Hamasi vastu

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus teisipäeval laiendama äärmusrühmituse ISIS vastu võitlevat koalitsiooni võitluseks Palestiina terroriorganisatsiooni Hamas vastu, mis ründas 7. oktoobril Iisraeli.

Macron ütles pärast Jeruusalemmas peetud kõnelusi Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, et islamiriigi vastu võitlevad riigid peaksid ka võitlema Hamasi vastu.

Prantsuse presidendi sõnul on vaja ka Palestiina rahuprotsessi otsustavat taaskäivitamist.

Erdogan: ÜRO Julgeolekunõukogu on Gaza kriisi süvendanud

Türgi president Recep Tayyip Erdogan süüdistas teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogu Gaza kriisi süvendamises ja liigses järeleandlikkuses Iisraeli suhtes.

"Rahvusvaheline kogukond ei ole tõusnud oma ülesande kõrgusele, kui asi puudutab Iisraeli režiimi ebaseaduslikke ja lakkamatuid rünnakuid tsiviilelanike vastu," ütles Erdogan ja lisas, et ÜRO Julgeolekunõukogu "on kriisi oma ühekülgse suhtumisega süvendanud".

ÜRO juht mõistis hukka humanitaarõiguse selge rikkumise Gazas

ÜRO peasekretär António Guterres mõistis teisipäeval hukka rahvusvahelise õiguse selge rikkumise Gazas, mida Iisrael lakkamatult pommitab, ja nõudis relvarahu sõlmimist.

"Ma olen sügavalt mures rahvusvahelise humanitaarõiguse selge rikkumise pärast, mida me Gazas näeme. Las ma ütlen seda selgelt: ükski relvakonflikti osapool ei seisa rahvusvahelisest humanitaarõigusest kõrgemal," ütles Guterres ÜRO Julgeolekunõukogu istungil Iisraeli otsesõnu nimetamata.

Guterres tervitas kolme abikonvoi saabumist Gazasse Rafah' piiripunkti kaudu Egiptusega.

"Kuid see on piisk ookeanis. Lisaks kestavad meie ÜRO kütusevarud Gazas veel vaid loetud päevad. See oleks järjekordne katastroof," ütles Guterres.

"Tohutu kannatuse leevendamiseks tehke abitarned lihtsamaks ja turvalisemaks, ja võimaldage pantvangide vabastamist. Ma kordan oma üleskutset sõlmida kohe humanitaarrahu," rääkis Guterres.

Julgeolekunõukogu eriistungil osalevad tippdiplomaadid, nende seas USA välisminister Antony Blinken, kes on üleskutse relvarahule tagasi lükanud, märkides, et see annaks Gazat valitsevale Hamasile võimaluse jõudu koguda.

ÜRO palestiina pagulaste abiorganisatsioon (UNRWA) hoiatas, et kui Gaza sektorisse ei saadeta kütust, on see sunnitud oma tegevuse seal kolmapäeval lõpetama.

Itaalia välisminister: Gaza haigla plahvatuses hukkus ainult 50 inimest

Itaalia välisminister Antonio Tajani ütles Itaalia telekanali Sky TG24 eetris, et ühiskonnal tuleb vältida negatiivset propaganda mõju, sest Hamasi väitel pea 500 elu nõudnud plahvatuses suri ainult 50 inimest.

Tajani samuti kinnitas, et tema arvates pole Iisrael plahvatuse taga.

Varem jõudsid nii USA kaitseministeerium kui ka sõltumatud analüütikud, et plahvatuse taga oli juhuslikult Palestiina Islamidžihaadi Iisraeli pihta lastud rakett, mis kukkus maha haigla parklasse.

Hamas ja enamik Lähis-Ida riike süüdistavad jätkuvalt plahvatuses Iisraeli.

Iraan palub Venemaad ja Hiinat vetostada ÜRO Iisraeli-teemalist resolutsiooni

Hamasi liitlane Iraan palub Venemaad ja Hiinat vetostada ÜRO resolutsiooni, milles oleks kirjas, et Iisraelil on õigust ennast kaitsta. Samuti kutsuks plaanitav resolutsioon üles Iraani Hamasi rahastamise lõpetama.

"Maailma riigid ja vabaduse otsijad ootavad, et Venemaa kasutaks oma positsiooni ja mõju julgeolekunõukogus, et takistada Ameerika huvide teostumist," ütles Iraani president Ebrahim Raisi Vene välisministrile Sergei Lavrovile.

Lavrov viibib visiidiga Teheranis.

Varem esines samasisulise palvega Hiinale Iraani välisminister Hossein Amirabdollahian.

Macron jõudis Iisraeli

Prantsuse president Emmanuel Macron jõudis Tel Avivi läbirääkimisteks Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahuga.

Macroni visiit toimub pärast seda, kui Euroopa Liidu välisministrid nõudsid humanitaarset pausi sõjategevuses, et lubada rohkem abi Gazasse ning kokku leppida rohkemate pantvangide vabastamises.

Pantvangide vabastamise läbirääkimisi vahendavad Katar ja Egiptus, seni vabastas Hamas rohkem kui 200 pantvangist ainult neli.

Macron plaanib samuti külastada Rām Allāh't, kus asuvad Palestiina Omavalitsuse valitsusasutused.

Iisraeli kaitseminister andis USA-le teada ettevalmistamisest maapealseks operatsiooniks Gazas

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant vestles telefoni teel USA kaitseminister Lloyd Austiniga. Gallant kirjeldas Austinile Iisraeli ettevalmistusi maapealseks operatsiooniks Gazas.

Austin rõhutas kõne käigus Gazasse humanitaarabi lubamise olulisust ning vajadust kaitsta sõjapidamise käigus tsiviilelanikke.

Kaitseministrid arutasid lisaks USA abi jätkumist Iisraelile ning USA kaitseministeeriumi pingutusi heidutamaks kolmandaid riike ja ühendusi konflikti sekkumise eest.

Egiptuse meedia andmetel saabusid kaks Hamasi pantvangi piirile

Palestiina äärmusrühmituse Hamasi poolt vabastatud kaks pantvangi saabusid esmaspäeva hilisõhtul Gaza ja Egiptuse vahel asuvasse piiripunkti, teatas Egiptuse riiklik meedia.

"Kaks Gazas vangis hoitud naist saabusid piiriületuspunkti," teatas meediakanal Extra News TV pärast seda, kui islamiäärmuslaste rühmitus oli teavitanud, et kaks pantvangi vabastati Egiptuse ja Katari vahendusel mõjuvatel humanitaarpõhjustel.

Reedel vabastati kaks ameeriklannat, kes olid 222 pantvangi seas, keda Iisraeli andmetel hoitakse Gazas.

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu ametkond kinnitas hiljem kahe naise isikuandmeid. Tegemist on 85- ja 79-aastaste Iisraeli kodanikega, kes rööviti Nir Ozi kibutsist. Naiste abikaasad, kes on mõlemad 80-aastased, on endiselt terroristide käes vangis.

Mõlemad naised toimetati helikopteriga Iisraeli ja viidi Tel Avivi meditsiinikeskusesse, kus Iisraeli valitsuse teatel ootasid neid nende perekonnad.

Praeguseks on kolme päeva jooksul vabastatud neli naist.

Hiina välisminister Iisraeli kolleegile: kõigil riikidel on õigus ennast kaitsta

Hiina välisminister Wang Yi ütles teisipäeval oma Iisraeli kolleegile Eli Cohenile tehtud telefonikõnes, et kõigil riikidel on õigus ennast kaitsta.

Tegemist oli esimese kõnega kahe riigi tippdiplomaatide vahel pärast Iisraeli ja äärmusrühmituse Hamasi vahel sel kuul puhkenud sõda.

"Kõigil riikidel on õigus enesekaitsele," kinnitas Wang Cohenile välisministeeriumi teadaande kohaselt.

Hiina välisminister tõi samas välja, et Iisrael peaks samas järgima rahvusvahelist humanitaarõigust ja kaitsma tsiviilisikute turvalisust.

Hiina välisminister lubas ühtlasi, et riik teeb kõik endast oleneva, et toetada jõupingutusi, mis soodustavad rahu saavutamist.

Hiina on hoidunud Hamasi terrorirünnakute eest selgesõnaliselt hukka mõistmast.

USA on avaldanud lootust, et Hiina sõprussuhted Hamasi toetaja Iraaniga võiksid aidata kaasa pingete leevendamisele.

"Praegu on kõige pakilisem ülesanne vältida olukorra edasist eskaleerumist ja veel tõsisemat humanitaarkatastroofi," ütles välisminister Wang Cohenile.

Hiina välisminister kordas ka Pekingi seisukohta, et kahe riigi lahendus on konflikti ainus elujõuline tulemus.

Sunak: Putinil ja Hamasil on sama motivatsioon

Suurbritannia peaminister Rishi Sunak võrdles esmaspäeval Palestiina äärmusrühmituse Hamasi rünnakut Iisraeli vastu Venemaa täiemahulise sissetungiga Ukrainasse, vahendas uudisteagentuur UNIAN.

Rääkides parlamendi alamkojas viimasest olukorrast Iisraelis ja Gaza sektoris, märkis Sunak, et see nõuab suurt ettevaatust ja ettevaatlikkust, aga ka moraalset selgust.

"Lootus ja inimlikkus peavad saavutama võidu terrorismi ja agressiooni pahede üle. Hamasi 7. oktoobri terrorirünnak oli ajendatud vihkamisest. Kuid seda ajendas ka Hamasi suur hirm, et Lähis-Idas võidakse kehtestada uus tasakaal, mis jätab minevikku vanad vaenud ja vastasseisud ning annab lootust turvalisemaks ja jõukamaks tulevikuks. See on sama motivatsioon, mis juhib Vene presidendi Vladimir Putini sõda Ukraina vastu," seletas Sunak.

Suurbritannia peaministri sõnul kardab Putin samamoodi Ukraina muutumist moodsaks jõukaks demokraatiaks ja soovib selle tagasi tuua mineviku imperialistlike fantaasiate juurde.

"Putin kukub läbi. Ja ka Hamas. Peame säilitama selle lootuse paremast tulevikust nende vastu, kes püüavad seda hävitada. Koos oma partneritega me just seda teeme," lisas Sunak.

Sunak teatas ühtlasi, et Suurbritannia eraldab täiendavalt 23 miljonit eurot Iisraeli ja Hamasi vahelises sõjas kannatada saanud Gaza sektori tsiviilelanike abistamiseks.

"Me vajame pidevat abivoogu, mis võimaldaks inimestele vett, toitu, ravimeid ja kütust, mida nii hädasti vaja on," ütles Sunak pärast oma Lähis-Ida visiiti parlamendile.

Biden: relvarahu on võimalik pärast Hamasi pantvangide vabastamist

USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et arutelud Gaza relvarahu üle saavad toimuda ainult siis, kui äärmusrühmitus Hamas vabastab kõik 7. oktoobri rünnakus Iisraelist röövitud pantvangid.

"Need pantvangid tuleb vabastada ja alles siis saame rääkida," ütles Biden Valge Maja pressikonverentsil, kui temalt küsiti võimaliku relvarahu kohta.

Biden käsitles ka pühapäeval paavst Franciscusega peetud kõnet Iisraeli ja Hamasi konflikti ja humanitaarolukorra kohta Gazas.

"Paavst ja mina oleme selles osas ühel lainel ja ta oli meie tegemistest väga-väga huvitatud," ütles Biden.

USA presidendi sõnul oli ta selgitanud paavstile USA toetuse üksikasju Iisraelile.

"Paavst oli üldiselt toetav," lisas Biden.

Palestiina äärmusrühmituse Hamasi poolt vabastatud kaks pantvangi saabusid esmaspäeva hilisõhtul Gaza ja Egiptuse vahel asuvasse piiripunkti, teatas Egiptuse riiklik meedia.

"Kaks Gazas vangis hoitud naist saabusid piiriületuspunkti," teatas meediakanal Extra News TV pärast seda, kui islamiäärmuslaste rühmitus oli teavitanud, et kaks pantvangi vabastati Egiptuse ja Katari vahendusel mõjuvatel humanitaarpõhjustel.

Briti ajalehe Guardiani andmetel olid mõlemad vabastatud pantvangid Iisraeli päritolu naised.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/BBC/Times of Israel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: