Bidenil võib tekkida konkurent demokraatide eelvalimistel

Demokraadist esindajatekoja liige Dean Phillips 2020. aastal.
Demokraadist esindajatekoja liige Dean Phillips 2020. aastal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ken Cedeno

Minnesota osariiki esindav esindajatekoja saadik Dean Phillips võib teatada ametlikult presidendiks pürgimisest juba reedel.

54-aastane Phillips, kes osutus esmakordselt valituks esindajatekotta 2018. aastal, on varem korduvalt soovitanud teistel demokraatidel kandideerida eelvalimistel USA president Joe Bideni vastu. Ometi praegu ainus Bideni vastu kandideeriv vähegi tuntud kandidaat on aktivist ja raamatuautor Marianne Williamson, kes tulutult pürgis presidendiks ka 2020. aastal.

Hiljuti teatas demokraatide eelvalimistel osalemisest loobumisest Kennedy suguvõsa esindaja Robert F Kennedy Jr, kes nüüd pürgib presidendiks hoopis sõltumatu kandidaadina.

Samas näitavad arvamusküsitlused, et paljud demokraatide valijad on mures Bideni vanuse pärast. Wall Street Journali augustikuine küsitlus näitas, et kahe kolmandiku demokraatide arvates on Biden liiga vana, et uuesti presidendiks pürgida.

Phillipsi võimalik kandideerimine vaevu suudab Bidenile suurt ohtu esindada. Bidenil ja demokraatide üleriigilisel komiteel (DNC) on kokku 91 miljonit dollarit kampaaniaraha kontol ning käesoleva aasta kolmandas kvartalis said Biden ja DNC kokku 71 miljonit dollarit annetusi.

Samas suudaks edukate ärimeeste suguvõsast Phillips ise oma kampaaniat rahastada. Saadikuna esitatud huvide deklaratsioonis seisab, et Phillipsil on 20 kuni 70 miljonit dollarit varasid.

Siiski võib kandideerimise korral Phillips veel vaatlejaid üllatada. Esindajatekoja saadik plaanib teatada presidendiks pürgimisest New Hampshire'i osariigis reedel ning esitada samal päeval dokumendid osalemiseks New Hampshire'i demokraatide eelvalimistel.

Bideni probleem seisneb selles, et ta ise ei osale New Hampshire'i eelvalimistel, kuna need pole DNC poolt heaks kiidetud korralduslike vaidluste tõttu. Nimelt soovib DNC, et esimesed eelvalimised toimuksid mitmekesise rahvastikuga Lõuna-Carolinas, mitte osariikidest ühe suurima valgete elanike osakaaluga New Hampshire's. Oma rolli mängib ka see, et 2020. aasta eelvalimistel sai Biden New Hampshire'i eelvalimistel kõigest viienda koha kõikide kandidaatide seas, samas kui Lõuna-Carolina eelvalimistel pälvis Biden enamuse demokraatide toetuse.

New Hamshire'i seadused nõuavad aga, et osariigis peavad toimuma eelvalimised varem kui kõikides teistes osariikides. Osariigi vabariiklasest kuberner Chris Sununu lubas pidada kinni osariigi seadusest ning korraldada eelvalimised demokraatide soovitust varem.

Kui Sununu peab oma sõna, siis New Hampshire'i eelvalimised ei saa DNC heakskiitu. Samuti lubas Biden, et ta ei osale eelvalimistel, millel puudub DNC heakskiit.

Bideni mitteosalemine võimaldab aga Phillipsil võita New Hamshire'i eelvalimised. Kuigi tegemist on ühe väikseima USA osariigiga, oleks teise kandidaadi võit üheski osariigis Bideni kampaaniale ebameeldiv. Seetõttu kutsuvad osariigi juhtivad demokraadid valijaid üles kirjutama valimissedelile Bideni nime. Kui Phillips peaks kandideerima, siis tema nimi oleks sedelile trükitud.

Kuigi Phillips võib nii võita New Hampshire'i eelvalimised, et ennustata talle võitu Bideni üle muudes osariikides. Küll aga võib Phillips kaotada oma kongressikoha: DNC ametnik Ron Harris juba otsustas kandideerida Phillipsi vastu esindajatekoja demokraatide eelvalimistel, tuues põhjusena välja seda, et Phillips õõnestab oma veel välja kuulutamata presidendikampaaniaga Bidenit.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: WSJ/Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: