Sõja 609. päev: USA võib kolmapäeval välja kuulutada uue abipaketi Kiievile

{{1698201540000 | amCalendar}}
USA ja Ukraina lipud Ukraina tuumajaama taustal
USA ja Ukraina lipud Ukraina tuumajaama taustal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Roman Pilipey

Voice of America andmetel võib USA juba kolmapäeval välja kuulutada uue sõjaabi paketi Ukrainale. Ukraina president Volodõmõr Zelenski lubas vastata Ukraina taristu ründamisele Venemaa poolt. Riigipea avaldus tuli pärast seda, kui Venemaa ründas Hmelnõtskõi tuumajaama lähedast ala. Ukraina eriväed on loonud Dnepri idakaldal esimesed sillapead ning rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) vahendas, et Ukraina väed vallutasid tähtsa teelõigu.

Oluline 25. oktoobril kell 22.40:

- Zelenski: Venemaa droonide sihtmärk oli tõenäoliselt Hmelnõtskõi tuumajaam;

- Venemaa väitel lasid nad alla Ukrainale antud ATACMS-i raketid;

- Voice of America: juba kolmapäeval võib USA välja kuulutada uue sõjaabi paketi Ukrainale;

- Vene vägi grupeerub Avdijivka suunal ümber;

- Briti luure: Venemaal on veel märkimisväärne suurtükipotentsiaal Dnepri jõe kaldal;

- Zelenski lubas vastata Vene rünnakutele Ukraina energiataristu pihta;

- Venemaa pani toime rünnaku Hmelnõtskõi tuumajaama lähedal;

- Ukraina eriväed jätkavad Dnepri idakaldal edenemist;

- Ukrainas käivitusid taas õhuhäiresireenid;

- Ukraina luure: Venemaa ei suuda taastada mulluseid raketivarusid;

- Rheinmetall ja Ukraina kaitsekontsern lõid ühisettevõtte;

- Ukraina relvajõududes moodustati Venemaa kodanikest pataljon Siber.

Venemaa väitel lasid nad alla Ukrainale antud ATACMS-i raketid

Venemaa armee teatas kolmapäeval, et selle õhujõud lasid alla kaks Ukraina tulistatud ATACMS-i raketti. Vene riigimeedia teatel oli see esimene kord, kui ATACMS-id alla lastakse.

Venemaa ei avaldanud juhtunu kohta rohkem informatsiooni.

Ukraina teatas eelmisel nädalal, et kasutasid esimest korda USA-lt saadud ATACMS-i rakette, tekitades suuri kahjustusi kahele lennuväljale, kus paiknesid Venemaa helikopterid ja muu varustus.

Zelenski: Venemaa droonide sihtmärk oli tõenäoliselt Hmelnõtskõi tuumajaam

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski hinnangul oli Venemaa droonirünnaku sihtmärk Hmelnõtskõi oblastis tuumajaam.

"On väga tõenäoline, et nende droonide sihtmärk oli Hmelnõtskõi tuumaelektrijaam. Plahvatuse lööklaine purustas aknaid, sealhulgas tuumajaama territooriumil," ütles Zelenski kolmapäeval.

Ukraina energeetikaministeerium teatas varem, et Hmelnõtskõi tuumaelektrijaama lähedal asuv ala jäi öösel Venemaa õhurünnaku alla. Rünnakus said kahjustada tuumajaama administratiivsed hooned, lisaks jäid elektriliini kahjustuse tõttu elektrita mitu Hmelnõtskõi oblasti linna.

Voice of America: juba kolmapäeval võib USA välja kuulutada uue sõjaabi paketi Ukrainale

Voice of America vahendab viidates kolmele USA ametnikule, et Washington võib välja kuulutada uue abipaketi Ukrainale juba kolmapäeval. Abipaketi suuruseks oleks 150 miljonit dollarit.

Paketis oleks teiste varude seas täiendavad raketid GMRLS HIMARS-i jaoks, NASAMS-ide raketid ja 155-millimeetriline laskemoon.

Tegemist oleks juba 49. abipaketiga, mille USA saadab Ukrainale alates 2022. aasta veebruarist. Otsust saab teha USA president Joe Biden seni Kongressi eraldatud vahendistest.

Vene vägi grupeerub Avdijivka suunal ümber

Venemaa üksused grupeeruvad Avdijivka suunal suurte kaotuste tõttu ümber, ütles kolmpäeval Ukraina Tauria väerühma pressiesindaja Oleksandr Štupun.

"Vaenlane grupeerub ümber, sest ainuüksi eelmisel nädalal kaotas ta Donetski oblastis ligi 3000 meest, see on isegi Venemaa jaoks üsna märgatav kaotus ja vaenlane peab edasi liikumiseks uuesti ümber grupeeruma, et edasi liikuda," ütles Štupun teleusutluses.

Ta märkis, et vaenlane kasutab aktiivselt lennukeid, eriti öösel.

"Kolme päevaga heideti Avdijivka piirkonda ligi viiskümmend juhitavat lennukipommi. Öösiti kasutatakse juhitavaid lennukipomme ja päeval üritab vaenlane peale tungida. Meie sõdurid hoiavad kaitset kindlalt, vaenlase rünnakud Stepne, Avdijivka, Severnõi ja Nevelske ümbruses ebaõnnestusid. Seal kukkus läbi üle kümne vaenlase rünnaku," ütles Štupun.

Lisaks suudeti Marijnka ja Pobeda kandis edukalt tõrjuda üle 20 vaenlase rünnaku, pinge seal ei rauge.

"Šahtarski ja Zaporižžja suunal ebaõnnestusid kõik sissetungijate rünnakud Novomõhhailivka, Pretšistivka, Staromajorske piirkonnas ning Zolota Nivast lõunas ja Malaja Tokmatškast kagus," lisas ta.

Briti luure: Venemaal on veel märkimisväärne suurtükipotentsiaal Dnepri jõe kaldal

Briti kaitseministeeriumi sõnul on Venemaal siiamaale märkimisväärne suurtükipotentsiaal Dnepri jõe idakaldal.

Ka briti andmed kinnitavad seda, et sõjategevus Dnepri idakaldal Hersoni vastas aktiviseerus viimastel päevadel. Ukraina tegeleb piirkonnas sillapea laiendamisega.

Piirkonnas tegutseb Vene 18. armee pärast seda kui seni piirkonnas tegutsenud väed viidi üle Orihhivi alla.

Edasiste arengute vaatevinklist on oluline mõlema osapoole võime suurtükitule intensiivsust toetada. Briti analüütikute hinnangul säilitab hetkel Venemaa jõe lähedal märkimisväärset suurtükipotentsiaali.

Zelenski lubas vastata Vene rünnakutele Ukraina energiataristu pihta

Ukraina president Volodõmõr Zelenski lubas, et sel aastal kavatseb Ukraina mitte ainult kaitsta oma energiataristut, vaid ka vastata Venemaa rünnakutele selliste taristuobjektide pihta.

"Vaenlane on sellest hästi teadlik. Alguses nad viisid Krimmist välja sõjalaevastiku, nüüd nemad liigutavad ka oma õhuvägesid meie piiridest eemale," lisas Zelenski.

Samuti teatas Zelenski, et ta sai ülevaate sõjatehnika ja laskemoona tarnetest rindele. Ta lisas, et Kupjanski ja Avdijivka all käivad rasked lahingud, kuid Ukraina väed hoiavad oma positsioone.

Hmelnõtskõi tuumajaama esimene plokk Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Ukrinform/Volodymyr Tarasov

Venemaa pani toime rünnaku Hmelnõtskõi tuumajaama ala lähedal

Ukraina energeetikaministeeriumi teatel teostas Venemaa öösel õhurünnaku Hmelnõtskõi tuumaelektrijaama lähedal. Rünnakus said kahjustada tuumajaama administratiivsed hooned, lisaks jäid elektriliini kahjustuse tõttu elektrita mitu Hmelnõtskõi oblasti linna.

Ukraina eriväed jätkavad Dnepri idakaldal edenemist

Ukraina eriväed on loonud Dnepri idakaldal esimesed sillapead ning rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) vahendas, et Ukraina väed vallutasid tähtsa teelõigu. 

ISW kirjutab, et Ukraina luurerühm maabus Pidstepne küla lähedal ning vallutas teelõigu, mis ühendas Poima ja Krõnki külasid. Vene sõjablogijate väitel toob Ukraina üle Dnepri jõe vägesid juurde. Blogijad väidavad, et Ukraina väed hoiavad positsioone Antonovski maantee ja raudteesilla lähedal. 

ISW kirjutab, et Ukraina väed jätkasid 24. oktoobril vastupealetungi riigi ida- ja lõunaosas. Ukraina väed tegid edusamme Bahmuti lõunatiival ning Zaporižžja oblasti lääneosas. Ka Ukraina peastaap teatas 24. oktoobril, et Ukraina väed tegid Robotõne ümbruses väikseid edusamme. 

Ukrainas käivitusid taas õhuhäiresireenid

Ukraina võimud hoiatasid Venemaa õhurünnakute eest ning mitmes oblastis oli taas kuulda õhuhäiresireene. Sireene oli kuulda Tšerkassõs, Harkivis, Poltavas ja Donetski oblastis. Südaöösel kuulutati õhuhäire välja ka Kiievis. Ööl vastu kolmapäeva oli Hmelnõtskõi oblastis kuulda plahvatusi, vahendas Ukrainska Pravda. 

Harkivi oblasti kuberner Oleh Sinehubov ütles, et Venemaa pommitamise tõttu hukkus kaks inimest.

Ukraina luure: Venemaa ei suuda taastada mulluseid raketivarusid

Venemaa uuendab oma raketivarusid, kuid ei suuda kokku saada sellist kogust, nagu neil oli 2022. aasta alguses, vahendas uudisteportaal TSN kolmapäeval Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi pressiesindaja Andri Jussovi sõnu. 

"Õnnestub taastada, kuid oleneb, millega võrrelda. Kui arvestada neid reserve, mis oli enne täiemahulist invasiooni, siis selleks pole neil aega. Nad ei jõua isegi selle lähedale. Kuid teatud hulga rakette sissetungijad siiski toodavad. "Kalibreid rohkem, Kinžale vähem, kuid neid toodetakse," märkis Jussov.

Rheinmetall ja Ukraina kaitsekontsern lõid ühisettevõtte

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal teatas teisipäeval, et riigis registreeriti Saksa kontserni Rheinmetall ja Ukrainska Oboronna Promõšelenost (endine kontsern Ukroboronprom) ühisettevõte.

"Teeme elavat koostööd Saksa äriga. Mul on hea meel teatada, et 18. oktoobril registreeriti Saksamaa ja Ukraina kaitsetööstuse juhtide loodud ühisettevõte Rheinmetall – Ukrainska Oboronna Promõšelenost," ütles Šmõhal teisipäeval kuuendal Saksa-Ukraina majandusfoorumil.

Peaministri sõnul on ühisettevõtte loomine märgiline sündmus, mis viib riikidevahelise koostöö uuele tasemele ja võimaldab "ehitada uue maailma arsenali".

Hiljem kirjutas peaminister sotsiaalmeedias, et ühisettevõte Rheinmetall – Ukrainska Oboronna Promõšelenost hakkab hooldama ja remontima partnerite Ukrainale tarnitud seadmeid.

Ukraina armee koosseisu kuuluvad Venemaa vabatahtlikud Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GENYA SAVILOV

Ukraina relvajõududes moodustati Venemaa kodanikest pataljon Siber

Ukraina relvajõudude koosseisus on moodustatud pataljon Siber (Sibir), mis koosneb täielikult Vene Föderatsiooni kodanikest.

Uudisteagentuuri Bloomberg andmeil kuulub pataljoni kümneid etnilisi venelasi ja Vene Föderatsiooni rahvusvähemuste esindajaid, kes tulid Ukrainasse, et astuda selle relvajõudude ridadesse. Pataljonis on jakuute ja burjaate, kes peavad Ukraina võitu võimaluseks iseseisvuda Venemaast.

Teadaolevalt läbivad Vene Föderatsiooni kodanikud enne lepingu sõlmimist põhjaliku kontrolli, mis võib kesta kuni aasta. Vangilangenud sõdureid pataljoni ei võeta.

"Me peame hävitama Kremli režiimi. Ma tahan, et Jakuutia oleks vaba demokraatlik riik, see on väga rikas maa, kuid sealsed inimesed on nii vaesed. Õitsevad ainult Putinit teenivad valitsusametnikud," ütleb 29-aastane jakuut vajunimega Vargan.

"Tundsin, et venelasena olen selle eest vastutav. Mõistan, et võin juba esimeses lahingus surma saada, aga minu jaoks on palju hirmutavam tunda, et olen oma riigist lähtuva kurjuse kaasosaline." ütles 41-aastane Moskva oblastist pärit ajakirjanik varjunimega Gandhi.

"Venemaa on impeerium, mis peab kokku varisema, et inimesed maailma suurima riigi eri paigus saaksid ise otsustada, kuidas elada," ütleb 29-aastane Moskvast pärit insener Martin.

Ukraina peastaap: Venemaa kaotas ööpäevaga 800 sõdurit

Ukraina relvajõudude kolmapäeval esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 296 310 (võrdlus eelmise päevaga +800);

- tankid 5112 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 9697 (+28);

- suurtükisüsteemid 7125 (+44);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 833 (+5);

- õhutõrjesüsteemid 554 (+2);

- lennukid 320 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 5372 (+9);

- tiibraketid 1538 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 9474 (+27);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1007 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Ukrainska Pravda/ISW/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: