Uus USA esindajatekoja spiiker on vabariiklane Mike Johnson

USA Kongressi esindajatekoja uus spiiker Mike Johnson
USA Kongressi esindajatekoja uus spiiker Mike Johnson Autor/allikas: SCANPIX/EPA/JIM LO SCALZO

USA Kongressi esindajatekoda valis uueks spiikriks vabariiklase Mike Johnsoni. Vabariiklane Johnson sai 220 häält ja demokraat Hakeem Jeffries sai 209 häält, võiduks oli vaja vähemalt 217 häält. Spiikri valimine taastab esindajatekoja töövõime.

Johnson on vabariiklaste fraktsiooni asejuht. Ta võitis teisipäeval salajase hääletuse ning temast sai uus vabariiklaste spiikrikandidaat. Hiljem avaldasid Johnsonile toetust vabariiklastest endine president Donald Trump ja endine esindajatekoja spiiker Kevin McCarthy.

Johnson oli neljas vabariiklaste spiikrikandidaat järjest. Varem said spiikrikandidaatideks Steve Scalise, Jim Jordan ja Tom Emmer. 

Teisipäeval valisid vabariiklased spiikrikandidaadiks Emmeri. Teda tabas aga Trumpi ja konservatiivsete vabariiklaste kriitika ning hiljem teatas Emmer, et loobub kandideerimast. 

Kongressi esindajatekoja spiikri valimine oli võtmetähtsusega nii USA sise- kui välispoliitika jaoks. Kuni uue spiikri valimiseni ei saanud esindajatekoda menetleda ühtegi seaduseelnõu. Esindajatekoda jäi ilma spiikrita pärast seda, kui McCarthy kaotas spiikri ametikoha 3. oktoobril.

Olulised hääletust ootavad eelnõud on kokkulepe USA valitsuse pikaajalise rahastamise üle ning suur abipakett Ukrainale ja Iisraelile. USA valitsuse rahastus lõpeb novembri kekspaigas, kui kokkulepet ei saavutata.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: