Saksamaa välisminister soovib radikaalset Euroopa Liidu reformi

Saksa välisminister Annalena Baerbock.
Saksa välisminister Annalena Baerbock. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock pakkus neljapäeval välja mitu ideed radikaalseks Euroopa Liidu (EL) reformiks, mis tema sõnul on vajalikud uute liikmesriikide vastu võtmiseks.

Baerbock pakkus välja vähendada Euroopa Komisjoni volinike arvu, väites, et Komisjoni suurus ei saa kasvada lõputult koos uute liikmeriikide lisandumisega. Selline kommentaar tekitab Politico hinnangul ärevust väiksemates liikmesriikides.

"Me peame langetama julgeid otsuseid. Näiteks selline riik nagu Saksamaa – me oleme valmis hakkama saama ilma meie oma volinikuta mõnda aega," ütles Baerbock.

Baerbocki sõnul on üheks võimaluseks jagada Komisjoni portfelle mitme liikmesriigi vahel.

Lisaks soovib Baerbock kaotada ühehäälsuse nõuet, mis praegu kehtib EL-i otsuste langetamisel välispoliitika ja maksustamise küsimustes. Põhimõtte järgi peavad kõik liikmesriigid olema otsusega nõus, mis lubab ükskõik mis liikmesriigil sisuliselt vetostada arenguid neis valdkondades.

Samuti tahaks Saksamaa välisminister siduda ligipääsu EL-i fondidele õigusriigi põhimõttte järgimisega.

Baerbock samuti ütles, et praegu on EL-il ainulaadne võimalus laieneda, viidates Ukraina ja Lääne-Balkani riikide kasvanud huvile EL-i liikmelisuse vastu pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse eelmisel aastal.

Välisminister lisas, et EL peab pakkuma kandidaatriikidele võimalust osalema EL-i institutsioonide või programmide töös juba enne ametlikku liitumist.

"Me peame tagama, et nende riikide inimesed, eriti noored inimesed, saavad võimaluse kasutada EL-i pakutavaid eeliseid juba enne seda, kui nende riik saab täieõiguslikuks liikmeks," ütles Baerbock.

Välisminister seletas, et see võiks tähendada tudengivahetuse programmi Erasmuse laiendamist sellistele riikidele nagu Põhja-Makedoonia, Serbia ja Türgi. Samuti võiks välisministri sõnul kaaluda viisatingimuste lihtsustamist kandidaatriikide kodanikele ja kandidaatriikide esindajate kutsumist Euroopa Liidu Nõukogu istungitele.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: