Kutseliit: haridustöötajate hoiatusstreik möödus ühiskonna toetusega
Signaalid üle Eesti on olnud, et reedene haridustöötajate hoiatusstreik möödus rahulikult ja ühiskonna toetusega, sõnas haridustöötajate liidu (EHL) teabejuht Janno Isat. Reedesele neljapoolsele palgaläbirääkimisele liit aga optimistlikult ei lähe.
Reedehommikusel tööseisakul osales kella 12 seisuga üle Eesti vähemalt 544 õppasutust, neist ligi 230 olid lasteaiad.
Täpsemad andmed streigis osalemise kohta on kogumisel, osalenud haridusasutuste kohta laekub infot Eesti Haridustöötajate Liidule jooksvalt juurde. Hoiatusstreigist võtsid osa õpetajate kõrval ka paljud teised õppeasutuste töötajad.
Streigi korraldanud EHL-i esimehe ja üleriigilise streigijuhi Reemo Voltri sõnul saab tulemusega väga rahule jääda, osalusprotsent oli arvestatav ja eri ühiskonnagruppide toetus muljet avaldav. "See peaks andma valitsusele tugeva sõnumi – meiega peab arvestama! Olukord haridusmaastikul on kriitiline ja vajab lahendusi. Haridus laob vundamendi iga riigi edukusele, investeerimine haridusse on investeering ühiskonda," sõnas Voltri.
"Haridustöötajate sõnum jõudis kohale ja hoiatusstreik õnnestus. Ja kuigi vahepeal üritas haridusministeerium streiki diskrediteerida, oli meie streik täiesti seadusepärane," ütles Isat.
Reedel kell 14 kohtuvad palgaläbirääkimiste asjus Tartus haridustöötajad, linnade ja valdade liidu juhid, haridusministeerium ja riiklik lepitaja. Isati sõnul väga suuri lootusi pole haridustöötajad kohtumisele pannud, kuid kohtumise tulemust siiski ennustada ei soovi.
"Loodame seal konstruktiivsetele läbirääkimistele, mis on suunatud haridustöötajatele lahenduste leidmisele ka pikas perspektiivis," sõnas Voltri.
"Kui aga valitsuse esindajad tulevad taas soovitustega õpetajatel tegeleda hoopiski automaksu kogumisega, ei jää muud üle, kui hakata planeerima pikemat streiki," lisas Voltri.
Streigi väljakuulutamine ja ettevalmistamine võtab aga aega. "Meil on vaja selgeks teha ka õiguslik pool, et millal saame streikida. See juriidiline nüanss pole veel selge," sõnas Isat. Palgaläbirääkimiste tulemuse peab aga omakorda välja ütlema riiklik lepitaja.
Toimetaja: Mari Peegel