Jaapani majandust tabas kolmandas kvartalis langus

Jalakäijad Tokios. Jaapani majapidamiste tarbimiskulutused vähenesid kolmandas kvartalis.
Jalakäijad Tokios. Jaapani majapidamiste tarbimiskulutused vähenesid kolmandas kvartalis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Jaapani sisemajanduse koguprodukt (SKP) vähenes kolmandas kvartalis 2,1 protsendi võrra aasta peale arvutatuna võrreldes teise kvartaliga.

Tegemist on oodatust kehvemate tulemustega, sest analüütikud ennustasid kõigest 0,6-protsendilist langust, vahendab Nikkei Asia.

Kehva näitaja peamiseks põhjuseks oli 2,5 protsendi võrra vähenenud ettevõtete investeeringud. Tarbijate kulutused vähenesid 0,2 portsendi võrra.

Viimased SKP andmed viitavad, et erasektori nõrk tarbimine kahjustab jätkuvalt Jaapani majandust. Hiljuti langes Jaapani majandus maailmas suuruselt neljandaks dollarites väljendatuna, loovutades kolmanda koha Saksamaale.

Kui baasinflatsioon tõusis septembris tõusva päikese maal 2,8 protsenti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, siis keskmine reaalpalk vähenes 2,4 protsendi võrra.

"On oluline rõhutada, et esineb üheaegne ja laiapõhjaline erasektori nõudluse langus," kirjutas majandusekspert Marcel Thieliant kolmapäeval.

Ametnike sõnul vähenesid ettevõtete investeeringud autotootjate senisest väiksemate valmis autode varude tõttu.

Eksport kasvas 0,5 protsenti võrreldes eelmise kvartaliga, samal ajal kasvas import ühe protsendi võrra, mis tähendab, et netoeksport langes. See mõjutas samuti negatiivselt SKP näitajat.

"Eeldame, et Jaapani põhiliste kaubanduspartnerite investeeringud kasvavad tulevikus aeglaselt. See viitab, et ekspordi kasv jääb nõrgaks. Seda enam, et majapidamiste vähesed reaalkulutused vihjavad, et majanduskasv jääb väikseks," ütles Thieliant.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Nikkei Asia

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: