Valitsus õpetajate palgatõusus kokkuleppele ei jõudnud

{{1700160780000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Valitsus ei jõudnud õpetajate palgatõusus kokkuleppele, kõlama jäid erimeelsused, ütles ERR-ile haridusminister Kristina Kallas (Eesti 200).

Valitsus arutas kabinetiistungil õpetajatega tekkinud töötüli mitu tundi, kuid kokkuleppele ei jõutud, ütles Kallas.

"Aga kokkulepet valitsuses ei ole, meil jäid erimeelsused. Mina jätkan õpetajate ja omavalitsustega läbirääkimisi. Palusin esmaspäeval kohtumist õpetajate ja omavalitsustega, et kuidas saame edasi mina. Räägin reedel ka riikliku lepitajaga. Haridusministri ülesanne on lahendada hariduskriis. Ja me varem või hiljem jõuame valitsuses selle küsimuse juurde tagasi. See ei ole ju lahendatud," lausus Kallas.

Kallas lisas, et ta on jätkuvalt arvamusel, et töötüli on võimalik lahendada ning ta jätkab läbirääkimisi, et sõlmida hariduslepe, millesse kuuluvad lisaks palgatoetusele koolivõrgu reformimine ja õpetajate karjäärimudel. "Aga selles konkreetses töötülis meil kokkulepet ei ole," ütles haridusminister.

Sotsiaaldemokraatide juht, siseminister Lauri Läänemets kinnitas, et kokkulepet õpetajate palkade tõstmiseks ei sündinud, tema sõnul oleks aga kindlasti vaja selleni jõuda.

"Mis praegu valitsusel õpetajatele öelda on, see streiki ära ei hoia ja minu arvates me peame pingutama, et streik jääks ära," lausus Läänemets.

Peaminister Kaja Kallas ütles neljapäeval, et kõik valitsuse osapooled on ühtsel arusaamal, et õpetajate palk peab tõusma. Tema seisukoht, et raha eelarves palgatõusudeks ei ole, pole aga muutunud.

Läänemets vastuseks Kallasele: alati on nii, et kui sa ei taha, siis ei ole ka raha

Läänemets ütles reede hommikul ETV hommikusaates "Terevisioon", et nii õpetajate kui teiste avaliku sektori töötajate palgatõusud on alati tehtud poliitiliste kokkulepetega. "Ainult üks kord on see riigieelarve strateegias kirjas olnud," lisas ta.

"See on hea retoorika - öelda, et raha ei ole ja tulevad maksutõusud, aga ma küsin vastu, mis saab, kui mõne aasta pärast lähevad õpetajad massiliselt töölt ära," ütles Läänemets vastuseks reformierakondlastest peaministri ja rahandusministri korduvale retoorikale. "On alati nii olnud, et kui sa ei taha, siis ei ole sul ka raha."

"Hea haridus on majanduskasvu eeldus," märkis Läänemets. "Õpetajate palk ei ole kulu vaid investeering, me ei tohiks enda jõukuse arengut läbi kriipsutada."

"Mulle tundub, et peaminister ja rahandusminister tahavad eelarvestrateegia avada. Räägime siis ka kulupoolest," ütles Läänemets.

Vastuseks küsimusele, kust leida õpetajatele lubatud palgatõusuks raha, ütles Läänemets, et on igasuguseid võimalusi, näiteks OÜ-tamise lõpetamine. "Mina kui sotsiaaldemokraat näen ka astmelise tulumaksu võimalust," lisas ta.

"Oleks väga imelik, kui õpetajate palga pärast valitsus lõhki aetaks," ütles SDE juht.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: