Iisrael leidis Gaza suurima haigla juurest Hamasi tunneli

{{1700195820000 | amCalendar}}
Iisraeli sõdurid ja tank Lõuna-Iisraelis Gaza lähedal.
Iisraeli sõdurid ja tank Lõuna-Iisraelis Gaza lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Iisrael ründas ööl vastu reedet sihtmärke Süüria pealinna Damaskuse lähedal. Iisrael teatas, et leidis Gaza linnas asuvast Al-Shifa haiglakompleksist Hamasi rajatud tunneli.

Oluline 17. novembril kell 22.15:

- Erdoğan: laste tapmist tooras ei ole;

- Saksa president rõhutas Erdoganile Iisraeli õigust eksisteerida;

- Iisrael teatas kahe äärmuslase tapmisest Läänekaldal;

- Iisraeli rünnakutes Süüriale sai surma kaks iraanimeelset võitlejat;

- Iisrael lubab Gazasse kaks kütuseveokit päevas;

- Iisrael ründas sihtmärke Damaskuse lähedal;

- Iisrael teatas, et leidis Gaza linnas asuvast Al-Shifa haiglakompleksist tunneli;

- Iisraeli teatel mõrvasid Gazas surnuna leitud pantvangi terroristid;

Erdoğan: laste tapmist tooras ei ole

Saksamaad väisav Türgi president Recep Tayyip Erdoğan salvas reedel teravalt Iisraeli seoses juudiriigi õhu- ja maismaarünnakutega Gaza sektoris, öeldes, et rünnakutel laste ja haiglate vastu ei ole kohta juutide pühas raamatus.

"Haiglate tulistamist või laste tapmist tooras ei eksisteeri, te ei saa seda teha," ütles Erdoğan ühispressikonverentsil koos Saksamaa liidukantsleri Olaf Scholziga.

Veidi varem, pärast kohtumist oma Saksa kolleegi Frank-Walter Steinmeieriga ütles Erdoğan oma kantselei vahendusel, et Iisraeli rünnakud peavad lõppema ja relvarahu tuleks kehtestada viivitamatult.

"President Erdoğan avaldas, et Iisraeli rünnakud Palestiina maadel peavad lõppema ning et kogu maailma reaktsioon inimõigusrikkumiste vastu on oluline," teatas Türgi presidendikantselei avalduses. "Relvarahu tuleks kehtestada viivitamatult," seisis avalduses.

Saksa president rõhutas Erdoganile Iisraeli õigust eksisteerida

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier rõhutas reedel kõnelustel Türgi kolleegi Recep Tayyip Erdoganiga, kes oli varem tõstatanud küsimusi juudiriigi legitiimsusest, et Iisraelil on õigus eksisteerida ja ennast kaitsta.

"Seoses hiljutisimate avaldustega Türgilt Lähis-Ida konflikti kohta tegi president Frank-Walter Steinmeier selgeks Saksamaa seisukoha," kirjutas Saksa riigipea pressiesindaja sotsiaalmeedias.

Steinmeier tõi esile Iisraeli õiguse eksisteerida, aga ka õiguse end kaitsta.

Saksa liidukantsler Olaf Shcolz ütles reedel ühispressikonverentsil Saksamaad väisava Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga, et Iisraeli õigust enesekaitsele ei tohi kahtluse alla seada.

"Vajadus on muuta Iisraeli enesekaitse võimalikuks ning seda ei tohi kahtluse alla seada," ütles ta ajakirjanikele.

Iisrael teatas kahe äärmuslase tapmisest Läänekaldal

Iisraeli kaitsevägi teatas, et kaks ründajat avasid tule Iisraeli sõjaväelaste pihta reedel autost Hebroni linna lähedal Läänekaldal.

Kaitseväe pressiesindaja Daniel Hagari sõnul tapsid Iisraeli sõdurid ründajaid tulevahetuses ning autost konfiskeeriti relvi.

Pinged Läänekaldal kasvasid pärast seda, kui äärmusrühmitus Hamas ründas Iisraeli 7. oktoobril.

Iisraeli rünnakutes Süüriale sai surma kaks iraanimeelset võitlejat

Iisraeli õhurünnakutes Süüria pealinna Damaskuse lähedale sai surma kaks iraanimeelset võitlejat, ütlesid vaatlejad reedel.

Sihikule võeti Hezbollah' relvahoidla ja teised Iraani toel võitleva Liibanoni šiialiikumisega seotud objektid Damaskuse lähedal.

Iisrael on 7. oktoobril alanud Gaza sõja ajal rünnanud korduvalt sihtmärke Süürias.

Suurbritannias baseeruv Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus, mis kasutab Süüria allikatest saadud infot, ütles, et rünnakutes sai surma kaks iraanimeelsete rühmituste välisvõitlejat. Mitu inimest sai vigastada, lisas keskus.

Rünnakud hävitasid Hezbollah'le kuuluva relvahoidla, ütles keskus. Pommitati piirkonda Damaskuse lennujaama viiva tee ääres, kus asuvad Hezbollah' ja iraanimeelsete võitlejatega seotud objektid.

Oktoobris lõid Iisraeli rünnakud Damaskuse ja Aleppo lennujaama kahe nädala jooksul mitu korda rivist välja. Damaskuse terminal ei tööta praeguseni.

Iisrael lubab Gazasse kaks kütuseveokit päevas

Iisrael lubab Gazasse kaks kütuseveokit päevas, et võimaldada ÜRO organisatsioonidel jätkata tööd kohapeal.

Otsuse langetas ühehäälselt Iisraeli sõjakabinet pärast USA vastavat palvet.

Anonüümseks jäänud Iisraeli ametnik ütles, et otsus annab juudiriigile võitluses Hamasiga diplomaatilist manööverdamisruumi.

Samuti hakkab Iisrael jälgima kütusevedusid Gaza sees, et hoida ära kütuse sattumine Hamasi kätte. Mure, et Hamas saab kütust selle lubamise korral Gazasse, takistas varem kokkuleppeni jõudmist.

Iisraeli ametnik seletas, et enklaavi sisse lubatav kütus on mõeldud Gaza veevarustuse ja reoveesüsteemi toimimise tagamiseks.

Eelmisel nädalal teatas ÜRO, et see vajab oma põhiliste humanitaarsete operatsioonide läbiviimiseks 160 000 liitrit kütust nädalas.

Iisrael ründas sihtmärke Damaskuse lähedal

Iisrael ründas ööl vastu reedet sihtmärke Süüria pealinna Damaskuse lähedal, teatas riiklik uudisteagentuur SANA.

"Umbes kell 2.25 sooritas Iisraeli vaenlane õhurünnaku okupeeritud Golani kõrgendike kandist. Sihikule võeti mitu positsiooni Damaskuse läheduses," edastas agentuur sõjaväeallikale viidates.

Allikas ei avaldanud sihtmärkide kohta üksikasju, kuid märkis, et õhurünnakud põhjustasid materiaalset kahju.

Süüria sõda jälgiva Süüria inimõiguste vaatluskeskuse andmetel oli rünnakute sihtmärk Liibanoni äärmusrühmitus Hezbollah.

Iisrael jätkab oma pealetungi Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vastu Gaza sektoris, samal ajal peavad aga juudiriigi sõjaväelased regulaarselt tulevahetust ka Liibanoni piiril, kust neid tulistavad Iraani toetusega šiiarühmituse Hezbollah' võitlejad.

Gazas tegutsevad Iisraeli sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Idf

Iisrael teatas, et leidis Gaza linnas asuvast Al-Shifa haiglakompleksist tunneli

Iisraeli väed jätkavad Al-Shifa haigla läbiotsimist. Iisrael teatas juba varem, et leidis sealt relvi, laskemoona ja lõhkeaineid, samuti arvuteid ja varustust, mis sisaldasid teavet ja kaadreid pantvangide kohta. 

Iisraeli teatel asub haigla all Hamasi juhtimiskeskus. Iisrael leidis ka tunnelišahti ja avaldas sellest videolõigu. Iisrael teatas, et piirkonnas paikneb Hamasi rajatud tunnelivõrgustik. USA viitas juba teisipäeval luureandmetele, mille kohaselt paikneb haigla all Hamasi juhtimispunkt. 

Iisrael teatas veel, et sõdurid avastasid Gaza põhjaosas asuvast Al-Rantisi haiglast tunneli, vahendas CNN. 

Terroriorganisatsioon Hamas väitis reedel taas, et Al-Shifa haigla all pole tunneleid.

Iisraeli teatel mõrvasid Gazas surnuna leitud pantvangi terroristid

Iisraeli armee sõnul mõrvasid neljapäeva õhtul Gaza suurima haigla lähedalt surnuna leitud naise terroristid.

"Terroristid mõrvasid Yehudit Weissi Gaza sektoris ja meil ei õnnestunud temani õigel ajal jõuda," ütles armee pressiesindaja Daniel Hagari televisioonis edastatud pöördumises.

Iisraeli armee oli enne seda andnud teada, et leidis Gaza sektori suurima haigla lähedalt äärmusrühmituse Hamasi võitlejate poolt pantvangi võetud naise surnukeha.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: CNN/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: