Iisraeli väed andsid käsu Gaza haigla tunni jooksul evakueerida

{{1700293080000 | amCalendar}}
Iisraeli sõdurid al-Shifa haiglas.
Iisraeli sõdurid al-Shifa haiglas. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Israeli Army

Iisraeli sõdurid andsid laupäeval valjuhääldite kaudu käsu Gaza Al-Shifa haigla tunni aja jooksul evakueerida, ütles sündmuskohal viibiv AFP ajakirjanik.

Olulisem 18. novembril:

- Hamas: rünnakutes põgenikelaagrile hukkus 80 inimest;

- Iisraeli droon tulistas kaks raketti Liibanoni alumiiniumitehase pihta;

- Scholz Netanyahule: Gaza humanitaarkriisi tuleb kiirelt leevendada;

- Iisraeli väed andsid käsu Gaza haigla tunni jooksul evakueerida;

- Nasseri haigla juht: rünnakus Khan Yunise elumajale hukkus 26 inimest;

- Punane Poolkuu: Läänekaldal Balata laagris hukkus õhulöögis viis inimest.

Hamas: rünnakutes põgenikelaagrile hukkus 80 inimest

Gaza sektoris sai laupäeval kahes Iisraeli vägede rünnakus põgenikelaagrile surma vähemalt 80 inimest, ütles Hamasi juhitud enklaavi tervishoiuministeeriumi ametnik.

Vähemalt 50 inimest said surma varahommikuses rünnakus Jabaliya põgenikelaagris asuvale ÜRO juhitud Al-Fakhura koolile, mida praegu kasutatakse kodust pagema sunnitud palestiinlaste majutamiseks, ütles ametnik.

Sotsiaalmeedias avaldatud videokaadritel, mille autentsust uudisteagentuur AFP ei suutnud kinnitada, oli näha tolmu ja rusude alla mattunud veriseid surnukehi.

Hilisemas rünnakus ühele teisele hoonele samas laagris hukkus 32 sama pere liiget, neist 19 lapsed, ütles tervishoiuministeeriumi ametnik.

Ministeerium avaldas ka nimekirja 32-st Abu Habali perekonna liikmest, kes rünnakus surma said.

Scholz Netanyahule: Gaza humanitaarkriisi tuleb kiirelt leevendada

Saksamaa kantsler Olaf Scholz ütles laupäeval Iisraeli peaministrile Benjamin Netanyahule, et Gaza sektori humanitaarkriisi on vaja kiiremas korras leevendada.

Scholz rõhutas, et Gaza sektori elanike humanitaarolukorda on vaja kiiresti parandada, teatas kantsleri büroo kahe liidri telefonivestluse järel.

"Humanitaarrelvarahu võib elanikkonna olukorda märkimisväärselt parandada," öeldi avalduses, kus lisati, et Netanyahu jagas üksikasju Iisraeli jõupingutuste kohta tsiviilelanikke kaitsta.

Iisraeli droon tulistas kaks raketti Liibanoni alumiiniumitehase pihta

Iisraeli droon tulistas laupäeva varahommikul kaks drooni Lõuna-Liibanoni turulinna Nabatiyeh' lähedal asuva alumiiniumitehase pihta, põhjustades tulekahju ja tekitades ulatuslikku kahju, teatas riiklik uudisteagentuur NNA.

Iisraeli rünnak piirist kaugele Touli küla lähistele on esimene selles piirkonnas pärast 2006. aasta 34-päevast sõda Hizbollah'ga. 

NNA teatel saabusid sündmuskohale tuletõrje ja kiirabi. Kannatanutest teates ei räägitud.

Iisraeli relvajõud ei ole Liibanoni tehase ründamist kommenteerinud, kuid on teada antud rünnakutest Hizbollah' sihtmärkidele.

Hizbollah hakkas pärast palestiina äärmusrühmituse Hamasi 7. oktoobri üllatusrünnakut Iisraelile ründama sõjaväeposte Iisraeli põhjapiiril. Iisrael on vastanud suurtükitule ja õhurünnakutega üle piiri Liibanoni lõunaossa.

Hizbollah teatas laupäeval, et tema võitlejad tulistasid maa-õhk tüüpi raketi Liibanoni kohal lendava Iisraeli drooni Elbit Hermes 450 suunas.

Reedel teatasid võitlejad rohkem kui kümnest rünnakust Iisraeli valvepostidele piiril.

Iisraeli väed andsid käsu Gaza haigla tunni jooksul evakueerida

"Nad helistasid haigla direktorile Mohammed Abu Salmiyale ja andsid korralduse evakueerida patsiendid, haavatud, ümberasunud ja meditsiinipersonal, ja et nad peavad liikuma jalgsi mere poole", ütles ajakirjanik.

Iisraeli sõdurid kammivad haiglat läbi, et leida Hamasi peidikuid.

Gaza suurim – Al-Shifa haigla on saanud Iisraeli-Hamasi sõja keskpunktiks, sest Iisraeli väitel on äärmuslased rajanud haigla alla baasid, kust võitlust juhitakse. Hamas ise eitab seda.

ÜRO hinnangul oli enne Iisraeli vägede sissetungi kolmapäeval haiglas umbes 2300 patsienti, haavatut ja pommitamise eest varjule tulnud elanikku. 

Hamasi tervishoiuministeerium on teatanud kümnete patsientide surmast Gazas valitsevast kütusepuudusest tingitud elektrikatkestuste tõttu.

Iisrael on korduvalt nõudnud haigla evakueerimist Gaza sektori lõunaossa, kuid arstid on öelnud, et paljusid patsiente ei ole võimalik kolida.

Haigla direktor Mohammed Abu Salmiya ütles laupäeval AFP-le, et Iisraeli sõdurid andsid talle korralduse tagada patsientide, haavatute, ümberasunute ja meditsiinipersonali evakueerimine, ja et nad peavad liikuma jalgsi ranniku poole.

Sündmuskohal viibiv AFP ajakirjanik ütles, et haiglast põgenesid jalgsi sajad inimesed.

Hamasi juhitava Gaza sektori tervishoiuministeerium ütles avalduses, et haiglas on veel 120 haavatut ja enneaegsed lapsed, kelle arvu ei täpsustatud.

Hamasi tervishoiuametnikud ütlesid varem AFP-le, et Al-Shifas on 450 haavatut ja kroonilist haiget, keda ei ole võimalik liigutada ja kes jäävad seetõttu haiglasse. Nende juurde jääb ka meditsiinipersonal.

Nasseri haigla juht: rünnakus Khan Yunise elumajale hukkus 26 inimest

Gaza sektori lõunaosas Khan Yunise piirkonnas sai rünnakus elumajale surma vähemalt 26 inimest, ütles kohaliku haigla direktor laupäeval.

Nasseri haigla juht ütles AFP-le, et neile toodi pärast rünnakut Hamadi linna elumajale 26 surnud ja 23 raskete vigastustega inimest.

Punane Poolkuu: Läänekaldal Balata laagris hukkus õhulöögis viis inimest

Okupeeritud Läänekaldal Nabluse linnas asuvas Balata pagulaslaagris sai ööl vastu laupäeva õhulöögis surma viis ja kannatada kaks inimest, teatas Palestiina Punane Poolkuu.

Punase Poolkuu ja Palestiina presidendi Mahmoud Abbasi Fatah' partei allikate teatel said rünnakus surma Fatah' sõjalise tiiva võitlejad. 

Laagri administratsioon ütles, et õhurünnaku sihtmärgiks oli palestiina rühmituse Fatah kohalik peakorter. 

Iisraeli relvajõudude operatsioonid Läänekaldal on sagenenud pärast 7. oktoobrit, kui äärmusrühmitus Hamas ründas Gaza sektorist Iisraeli, tappis 1200 inimest ja võttis 240 pantvangi, vallandades Gaza sõja.

Relvajõudude teatel tapeti 24 000 elanikuga Balata laagris "mitu terroristi".

Balata laagris tegutseb mitu palestiina relvarühmitust, seal on Hamasi, selle liitlase Islamidžihaadi ja Fatah' võitlejaid.

Pealtnägijate sõnul paistis olevat tegu droonirünnakuga. Fatah' allikad kinnitasid, et surma said Yasser Arafati asutatud liikumise liikmed.

Nende hulgas oli Muhammad Zahed, kes Iisraeli relvajõudude määratluse põhjal oli "tuntud Nabluse terrorist". Sihikule võetud Fatah' võitlejad osalesid aprillis Jeruusalemmas aset leidnud tulistamises, milles sai kaks Iisraeli tsiviilisikut haavata.

"Me jätkame operatsioone ohtude kõrvaldamiseks ja võtame sihikule Iisraeli-vastastes terroriaktides osalenud," ütles armee avalduses.

Pealtnägijate sõnul sisenesid Iisraeli sõdurid pärast õhurünnakut jalgsi laagrisse ja lõhkusid ühe tühja maja. Ükski inimene viga ei saanud.  

Reedel teatas Iisraeli armee viie inimese tapmisest Läänekaldal Jenini põgenikelaagris ja veel kahe "ründaja" tapmisest Hebroni lähedal, kui nad avasid sõdurite pihta tule.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Marko Tooming

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: