Meedia: Gazas jõuti kokkuleppele vaherahus ja osa pantvangide vabastamises

{{1700372820000 | amCalendar}}
Palestiina meedikud toovad Khan Younises asuvast Nasseri haiglast välja surnukehasid.
Palestiina meedikud toovad Khan Younises asuvast Nasseri haiglast välja surnukehasid. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / HAITHAM IMAD

Iisrael, USA ja palestiinlaste terroriorganisatsiooni Hamas jõudsid esialgsele kokkuleppele kümnete Gazas pantvangis peetavate naiste ja laste vabastamises vastutasuks viiepäevase lahingupausi eest, teatas ajaleht The Washington Post viitega informeeritud allikatele. USA ja Iisraeli esindajad on kokkulepet eitanud, Katar teatas pühapäeval, et pantvangide vabastamiseks tuleb lahendada veel mõned pisiprobleemid.

Olulisem Gazas jätkuvas konfliktis Iisraeli ja Hamasi vahel 19. novembril kell 22.20:

- Macron Netanyahule: Gazas on vaja eristada terroriste tsiviilelanikkonnast;

- Iisraeli kaitsevägi: Al-Shifa haigla all on 55-meetrine tunnel;

- Prantsusmaa saadab Gazale arstiabi osutama sõjalaeva;

- Läti president külastab Iisraeli;

- Meedia andmeil jõudsid Iisrael, USA ja Hamas esialgsele kokkuleppele osa Gazas hoitavate pantvangide vabastamises vastutasuks viiepäevase lahingupausi eest;

- Hamasi käes olevate pantvangide vabastamise kokkulepe nõuab veel väikeste praktliste probleemide lahendamist, ütles Katari peaminister pühapäeval.

- Maailma Terviseorganisatsioon teatas pühapäeval oma hinnangus Al-Shifa haiglale Gaza linnas, et tegemist on "surmatsooniga" ning kutsus seal asuvaid inimesi viivitamatult täies mahus evakueerima;

- Pärast Iisraeli-Hamasi sõda peaks nii Gaza sektorit kui Jordani jõe Läänekallast valitsema Palestiina Omavalitsus, rõhutas USA president Joe Biden.

Macron: Gazas on liiga palju tsiviilkaotusi

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles Iisraeli peaministrile Benjamin Netanyahule tehtud telefonikõnes, et Iisraeli sõjas äärmusrühmituse Hamasi vastu on tema hinnangul liiga palju tsiviilkaotusi, vahendas pühapäeval presidendiamet.

"Vestluses toonitas Macron Netanyahule absoluutset vajadust eristada terroriste elanikkonnast ja mõistis hukka vägivalla Palestiina tsiviilelanike vastu Läänekaldal," edastati teadaandes.

Iisraeli kaitsevägi: Al-Shifa haigla all on 55-meetrine tunnel

Iisraeli kaitsevägi väitis pühapäeval, et avastas Gaza Al-Shifa haiglakompleksi alt 55 meetri pikkuse tunneli.

Armee avalduses öeldi, et väed paljastasid kümne meetri sügavusel Shifa haiglakompleksi all kulgeva 55 meetri pikkuse terroristide tunneli, mis lõppes plahvatuskindla uksega.

Prantsusmaa saadab Gazale arstiabi osutama sõjalaeva

Prantsusmaa valmistub saatma oma helikopterikandjat Dixmude Vahemere idaossa, et pakkuda Gaza sektoris arstiabi, teatas pühapäeval Prantsuse presidendi kantselei.

Dixmude läheb teele nädala algul ja jõuab Egiptusesse lähipäevil, teatas president Emmanuel Macroni kantselei.

Nädala algusse on planeeritud ka tšarterlend enam kui kümne tonni meditsiinitarvetega. "Prantsusmaa panustab ka Euroopa jõupingutustesse meditsiiniseadmetega Euroopa lendudel 23. ja 30. novembril," teatas presidendi kantselei.

Kantselei lisas, et Prantsusmaa mobiliseerib kõik olemasolevad vahendid, et aidata kaasa erakorralist abi vajavate haavatud ja haigete laste evakueerimisele Gaza sektorist oma haiglatesse.

Läti president külastab Iisraeli

Läti president Edgars Rinkēvičs on pühapäeval ja esmaspäeval töövisiidi Iisraelis, ütles presidendi nõunik Mārtiņš Drēģeris.

Rinkēvičs kohtub Iisraeli presidendi Isaac Herzogiga, et arutada olukorda Iisraelis ja Lähis-Idas pärast Hamasi 7. oktoobri terrorirünnakut.

Visiidi eesmärk on väljendada solidaarust iisraeli rahvaga võitluses Hamasi vastu ning aidata ära hoida piirkonna julgeoleku- ja humanitaarolukorra eskaleerumist, ütlesid presidendi esindajad.

Rinkēvičs käib ka okupeeritud Läänekaldal ning kohtub Palestiina omavalitsuse presidendi Mahmoud Abbasiga, et arutada võimalusi peatada vägivalla ja humanitarkatastroofi laienemine ning avaldada toetust humanitaarkriisis palestiinlastele.

President saab kokku ka läti diasporaa esindajatega Iisraelis.

Meedia teatas võimalikus kokkuleppest vaherahu ja pantvangide vabastamiseks

Iisrael, USA ja palestiinlaste terroriorganisatsiooni Hamas jõudsid esialgsele kokkuleppele kümnete Gazas pantvangis peetavate naiste ja laste vabastamises vastutasuks viiepäevase lahingupausi eest, teatas ajaleht The Washington Post viitega informeeritud allikatele.

Samas nii Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kui ka USA ametnikud eitasid kokkuleppele jõudmist.

Kuueleheküljelise kokkuleppe tekstiga tutvunud inimeste sõnul võib pantvangide vabastamine alata lähima paari päeva jooksul, kui just viimasel hetkel ei teki uusi tõrkeid, teatas leht laupäeval.

Teade võimalikust vaherahust tuleb ajal, mil Iisrael näib valmistuvat laiendama oma pealetungi Hamasi võitlejate vastu Gaza lõunaosasse. Kokkuleppe kohaselt külmutavad osapooled lahingutegevuse vähemalt viieks päevaks, samal ajal kui 50 või enam pantvangi vabastatakse rühmade kaupa iga 24 tunni järel, vahendas The Washington Post. Hamas võttis 7. oktoobril Iisraeli territooriumile korraldatud sissetungi ajal umbes 240 pantvangi.

Paus on mõeldud ka selleks, et võimaldada märkimisväärsel hulgal humanitaarabi toimetamist palestiinlastele, teatas ajaleht, lisades, et leppe põhijooned koostati nädalaid kestnud läbirääkimiste käigus Kataris.

Kuid Iisraeli peaminister Netanyahu ütles laupäevaõhtusel pressikonverentsil: "Seoses pantvangidega on palju põhjendamatuid kuulujutte, palju ebaõigeid teateid. Tahaksin teha selgeks: praeguse seisuga pole kokkulepet sõlmitud. Aga ma tahan lubada: kui on midagi öelda – me anname sellest teada."

Valge Maja pressiesindaja ütles ka, et Iisrael ja Hamas ei ole veel jõudnud kokkuleppele ajutise relvarahu osas, lisades, et USA jätkab tööd kokkuleppe saavutamiseks. Ka teine USA ametnik ütles, et kokkuleppele ei ole jõutud.

Katar: Gaza pantvangide vabastamiseks tuleb lahendada pisiprobleemid

Äärmusrühmituse Hamas 7. oktoobri rünnakus võetud pantvangide vabastamise kokkulepe nõuab veel väikeste praktliste probleemide lahendamist, ütles Katari peaminister pühapäeval.

Katar on aidanud vahendada läbirääkimisi umbes 240 Iisraelist Gazasse viidud pantvangi vabastamiseks, mille eest pakutakse Hamasile ajutist relvarahu.

"Läbirääkimistel veel jäänud probleemid on väga väiksed võrreldes suuremate väljakutsetega, need on rohkem logistilised ja praktilised," ütles peaminister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani pressikonverentsil, millest võttis osa ka Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell.

Katari pingutuste tulemusena on seni vabaks lastud neli pantvangi.

"Kokkuleppel on olnud viimastel nädalatel tõuse ja mõõnu," ütles peaminister. "Ma arvan, et olen nüüd kindlam, et oleme piisavalt lähedal jõudmaks kokkuleppeni, mis toob need inimesed turvaliselt koju tagasi."

Hamas tappis 7. oktoobri üllatusrünnakus Iisraelile üle 1200 inimese ja viis Gazasse umbkaudu 240 pantvangi.

Iisrael on tõotanud Hamasi hävitada ja alates 7. oktoobris on tema vastupealetungis Gaza tervishoiuministeeriumi väitel surma saanud 12 300 inimest, üle 5000 neist lapsed.

WHO: Gaza Al-Shifa haigla on surmatsoon

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) teatas pühapäeval oma hinnangus Al-Shifa haiglale Gaza linnas, et tegemist on "surmatsooniga" ning kutsus seal asuvaid inimesi viivitamatult täies mahus evakueerima.

"WHO ja partnerid arendavad kiiresti kava ülejäänud patsientide, personali ja nende perede viivitamatuks evakueerimiseks [Al-Shifa haiglast]," teatas ÜRO terviseagentuur oma avalduses.

WHO andmete kohaselt on haiglas veel 291 patsienti ja 25 meedikut.

WHO teatel juhtisid nad ühist ÜRO töörühma, kuhu kuulusid avaliku tervishoiu asjatundjad, logistikaeksperdid ja julgeolekutöötajad mitmest eri agentuurist, kes kõik korraldasid laupäeval lühikese ja äärmiselt ohtliku missiooni haiglasse.

Rühm läks Al-Shifasse pärast seda, kui Iisraeli sõjavägi oli teinud korralduse evakueerida umbes 2500 haiglast peavarju otsinud inimest, märkis WHO.

Haigete ja vigastatute mass, kelle hulgas oli ka amputeeritud jäsemetega inimesi, püüdsid jõuda laupäeval Al-Shifa haiglast rannikualale, kusjuures polnud nendega kiirabi, küll aga ümberasustatud inimesed, kelle hulgas oli arste ja õdesid. Samal ajal kostsid haiglakompleksi lähikonnast võimsad plahvatused.

ÜRO töörühm sai keerulise julgeolekuolukorra tõttu haiglas sees veeta vaid tund aega.

WHO teate kohaselt kirjeldas töörühm haiglat "surmatsoonina" ning olukorda "meeleheitlikuna".

Lisaks kohutavale olukorrale, milleni oli Gaza kõige kaasaegsem haigla kuue nädala jooksul vee, kütuse, ravimite ja toidu nappuse tõttu muutunud, on endiselt haiglasse jäänud patsientide seas 32 imikut, kes WHO kohaselt on äärmiselt kriitilises seisundis.

"Me teeme tööd koos partneritega, et koostada viivitamatu evakuatsiooni plaani ja paluda selle plaani täielikku vahendamist," ütles WHO tegevjuht Tedros Adhanom Ghebreyesus sotsiaalmeediaplatvormil X.

Ühtlasi kutsus ta üles jätkuvalt kaitsma tervishoiutöötajaid ja tsiviilisikuid.

Ghebreyesuse sõnul on praegune olukord talumatu ja õigustamatu ning ta nõudis relvarahu kohest kehtestamist.

Biden: nii Gazat kui Läänekallast peaks valitsema Palestiina Omavalitsus

Pärast Iisraeli-Hamasi sõda peaks nii Gaza sektorit kui Jordani jõe Läänekallast valitsema Palestiina Omavalitsus, rõhutas USA president Joe Biden.

"Kui me püüdleme rahu poole, tuleks Gaza ja Läänekallas taasühendada ühtse juhtimisstruktuuri alla, taaselustatud Palestiina Omavalitsuse alla, kuna me kõik töötame kahe riigi lahenduse nimel," ütles Biden laupäeval ajalehes The Washington Post avaldatud arvamusartiklis.

"Ei tohi toimuda palestiinlaste sunniviisilist väljasaatmist Gazast, taasokupeerimist, piiramist, blokaadi ega territooriumi vähendamist," ütles Biden artiklis, milles avaldas oma seisukoha sellest, mida USA tahab Gazast pärast konflikti lõppemist.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu seadis kahtluse alla Bideni plaani anda Gaza Palestiina Omavalitsuse võimu alla. "Ma arvan, et Palestiina Omavalitsus oma praegusel kujul ei ole võimeline võtma vastutust Gaza eest pärast seda, kui oleme seal võitluse lõpetanud, et see neile üle anda," ütles ta Tel Avivis pressikonverentsil.

Netanyahu on varem öelnud, et Iisrael peab "nähtavas tulevikus" säilitama "üldise sõjalise vastutuse" Gazas.

Palestiina Omavalitsus juhtis varem nii Läänekallast kui ka Gaza sektorit, kuid tõrjuti 2007. aastal pärast lühikest kodusõda Hamasiga Gazast välja.

Biden ütles oma artiklis ka, et USA on valmis väljastama viisakeelu "äärmuslaste" vastu, kes ründavad Läänekaldal tsiviilelanikke. Iisraeli asunike vägivald Iisraeli okupeeritud Jordani Läänekaldal elavate palestiinlaste vastu on suurenenud pärast Hamasi rünnakut Iisraeli vastu 7. oktoobril.

"Olen Iisraeli liidritele rõhutanud, et äärmuslaste vägivald palestiinlaste vastu Läänekaldal peab lõppema ja vägivallatsejad tuleb vastutusele võtta," kirjutas Biden.

Palestiina president Mahmoud Abbas kutsus Bidenit üles avaldama Iisraelile survet palestiinlaste-vastase vägivalla peatamiseks.

"Samuti kutsun teid üles kiiresti sekkuma, et peatada Iisraeli vägede rünnakud ja asunike pidev terrorism meie rahva vastu Läänekaldal ja Jeruusalemmas, mis ennustavad peatset plahvatust," ütles ta Palestiina televisiooni eetris olnud eripöördumises.

Olukord Läänekaldal, kus elab kolm miljonit palestiinlast enam kui poole miljoni juudi asuniku kõrval, on olnud ärev juba enam kui poolteist aastat, tekitades kasvavat rahvusvahelist muret, seda eriti pärast Hamasi 7. oktoobri rünnakut.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: Reuters, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: