Iisraeli armee avaldas kaadrid pantvangidest Gaza haiglas

{{1700454780000 | amCalendar}}
Iisraeli kaitsevägi avaldas pühapäeval Al-Shifa haiglas 7. oktoobril tehtud turvakaamera salvestise, millel on näha Iisraelist röövitud pantvange.
Iisraeli kaitsevägi avaldas pühapäeval Al-Shifa haiglas 7. oktoobril tehtud turvakaamera salvestise, millel on näha Iisraelist röövitud pantvange. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ISRAEL DEFENSE FORCES

Iisraeli kaitsevägi avaldas pühapäeval turvakaamera kaadrid, millelt võib näha, kuidas Hamas tõi pantvangid Gaza linnas asuvasse Al-Shifa haiglasse pärast nende röövimist 7. oktoobril. Iisraeli kaitsevägi teatas, et Al-Shifa haigla alt leiti 55-meetrine tunnel. Iraani ametnik väitis, et varsti võivad avaneda uued rinded Iisraeli vastu.

Olulisem 20. novembril kell 22.40:

- Bideni sõnul on Gaza pantvangileppeni jõudmine ilmselt lähedal;

- BBC: Iisraeli tankid liiguvad Gaza Indoneesia haigla suunas;

- Iisraeli väed laiendavad operatsioone Gaza sektoris;

- Iisraeli armee avaldas kaadrid pantvangidest Gaza haiglas;

- Iisraeli kaitsevägi: Al-Shifa haigla all on 55-meetrine tunnel;

- Rinkevičs: Hamasi rünnakutel puudub õigustus;

- Hiina välisminister Wang: maailm peab Gaza humanitaarkriisi peatamiseks tegutsema;

- Iraani ametnik: varsti võivad avaneda uued rinded Iisraeli vastu.

Bideni sõnul on Gaza pantvangileppeni jõudmine ilmselt lähedal

USA president Joe Biden ütles, et usub, et osapooled on Gaza pantvangide vabastamise kokkuleppes jõudmas üksmeelele, mis on lootustandev märk Katari vahendatud kõnelustel vabastada osa pantvangidest vastutasuks ajutisele relvarahule.

"Usun, et see on nii," vastas Biden Valges Majas küsimusele, kas leppeni jõudmine on lähedal.

Meedia: 29 Gazast evakueeritud enneaegset last jõudis Egiptusse

Esmaspäeval jõudis Egiptusse 29 enneaegset last, kes evakueeriti Gaza sektori suurimast Al-Shifa haiglast, teatas Egiptuse ajakirjandus.

Algul teatati, et Al-Shifast evakueeriti teise Gaza haiglasse 31 enneaegset last, pole veel selge, miks Egiptusse jõudis vaid 29 last.

Egiptuse uudisteagentuuri Al-Qahera News teatel saabusid lapsed Egiptusse Rafah' piiripunkti kaudu, mis on ainus ühendus Gaza sektori ja välismaailma vahel, mis ei ole Iisraeli kontrolli all. Al-Qahera Newsi teatel olid kõik esmaspäeval Egiptusse toodud lapsed inkubaatorites.

WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles pühapäeval, et ÜRO ja Palestiina Punase Poolkuu Ühingu ühisoperatsiooniga viidi Al-Shifa haiglast ära "31 väga haiget last".

Guterres: ÜRO protektoraat Gazas ei ole lahendus

ÜRO peasekretär António Guterres ütles esmaspäeval, et maailmaorganisatsiooni protektoraat Gaza sektoris ei lahendaks sealset konflikti, selle asemel tuleks kehtestada üleminekuperiood, mis näeks ette araabia riikide ja USA osalust ning jätkaks tööd kahe riigi lahenduse leidmise nimel.

BBC: Iisraeli tankid liiguvad Gaza Indoneesia haigla suunas

Iisraeli tankid liiguvad Gaza Indoneesia haigla poole, vahendab BBC, toetudes haigla direktori Marwan Al-Sultani väidetele.

Al-Sultani väitel nägi ta Iisraeli sõjaväelasi 20 meetri kaugusel haigla hoonest. Samuti kuulis ta tulistamist.

Iisraeli kaitsevägi pole veel neid väiteid kommenteerinud.

Hamasi juhitud tervishoiuministeeriumi teatel sai haigla territooriumil 12 inimest surma õhurünnaku tagajärjel. Hamasi väiteid pole võimalik sõltumatult kinnitada.

Iisraeli väed laiendavad operatsioone Gaza sektoris

Iisraeli väed laiendavad esmaspäeval operatsioone Gaza sektoris, teatas armee. 

Armee teatel anti Gaza suurima põgenikelaagri Jabalia ja teise rannikul asuva põgenikelaagri elanikele evakueerimishoiatus, kuna sõjavägi laiendab oma operatsioone naaberpiirkondades. 

Gaza sektoris võimul oleva islamiliikumise Hamas terviseametnik ütles, et laupäeval hukkus rünnakutes Jabalia põgenikelaagrile üle 80 inimese. Iisraeli relvajõudude teatel on Jabalia nende üks sihtkoht "terroristide ja Hamasi taristu ründamisel".

Iisraeli armee avaldas kaadrid pantvangidest Gaza haiglas

Iisraeli sõjavägi avaldas pühapäeval turvakaamera kaadrid, millelt võib väidetavalt näha, kuidas pantvangid toodi Gaza linnas asuvasse Al-Shifa haiglasse pärast nende röövimist 7. oktoobril Iisraeli lõunaosas korraldatud äärmusrühmituse Hamasi rünnakutes.

"Need leiud tõestavad, et terroriorganisatsioon Hamas kasutas massimõrva päeval Shifa haiglakompleksi terroristliku infrastruktuurina," seisis Iisraeli sõjaväe- ja luureteenistuste avalduses.

"Siin näete, kuidas Hamasi relvastatud võitlejad viivad kahte pantvangi haiglasse," ütles sõjaväe pressiesindaja Daniel Hagari videokaadrite kohta.

Hagari andmetel on kaadritel olevad mehed Nepalist ja Taist pärit pantvangid.

"Me ei ole kumbagi pantvangi veel leidnud. Me ei tea, kus nad on," lisas kõneisik.

Turvakaamera salvestus näib olevat tehtud hommikul, kui Hamasi relvastatud võitlejad alustasid sissetungi Iisraeli, kust tapsid umbes 1200 inimest, kelles enamik tsiviilisikuid. Ühtlasi rööviti veel umbes 240 inimest.

Iisraeli kaitsevägi: Al-Shifa haigla all on 55-meetrine tunnel

Iisraeli kaitsevägi teatas pühapäeval, et avastas Gaza Al-Shifa haiglakompleksi alt 55 meetri pikkuse tunneli.

Armee avalduses öeldi, et väed paljastasid 10 meetri sügavusel haiglakompleksi all kulgeva 55 meetri pikkuse terroristide tunneli, mis lõppes plahvatuskindla uksega.

Iisraeli võimuesindajad on juba mõnda aega rääkinud, et Al-Shifa haigla alla oli ehitatud äärmusrühmituse Hamas juhtimiskeskus.

USA riikliku julgeolekunõukogu kommunikatsioonikoordinaator John Kirby sõnas vähem kui nädal tagasi, et Hamasil oli Al-Shifas juhtimiskeskus, kus hoiti muu hulgas ka relvi.

Iisraeli armee teatas reedel, et leidis haigla kõrvalrajatisest Hamasi võitlejate kätte pantvangi langenud naissõduri laiba.

"Sõdur Noa Marciano surnukeha on väed välja toodud Gaza sektoris asuva Al-Shifa haiglaga külgnevast rajatisest," seisis armee avalduses.

Rinkevičs: Hamasi rünnakutel puudub õigustus

Terroriorganisatsiooni Hamas toime pandud julmadele ja ebainimlikele terrorirünnakutele ei ole ega tohigi olla õigustust, ütles Läti president Edgars Rinkevičs esmaspäeval kohtumisel Iisraeli presidendi Isaac Herzogiga.

Rinkevičs kohtus töövisiidil Iisraelis presidendi, pantvangistatud tsiviilisikute pereliikmete ja Iisraelis elavate Läti kodanikega, ütles, presidendi kommunikatsiooninõunik Martinš Dregeris.

Läti president kinnitas Läti solidaarsust Iisraeli rahvaga ning rõhutas, et Läti seisab sel raskel ajal Iisraeli kõrval. Iisraelil on õigus enesekaitsele ning Läti toetab Iisraeli võitlust terrorismiga kooskõlas humanitaar- ja rahvusvahelise õigusega, lausus ta.

Arutati humanitaarolukorda Gazas ja humanitaarabi saatmist sinna. Rinkevičs mõistis hukka Hamasi katsed kasutada tsiviilelanikke inimkilbina.

"Hamasi küüniline ja argpükslik pantvangide ja tsiviilisikute taha varjumise taktika väärib võimalikult karmi hukkamõistu," ütles president ja lisas, et terrorismivastane võitlus peab kaitsma tsiviilelanikke nii palju kui võimalik.

Kohtumisel Hamasi terrorirünnakute käigus tapetud tsiviilisikute pereliikmetega avaldas Rinkevičs lootust, et pantvangid pääsevad peagi vabadusse ja naasevad oma perede juurde. President väljendas ka valmisolekut aidata kaasa diplomaatilistele jõupingutustele vangide vabastamiseks.

Rinkevičs kohtus ka Iisraelis elavate Läti kodanikega, kellega arutati hetkeolukorda ja võimalikku vajadust Läti toetuse järele. Rinkevičs tänas kaasmaalasi sidemete hoidmise eest Lätiga ja kõige eest, mida nad on aastate jooksul selle nimel teinud.

Hiina välisminister Wang: maailm peab Gaza humanitaarkriisi peatamiseks tegutsema

Rahvusvaheline kogukond peab astuma viivitamatult samme, et peatada humanitaarkatastroof Gaza sektoris, ütles Hiina välisminister Wang Yi esmaspäeval araabia ja moslemienamusega riikide diplomaatidele. 

"Töötame koos, et jahutada kiiresti olukorda Gazas ning taastada Lähis-Idas rahu nii kiiresti kui võimalik," ütles Wang kohtumisel diplomaatidega, kelle seas on Palestiina Omavalitsuse, Jordaania, Indoneesia, Egiptuse ja Saudi Araabia välisministrid ning Islami Koostööorganisatsiooni peasekretär. "Gazas on kujunemas humanitaarkatastroof. Olukord Gazas mõjutab kõiki riike üle kogu maailma, seab kahtluse alla arusaama õigest ja väärast. Rahvusvaheline kogukond peab kiiresti tegutsema ja astuma tõhusaid samme, et vältida tragöödia levimist." 

Peking on öelnud, et kõneluste eesmärk on aidata kaasa Palestiina-Iisraeli konflikti deeskaleerimisele, kaitsta tsiviilisikuid ja lahendada õiglaselt Palestiina küsimus. 

"Hiina on araabia- ja moslemimaade hea sõber ja vend," ütles Wang kohtumisel.

"Oleme alati kaitsnud kindlalt nende seaduslikke õigusi ja huve ning toetanud palestiina rahva püüdlusi oma seaduslike õiguste ja huvide taastamisel."

Iraani ametnik: varsti võivad avaneda uued rinded Iisraeli vastu

Endine Iraani islami revolutsioonilise kaadriväe juht Mohsen Rezaee ütles intervjuus rühmitusega Hezbollah seotud väljaandele Al Mayadeen, et uued rinded Iisraeli vastu võivad avaneda varsti, kui Iisrael jätkab oma sõjalise operatsiooniga Gazas.

Ta väitis ka, et Iisrael kaotab sõja.

Iraani toetatud peamiselt Liibanonis tegutsev rühmitus Hezbollah vahetab regulaarselt tuld Iisraeli sõjaväega Iisraeli ja Liibanoni piiril, kuid seni pole märke, et rühmitus kavatseks oma rünnakuid eskaleerida ning Iisraeli ja Hamasi konflikti otseselt sekkuda.

USA on samuti hoiatanud Iraani võime konflikti sekkumise eest.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS/BBC/Times of Israel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: