X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa hakkab sinna reisivatelt välismaalastelt nõudma lojaalsusvannet

Moskva. Venemaale reisivad välismaalased peavad varsti hakkama vanduma lojaalsust sealsele režiimile.
Moskva. Venemaale reisivad välismaalased peavad varsti hakkama vanduma lojaalsust sealsele režiimile. Autor/allikas: ERR

Venemaa riiklik uudisteagentuur TASS teatas kolmapäeval, et siseministeerium on valmistamas ette eelnõu, mille järgi peaksid riiki sisenevad välismaalased kirjutama alla "lojaalsuslepingule". Lepingu tingimus on hoiduda kritiseerimast Vene võimude ametlikku poliitikat.

TASS-i teatel on eelnõu eesmärk kaitsta Venemaa "rahvuslikke huve".

Eelnõu kohaselt oleks Venemaale siseneval välismaalasel keelatud Vene Föderatsiooni võimude tegevusse sekkumine. Samuti oleks keelatud riigi ametliku sise- ja välispoliitika ning ametiasutuste ja ametnike ükskõik mis viisil "diskrediteerimine".

Lisaks kohustuks lepingu sõlminud välismaalased mitte propageerima "mittetraditsioonilisi seksuaalsuhteid" või halvustama selliseid väärtusi nagu "abielu mehe ja naise vahelise liiduna," vahendab Euractiv.

Samuti oleks eelnõu kohaselt keelatud niinimetatud "ajaloolise tõe moonutamine" teise ilmasõja sündmuste kontekstis. Vene võimud tembeldavad "ajaloolise tõe moonutamiseks" selliseid käsitlusi teisest ilmasõjast, kus viidatakse NSVL-i ja Natsi-Saksamaa koostööle Molotovi-Ribbentropi pakti näol või rõhutatakse teiste liitlaste (nagu USA ja Ühendkuningriik) rolli NSVL-i kõrval Natsi-Saksamaa lüüasaamisel.

TASS ei täpsustanud, milliseid tagajärgi tasuks lepingu tingimusi rikkunud Venemaad külastavatel välismaalastel oodata.

Samuti pole Vene siseministeerium andnud eelnõu kohta avalikkusele selgitusi.

Pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris on Vene võimud seadnud mitmeid piiranguid välismaalastele nendest riikidest, mis on kehtestanud sanktsioone Venemaa vastu. Kreml nimetab selliseid riike ametlikult "ebasõbralikeks riikideks".

Eelnõu seaduse saamiseks peavad selle heaks kiitma Venemaa kahekojaline parlament ja allkirjastama riigi president Vladimir Putin, kuid tegemist on Vene kontekstis kõigest formaalsusega.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters/Euractiv/TASS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: