X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli armee alustas taas võitlust terroriorganisatsiooni Hamas vastu

{{1701414300000 | amCalendar}}
Iisrael alustas taas Gaza pommitamist
Iisrael alustas taas Gaza pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SAID KHATIB

Iisrael teatas, et terroriorganisatsioon Hamas rikkus vaherahu ning seetõttu alustas riigi armee taas lahingutegevust terroristide vastu. Kõnelused vaherahu üle on lõplikult kokku varisenud. Iisraeli sõnul on Hamasi käes veel 137 pantvangi. Hezbollah tulistas Iisraeli piirilähedaste positsioonide pihta.

Oluline 1. detsembril kell 20.08:

- Hezbollah tulistas Iisraeli piirilähedaste positsioonide pihta;

- Kõnelused vaherahu üle on lõplikult kokku varisenud;

- Iisraeli armee teatas reedel Gazas 200 terrorisihtmärgi ründamisest;

- Iisrael ja Hamas süüdistavad relvarahu katkemises teineteist;

- Iisraeli armee alustas taas võitlust terroriorganisatsiooni Hamas vastu;

- CNN-i allikas: läbirääkimised pantvangide vabastamise üle jätkuvad;

- Valge Maja mõistis hukka Hamasi poolt korraldatud terrorirünnaku Jeruusalemmas.

Hezbollah tulistas Iisraeli piirilähedaste positsioonide pihta

Liibanoni šiiarühmitus Hezbollah tulistas Põhja-Iisraelis asuvate juudiriigi kaitseväe positsioonide pihta pärast seda, kui reedel algas uuesti sõjapidamine Gazas.

Iisraeli jõud vastasid rünnakutele ning lasid alla Liibanoni territooriumilt tulistatud "objekti".

Hezbollah sõnul sai reedel kaks selle liiget Iisraeli vasturünnakutes surma. Kokku sai alates 7. oktoobrist surma umbes sadakond Hezbollah rühmituse liiget tulevahetustes Iisraeli ja Hezbollah vahel.

Samuti lasi Iisraeli kaitsevägi alla mitu Hamasi raketti, millega sihiti rühmituse sõnul teiste linnade seas Tel Avivi.

Kõnelused vaherahu üle on lõplikult kokku varisenud

BBC Kataris oleva allika sõnul varisesid reede õhtul läbirääkimised relvarahu üle täielikult kokku.

Kuigi sõjategevus jätkus reede hommikul pärast ühte nädalat kestnud vaherahu, püüdsid osapooled veel läbi rääkida lootuses uuesti vaherahu sõlmida. Need lootused on praeguseks kustunud.

Iisraeli ja äärmusrühmituse Hamas kõnelusi vahendasid Katar, USA ja Egiptus.

Iisraeli armee teatas reedel Gazas 200 terrorisihtmärgi ründamisest

Iisraeli relvajõud teatasid reedel, et on pärast Hamasiga sõlmitud relvarahu katkemist andnud Gaza sektoris löögi rohkem kui 200 terrorisihtmärgile.

"Viimaste tundide jooksul on maa-, õhu- ja merevägi rünnanud terrorisihtmärke Gaza sektori põhja- ja lõunaosas, seal hulgas Khan Yunises ja Rafah's," ütles armee avalduses.

Iisrael ja Hamas süüdistavad relvarahu katkemises teineteist

Iisraeli valitsuse pressiesindaja süüdistas reedel Palestiina äärmusrühmitust Hamas relvarahu katkemises, mis vallandas otsekohe taas Gaza sektoris sõjategevuse.

"Kahjuks otsustas Hamas pausi lõpetada, ilma et oleks vabastanus kõiki pantvangi võetud naisi," ütles valitsuse pressiesindaja Eylon Levy.

Seitse päeva kestnud relvarahu tingimusena vabastas Hamas 7. oktoobril Iisraelist Gazasse viidud pantvange, Iisrael omakorda sealsetes vanglates hoitavaid palestiinasi. Pausi ajal jõudis Gazasse ka rohkem humanitaarabi.

Levy ütles, et kokkulepet oleks pikendatud ja Iisraeli valitsus oli juba kinnitamas vabastatavate palestiina vangide nimekirja, et vahetus võiks toimuda veel vähemalt kaks päeva.

Hamasi sõnul on relvarahu katkemises süüdi Iisrael, kes lükkas pantvangide vabastamise pakkumise järjekindlalt tagasi.

"Öö jooksul käisid vahendatud läbirääkimised relvarahu pikendamiseks, milleks meie pakkusime vahetuseks vange ja eakaid inimesi ning sionistide pommitamise tõttu elu kaotanud kinni võetud iisraellaste surnukehade üleandmist," ütles Hamas.

Levy ütles, et Hamasi käes on veel 137 pantvangi, neist 10 on 75-aastased ja vanemad. See arv sisaldab 117 meest ja 20 naist ning 126 neist on iisraellased ja 11 välisriikide kodanikud: kaheksa tailast, üks nepallane, üks tansaanlane ja üks Prantsuse-Mehhiko kodakondsusega.

Lavy lisas, et seitse inimest on Hamasi 7. oktoobri rünnaku järel ikka veel kaudnud.

Iisraeli armee alustas taas võitlust terroriorganisatsiooni Hamas vastu

Iisrael teatas, et terroriorganisatsioon Hamas rikkus vaherahu ning seetõttu alustas riigi armee taas lahingutegevust terroristide vastu. 

Iisraeli teade tuli vahetult pärast seda, kui sõjavägi kinnitas Gazast välja lastud raketi allavõtmisest.

Lääneriikide uudisteagentuurid teatasid, et Iisraeli sõjalennukid annavad õhulööke ja Gazast kostub ka suurtükituld. AFP ajakirjanik teatas, et Gazas oli kuulda ka droonide liikumist. 

Võitluste jätkamine purustas lootused, et õnnestub pikendada seitsmepäevast relvarahu, mille käigus vabastati kümneid pantvange vastutasuks Palestiina vangide vabastamisele Iisraelis. Samuti on relvarahu võimaldanud osutada Gaza tsoonile rohkem humanitaarabi.

USA välisminister Antony Blinken kutsus veel neljapäeval Iisraeli ja Palestiina ametnikega kohtudes üles pausi vaenutegevuses pikendama ning hoiatas, et ka lahingute jätkumise korral tuleb kaitsta Palestiina tsiviilelanikke.

CNN-i allikas: läbirääkimised pantvangide vabastamise üle jätkuvad

Iisraeli armee alustas reedel taas võitlust Hamasi vastu, kuid asjaga kursis olev inimene ütles telekanalile CNN, et läbirääkimised pantvangide vabastamise osas jätkuvad. Katari välisministeerium kinnitas hiljem samuti, et  läbirääkimised Iisraeli ja Hamasi vahel jätkuvad. 

Katar kutsus reedel ka rahvusvahelist kogukonda kiiresti tegutsema peatamaks vägivalda Gaza sektoris, mis puhkes uuesti pärast Iisraeli ja äärmusrühmituse Hamas vahelise humanitaarpausi lõppemist. Terroriorganisatsioon Hamas väitis reede pärastlõunal, et Iisraeli rünnakute tõttu on hukkunud 32 inimest. 

Valge Maja mõistis hukka Hamasi poolt korraldatud terrorirünnaku Jeruusalemmas

Valge Maja mõistis neljapäeval hukka tulistamise Jeruusalemmas, kus äärmusrühmituse Hamasi terrorirünnakus sai viimastel andmetel surma kolm ja haavata kaheksa inimest.

"Mõistame selle terrorirünnaku ilmselgelt hukka," ütles riikliku julgeolekunõukogu eestkõneleja John Kirby ajakirjanikele.

Jeruusalemmas leidis varem päeval aset tulistamine, milles sai surma kolm ja vigastada kaheksa inimest, kellest viis on raskelt haavatud.

Korrakaitsjate sõnul tapeti kaks tulistamisega seotud kahtlusalust sündmuskohal, pärast rünnakut ühe bussipeatuse lähistel Jeruusalemma lääneosas, kus puuduvad linna sisenemist kaitsvad kontrollpunktid.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: CNN/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: