X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venezuela ja Guyana pinged naftarikka piirkonna pärast süvenevad

{{1701864360000 | amCalendar}}
Venezuela valitseja Nicolas Maduro esinemas oma toetajate ees pärast rahvahääletust naaberriigi Guyana Essequibo piirkonna annekteerimise üle.
Venezuela valitseja Nicolas Maduro esinemas oma toetajate ees pärast rahvahääletust naaberriigi Guyana Essequibo piirkonna annekteerimise üle. Autor/allikas: SCANPIX/AP/MATIAS DELACROIX

Pinged Venezuela ja Guyana vahel suurenesid teisipäeval, kui president Nicolás Maduro pakkus välja eelnõu vaidlusalusesse naftarikkasse piirkonda Venezuela osariigi rajamiseks ja käskis riiklikul naftafirmal anda välja litsentse nafta puurimiseks maa-alal, mis on näiteks Eestist kolm ja pool korda suurem.

Maduro tegi valitsusistungil ettepaneku saata rahvusassambleesse eelnõu niinimetatud Guyana Essequibo osariigi loomiseks piirkonnas, mis on kuulunud üle saja aasta Guyanale.

President andis ka korralduse hakata kohe välja andma nafta-, gaasi- ja kaevanduslube.

Guyana president Irfaan Ali nimetas Maduro avaldusi otseseks ähvarduseks tema riigile ja lükkas Venezuela kavandatavad meetmed tagasi.

Venenzuelas viidi pühapäeval läbi referendum Essequibo piirkonna tuleviku üle.

Venezuela valijailt küsiti, kas nad toetavad uue osariigi loomist Essequibos, selle praegustele ja tulevastele elanikele Venezuela kodakondsuse andmist ja ÜRO kohtu jurisdiktsiooni eitamist territoriaalvaidluse otsustamiseks.  

Küsimustele vastas jaatavalt 95 protsenti hääletusel osalenuist. Ametlikel andmetel käis valimas üle kümne miljoni valija, samas kui opositsiooni väitel on need arvud selgelt liialdatud.

Maduro esitas Guyanalt saadud kontsessioonide alusel töötavatele naftafirmadele ultimaatumi, käskides neil operatsioonid kolme kuu jooksul lõpetada.

President andis ka teada, et vaidlusaluse ala piiril asuvast Tumeremost saab keskus, kus hakatakse kaitsma Venezuela huve piirkonnas, ametivõimud viivad seal läbi rahvaloenduse ja hakkavad ID-kaarte välja andma.

Guyana teatas teisipäeval, et pöördub abipalvega ÜRO Julgeolekunõukogu poole, kui Venezuela asub referendumi tulemuste alusel tegutsema.

Guyana peab rahvahääletust sammuks annekteerimise suunas. Riik pöördus ÜRO Rahvusvahelisse Kohtusse (ICJ), mis kohustas eelmise nädala reedel Venezuelat jätma astumata samme, mis muudaksid Guyana kontrolli Essequibo üle, kuid ei keelanud otsesõnu referendumi läbiviimist.

Reaktsioonina Venezuela võimude avaldustele teatas Brasiilia armee kolmapäeval, et see suurendab kohalolekut piiril Guyana ja Venezuelaga.

"Armee on piirialasid riigi territooriumi rikkumatuse tagamiseks pidevalt jälginud. Selle valguses saadeti täiendavad jõud Pacaraima ja Boa Vista linnadesse," seisis armee avalduses.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: