X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sõja 667. päev: Ukraina teatas kolme Vene hävituslennuki allatulistamisest

{{1703217240000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelased
Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ANATOLII STEPANOV

Ukraina teatas kolme Vene hävituslennuki allatulistamisest ühe päevaga. Venemaa on juba Avdijivka suunal kandnud kolossaalseid kaotusi elavjõus ja tehnikas, kuid jätkab ohvriterohkeid rünnakuid linna ümber piiramiseks. Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Venemaa väed liikusid Avdijivka suunal edasi.

Oluline reedel, 22. detsembril kell 21.26:

- Lõuna-Ukrainas on Vene droonirünnaku oht;

- Ukraina sai Saksamaalt uue abipaketi;

- Ukraina peastaap: Venemaa on tihendanud õhurünnakuid;

- Holland saadab Ukrainale 18 hävituslennukit F-16;

- Ukraina teatas kolme Vene hävituslennuki allatulistamisest ühe päevaga;

- Ukraina tulistas alla 24 Vene ründedrooni;

- ISW: Vene väed liikusid Avdijivka suunal edasi;

- Moskva lähedal tappis hiidpurikas sõjakomissariaadi järjekorras seisnu;

- Ukraina: Vene vägi andis ööpäevaga ühe raketi- ja 61 õhulööki;

- Ukraina vajab BBC andmetel taastamiseks sadu miljardeid.

Lõuna-Ukrainas on Vene droonirünnaku oht

Ukraina õhuväe teatel on Lõuna-Ukrainas Vene droonirünnaku oht. Kella 18.53 paiku liikusid Vene Shahed-136 droonid Mõkolajivi ja Odessa oblasti õhuruumis.

Ukraina sai Saksamaalt uue abipaketi

Ukraina sai reedel Saksamaalt uue abipaketi, millega muuhulgas saab Kiiev kolm õhutõrjesüsteemi Gepard.

Varem andis Saksamaa Ukrainale kokku 49 õhutõrjesüsteemi Gepard, mida kasutatakse enamasti Vene Shahed-136 droonide allatulistamiseks. Samuti sai Ukraina eelmisel nädalal Berliinilt veel ühe õhutõrjesüsteemi Patriot.

Lisaks saab Ukraina 2 500 suurtükimürsku kaliibriga 155 millimeetrit, üle 30 000 Gepardi mürsu, mitu autotehnika ühikut, avalikustama hulgas meditsiinivahendeid ja 10 luuredrooni Vector.

Ukraina peastaap: Venemaa on tihendanud õhurünnakuid

Ukraina peastaabi teatel teostab Venemaa senisest rohkem õhurünnakuid paranenud ilmastikuolude tingimustes. Nii teostas Venemaa ühe raketi- ja 33 õhurünnakut ööpäeva jooksul, lisaks tulistasid okupatsiooniväed 23 korda mitmikraketiheitjatest Ukraina sõdurite positsioonide ja asulate pihta.

Ukraina enda õhuvägi tegi 12 edukat rünnakut Vene üksuste ja sõjatehnika koondumispaikade pihta. Ühtlasi tulistas Ukraina õhuvägi alla kolm Vene hävituslennukit Su-34.

Ukraina raketiväe üksused tabasid neli Vene üksuste ja sõjatehnika koondumispaika, kaks Vene juhtimispunkti ja ühte laskemoonaladu.

Ööpäeva jooksul leidis aset 60 sõjalist kokkupõrget Vene okupatsioonivägede ja Ukraina kaitsjate vahel, millest üle poole toimus Avdijivka suunal, kus Venemaa ründas kokku 33 korda.

Samuti käisid ägedad lahingud Dnepri idakaldal Hersoni oblastis, kus Vene üksused ründasid 17 korda Ukraina positsioone. Ukraina sõdurid suutsid rünnakuid peatada ning hoida oma positsioone.

Teistes rindejoone osades oli lahingutegevus vähem intensiivne. Kupjanski ja Bahmuti suunal toimus mõlema puhul kaheksa Vene rünnakut ja Marjinka suunal toimus neli Vene rünnakut.

Poola uus välisminister tõotab toetada Ukraina "titaanlikku" võitlust

Poola uus välisminister Radoslaw Sikorski tõotas reedel Kiievis Ukraina ametivenna Dmõtro Kulebaga kohtudes toetada Ukraina võitlust Venemaa vastu.

Sikorski tegi välisministrina esimese välisvisiidi Ukrainasse, kinnitades Poola uue valitsuse toetust pärast pinged eelmise valitsusega.

"On täiesti vastuvõetamatu, et üks riik ründab naabrit, pommitab linnu, hävitab terveid piirkondi, küüditab lapsi... Selles titaanlikus võitluses, minister, on Poola teie poolel," ütles Sikorski kõnelustel, mida katkestasid õhuhäiresireenid.

Poola on olnud algusest peale üks Ukraina kindlamaid toetajaid võitluses Venemaaga, kuid enne oktoobrivalimisi hakkasid kahe riigi suhted kiiva kiskuma, sest siis veel võimul olnud Seaduse ja Õigluse partei püüdis poolakate sõjaväsimust ära kasutades hääli võita.

Uus valitsus eesotsas endise Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuskiga on aga tõotanud toetust Ukrainale kahekordistada.

Tusk on lubanud leida lahenduse ka mitu kuud kestnud Poola veokijuhtide blokaadile Ukraina piiril. 

Poola veokijuhid on tõkestanud piiri juba üle kuu aja, et suruda läbi nõudmine taastada Ukraina konkurentidele varem kehtinud Euroopa Liitu sisenemise piirangud.

Sikorski, kes ilmselt hakkab Kiievis ka blokaadi küsimust arutama, kinnitas toetust Ukrainale.

"Ma usun, et see on Euroopa viimane koloniaalsõda ja see peab lõppema järgnevalt: Venemaa peab kaotama, ja Ukraina võitma," ütles ta.

"Ja selles asjas, nagu te näete, oleme me ühtsed, sõltumata sellest, kes on Poolas võimul."

Holland saadab Ukrainale 18 F-16 hävituslennukit

Holland annab Ukrainale 18 hävituslennukit F-16, teatas Hollandi valitsus reedel.

"Ma teavitasin täna (Ukraina) president Volodõmõr Zelenskit meie valitsuse otsusest valmistada ette esimese 18 hävituslennuki F-16 saatmine Ukrainasse," ütles peaministri kohusetäitja Mark Rutte sotsiaalmeedias.

"F-16 saatmine on Ukraina sõjalise toetamise üks tähtsamatest kokkulepetest," lisas ta.

Hävituslennukite saatmine seisab esialgu Hollandi välisministeeriumi ekspordiloa saamise taga, samuti tuleb Ukrainas täita vastavad taristu- ja personalikriteeriumid. Rutte ei täpsustanud lennukite saatmise tähtaega.

Hollandi valitsuse kinnitusel võimaldab aga otsus eraldada raha ja suunata inimesi lennukite tarnimise ettevalmistamiseks.

"Ma rääkisin Mark Ruttega, et tänada Hollandi valitsust otsuse eest hakata ettevalmistama esimese 18 F-16 lennuki tarnimist Ukrainale," ütles Zelenski sotsiaalmeedias.

Novembris saatis Holland oma esimesed F-16 lennukid Rumeeniasse, kus õpetatakse Ukraina piloote välja.

Taani, Norra ja Belgia on samuti kinnitanud, et annavad Ukrainale F-16 hävituslennukeid, kuna said lennukite tootjalt USA-lt selleks loa.

Ukraina teatas kolme Vene hävituslennuki allatulistamisest ühe päevaga

Ukraina õhuväe juhi Mõkola Oleštšuki sõnul tulistasid Ukraina kaitsjad alla kolm Vene hävituslennukit. Oleštšuki sõnul leidis juhtum aset Lõuna-Ukrainas.

Ukraina tulistas alla 24 Vene ründedrooni

Venemaa kasutas Shahed-136 ründedroone Ukraina pealinna Kiievi ning Odessa ja Mõkolajivi oblasti ründamiseks.

Ukraina kaitseväe teatel tulistati alla 24 drooni ning kokku ründas Venemaa Ukraina linnu 28 drooniga.

Üle 20 drooni ründas Ukraina pealinna ning rünnakus sai vigastada kaks inimest, kes viibisid kahjustada saanud kõrghoones.

Odessa oblastis ründas Venemaa järjekordselt Ukraina sadamataristut, mis sai kahjustada. Asutuse töötajad suutsid tekkinud tulekahju kiiresti kustutada. Teateid vigastatutest Odessas polnud.

ISW: Vene väed liikusid Avdijivka suunal edasi

Sõjauuringute Instituut (ISW) vahendas oma viimases ülevaates, et Venemaa väed liikusid Avdijivka suunal edasi. 

19. detsembril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et Vene väed liikusid edasi Krasnohorivka ümbruses. Lähedal asub Avdijivka koksitehas, mille ümbruses käivad samuti ägedad lahingud. Vene sõjablogijad väidavad veel, et Vene väed liikusid edasi Stepove suunal. ISW teatas siiski, et pole olemas geolokatsiooniga kaadreid, mis kinnitaksid, et Vene väed suutsid seal piirkonnas edasi liikuda. 

Ukraina ja Vene allikad teatasid veel, et ägedad lahingud käivad Siverne, Pervomaiske ja Nevelske lähedal. Avdijivkas tegutseva Ukraina brigaadi esindaja teatas, et piirkonnas on manööverdamise ruumi ning seetõttu jätkab Venemaa rünnakute korraldamist.

Vene väed liikusid veidi edasi ka Bahmuti suunal. 20. detsembril avaldatud geolokatsiooniga kaadrid näitavad, et Vene väed liikusid edasi Kliššivka lähistel. Üks Vene blogija väitis, et Vene väed liikusid edasi ka Bohdanivka suunal. 

Moskva lähedal tappis hiidpurikas sõjakomissariaadi järjekorras seisnu

Venemaa juurdluskomitee teatas, et Moskva oblastis Ljubertsõ linnas kukkus sõjakomissariaadi ees seisnud järjekorrale tohutu jääpurikas ja tappis ühe mehe, edastas reedel portaal Unian.

"20. detsembril 2023 kukkus Ljubertsõ linnas asuva hoone katuselt jääd ja lund, vigastades nelja inimest. Üks kannatanutest suri saadud vigastustesse haiglas," seisab avalduses.

Telegrami kanali Shot andmeil töötas hukkunu, 34-aastane Fjodor Kuzmin treppe tootvas ettevõttes. Haiglas tuvastati tal selgroomurd, ribide murd, maksarebend ja läbistatud kops. Ta seisis järjekorras, et võtta end elukohajärgses sõjakomissariaadis arvele.

Ukraina: Vene vägi andis ööpäevaga ühe raketi- ja 61 õhulööki

Vene vägi andis viimase ööpäevaga ühe raketi- ja 61 õhulööki, teatas reede hommikul Ukraina kindralstaap.

Ukraina vajab BBC andmetel taastamiseks sadu miljardeid

Ukraina on tohutu ülesehitusprogrammi lävel, kuid lääne rahastajaid võivad heidutada korruptsioonist ja sõjast räsitud territooriumi ülesehitamiseks mõeldud raha varguse oht, vahendas neljapäeval uudisteagentuur UNIAN brittide rahvusringhäälingu BBC artiklit.

BBC hinnangul peaksid esimesed Butšas ellu viidud projektid näitama ukrainlaste valmisolekut olla läbipaistvad lääne abi kasutamisel.

Hinnanguliselt on Ukrainas kannatada saanud või hävinenud vähemalt 245 000 hoonet.

Tänavu veebruaris hindas Maailmapank, et Ukraina ülesehitamine läheb maksma 411 miljardit dollarit. Kuid sellest ajast peale on aset leidnud veelgi rohkem hävingut.

"Rahvusvahelised rahastajad on väljendanud muret selle pärast, kas vahendite üle peetakse nõuetekohast arvestust. Euroopa Liit on võtnud korruptsiooniga võitlemise Ukraina ühinemise püüdlustes keskseks osaks ning Transparency Internationali 2022. aasta korruptsioonitajumise indeksis oli Ukraina 180 riigi seas 116. kohal," tõi BBC välja.

"Üsna sissetungi alguses ulatusliku hävingu osaliseks saanud Butša taastamise eesmärk on näidata, et Ukraina suudab ülesehitustöid teha," teatas Ukraina ülesehitus- ja infrastruktuuriagentuur.

Panused on suured, sest kui maailm näeb korruptsiooni, siis rahvusvahelist rahastamist ei tule, märkis BBC.

Samas möönis BBC, et Ukraina viimaste aastate jõupingutused korruptsiooniga võitlemisel on hakanud vilja kandma. Ukraina on üks kümnest riigist, mis on korruptsiooni leviku indeksi edetabelist pidevalt kohta parandanud ja tõusnud kümnendiga koguni 28 kohta.

BBC tõi ühtlasi välja, et president Volodõmõr Zelenski korruptsioonivastase kampaaniaga seoses on toimunud mitmeid kõrgetasemelisi vallandamisi. Ametikohata jäid kaitseminister, tema asetäitjad, kõigi piirkondlike sõjaväeliste registreerimis- ja värbamisbüroode juhid ning Ukraina riigikohtu esimees.

Ukraina teatel kaotas Venemaa ööpäevaga 1080 sõdurit

Ukraina relvajõudude reedell esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

- elavjõud umbes 351 350 (võrdlus eelmise päevaga +1080);

- tankid 5837 (+9);

- jalaväe lahingumasinad 10 843 (+18);

- suurtükisüsteemid 8250 (+24);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 932 (+0);

- õhutõrjesüsteemid 611 (+0);

- lennukid 324 (+0);

- kopterid 324 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 6342 (+26);

- tiibraketid 1613 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 10 944 (+25);

- laevad / paadid 22 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 1217 (+9).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: ISW/BNS/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: