X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa pangad said üle 100 miljardi lisatulu tänu intressimäärade tõusule

Pangahooned Tallinna südalinnas
Pangahooned Tallinna südalinnas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa pankade puhas intressitulu kasvas kahe aastaga rohkem kui 100 miljardi euro võrra, selgub Šveitsi panga UBS aruandest.

Kui 2021. aastal teenisid Euroopa pangad kokku 270 miljardit eurot puhast intressitulu, siis käesoleval aastal ulatus pankade puhas intressitulu juba 378 miljardi euroni. Seega kasvasid pankade tulud intressidelt rohkem kui 100 miljardi euro võrra kõigest kahe aastaga, vahendab Financial Times.

Sama ajaga kasvas välja antud laenude arv ainult kahe protsendi võrra, mis tähendab, et pankade intressitulud kasvasid tänu kõrgematele intressimääradele juba välja antud laenudelt, samas kui klientidele hoiustelt makstavad intressid pole sama kiiresti tõusnud.

Intressitulude kasv võimaldas Euroopa pankadel maksta välja rohkem dividende omanikele ja kasvatada enda aktsiate tagasiostu mahte. Kui 2021. aastal kulus pankadel sellele kahele tegevusele 90 miljardit eurot, siis 2023. aastal kulutasid pangad dividendide maksmiseks ja oma aktsiate tagasiostuks juba 121 miljardit eurot.

Samas ei tõusnud pankade aktsiad sama kiiresti kui nende tulud ning Euroopa pankade aktsiate turuväärtuse suhe bilansiväärtusesse jääb USA pankade omale tunduvalt alla.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: