X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kõrge NATO ametnik: lääneriikidel tuleb oodata ootamatut

NATO sõjalise komitee esimees Rob Bauer.
NATO sõjalise komitee esimees Rob Bauer. Autor/allikas: SCANPIX/AP/VIRGINIA MAYO

NATO riigid peavad olema sõjaks valmis ning ootama ootamatut, ütles kolmapäeval NATO sõjalise komitee esimees Hollandi admiral Rob Bauer.

"Selleks et olla täiel määral tõhus ka tulevikus, vajab NATO sõjapidamisvõime muutmist. Avaliku ja erasektori koostöö on selleks võtmetähtsusega," ütles Bauer.

Admirali sõnul peavad liitlasriigid keskenduma tõhususele ning parandama kaitsevõimet rohkemate sõjaliste õppuste, tööstuskoostöö tihendamise ning sõdurite suuremasse valmidusse viimise kaudu.

"Avaliku ja erasektori otsustajad peavad muutma oma mõtteviisi. [Vanal] ajal oli kõik ette planeeritav, ennustatav, kontrolli all, lähtus tõhususest. [Nüüd] on ajastu, kui kõik saab juhtuda ükskõik mis ajal. Ajastu, mil me peame ootama ootamatut," lisas ta.

Kuigi NATO riigid suurendasid järsult riigikaitsekulutusi ning lubasid sõlmida uusi lepinguid kaitsetööstusega pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse, käib tootmismahtude suurendamine vaevaliselt, kirjutab Politico.

Bauer on öelnud juba varem, et NATO liikmed peavad viima 155-millimeetrilise laskemoona ühisele standardile, et riikidel oleks kergem teha koostööd laskemoona varude osas ning tagada sellise laskemoona tarned Ukrainale, mida saaks kasutada eri relvasüsteemides.

"Väga palju on vaja astuda sõjalisi samme, et me jõuaksime sinna, kus me tahame olla meie kollektiivkaitse vaatevinklist," ütles Bauer.

NATO sõjalise komitee esimees ütles samuti, et sõda Ukrainas määrab maailma saatust.

Bauer lisas, et võimu tasakaal muutub, mistõttu seisavad lääneriigid silmitsi üle aastakümnete kõige ohtlikuma maailmaga.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: