X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Politico pakub EL-i välispoliitika järgmiseks juhiks Kaja Kallast

Peaministser Kaja Kallas Stenbocki maja trepil ootamas Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit.
Peaministser Kaja Kallas Stenbocki maja trepil ootamas Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad juunis ja riikide vahel lähevad jagamisele ka Euroopa Liidu (EL) tähtsad ametikohad. Kuluaarides räägitakse juba võimalikest kandidaatidest ja veebiväljaanne Politico spekuleerib, et EL-i välispoliitika juhi Josep Borrelli ametijärglaseks võib saada Eesti peaminister Kaja Kallas.

Seoses EL-i tähtsate ametitega on Politico teatel läbi käinud neli nime. Euroopa Komisjoni presidendiks jääb edasi Ursula von der Leyen, Euroopa Parlamendi eesotsas jätkab Roberta Metsola. 

Euroopa Ülemkogu eesistuja kohale pakub Politico praegust Taani peaministrit Mette Frederikseni. Kaja Kallas võib võtta üle  EL-i välispoliitika juhi ametikoha. 

"See on minu unistuste meeskond. See saadaks tugeva sõnumi," ütles üks diplomaat Politicole

Politico toob siiski välja, et selliseid ametikohtade jagamise otsuseid pole veel tehtud. Politico toodud nimekirjas pole ka meessoost kandidaatide nimesid. Euroopa Parlamendi presidendi valimisel mängivad suurt rolli veel ka erakonnad ja eurosaadikud. 

Politico kirjutab, et sellisel nimekirjal on siiski oma loogika. Komisjon ja Euroopa Parlament jääksid Euroopa Rahvapartei (EPP) kätte, Euroopa Sotsialistlik Partei (PES) saaks endale Ülemkogu ning liberaalidele jääks EL-i välisteenistus. Liberaalide fraktsiooni kuuluvad Eestist Reformierakond ja Keskerakond.

Politico kirjutab, et Kallase nime mainitakse vestlustes üha rohkem, see on suuresti tingitud ka Eesti geograafilisest asendist. Kesk- ja idaeurooplased on Euroopa Liidu juhtimises pidevalt alaesindatud. Ukraina sõja valguses leiavad Ida-Euroopa riigid üha rohkem, et piirkond peaks saama endale mõne juhtiva EL-i ametikoha. 

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides 6. kuni 9. juunini 2024. Uus Euroopa Komisjon astub ametisse aga alles novembris. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: