X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Norstat: Kaks kolmandikku inimestest toetab õpetajate streiki

Tühi klass.
Tühi klass. Autor/allikas: Pixabay

67 protsenti vastajatest kiidab esmaspäeval algava õpetajate streigi heaks ning 25 protsenti mõistab selle hukka, selgus Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati küsitlusest.

Vastajatelt küsiti: "Kuidas suhtute sellesse, kui õpetajad hakkavad oma kõrgema töötasu eest streikima?" 25 protsenti vastajatest ütles "mõistan hukka" või "pigem mõistan hukka". 67 protsenti ütles "Pigem kiidan heaks" või "Kiidan heaks". Kaheksa protsenti vastas "ei oska öelda".

Ainus erakond, kelle toetajatest enamus ei toeta õpetajate streiki, on Reformierakond. 56 protsenti peaministripartei toetajatest mõistab streigi hukka, kuid üsna märkimisväärne hulk ehk 35 protsenti kiidab heaks.

EKRE toetajatest 85 protsenti, Keskerakonna toetajatest 81 protsenti, SDE toetajatest 76 protsenti, Isamaa toetajatest 73 protsenti ja Eesti 200 toetajatest 67 protsenti kiidab streigi heaks.

Kuna Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poliitikud on olnud valitsuses õpetajate palgatõusu kõige häälekamate toetajate seas, paluti vastajatel hinnata antud erakonnaga seoses kahte hüpoteetilist olukorda.

Esiteks küsiti: "Kas Teie arvates peaksid sotsiaaldemokraadid valitsusest protestiks lahkuma, juhul kui koalitsioonipartneri(te) tõttu ei tõsteta õpetajate palka soovitud määral?" 41 protsenti vastas "ei" või "pigem ei". 36 protsenti vastas "pigem jah" või "jah". Ning 24 protsenti ütles "ei oska öelda".

Teiseks küsiti: "Kujutame ette hüpoteetilist olukorda, kus sotsiaaldemokraadid blokeerivad valitsuse töö, et tagada õpetajate palgatõus. Kas Teie toetaksite sellist sammu?" 44 protsenti vastas "ei" või "pigem ei"; 43 protsenti "pigem jah" või "jah" ning 14 protsenti ütles "ei oska öelda".

Samas neid vastajaid, kes toetaks vähemalt ühte sotside sammu kahest, on 51 protsenti ning neid vastajaid, kes ei toetaks kumbagi sammu 30 protsenti.

SDE ning Eesti 200 toetajatest pooled toetavad vähemalt ühte sammu kahest ning pooled ei toeta. Reformierakonna toetajatest valdav enamus ei toetaks kumbagi sammu ning ülejäänud erakondade toetajatest enamus toetaks vähemalt ühte sammu kahest.

Veel küsiti: "Kas Teie arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma?" 65 protsenti vastas "jah" või "pigem jah". 27 protsenti "pigem ei" või "ei". Ning üheksa protsenti ütles "ei oska öelda".

Norstati küsitlus viidi läbi 18. jaanuaril veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1000 vastajat.

Allikas: Norstat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: