X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Jana Toom peab Ratase käitumist solvavaks

Jana Toom
Jana Toom Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Neljapäeval teatas Jüri Ratas, et tema ei kandideeri Euroopa Parlamenti ühes nimekirjas koos Jana Toomiga, mispeale teatas viimane, et Ratase käitumine on solvav. Riigikogu keskfraktsiooni praegune aseesimees Andrei Korobeinik leiab, et Ratase käitumine on valimiseelne näitemäng.

Euroopa Parlamendi saadiku Jana Toomi ja riigikogu aseesimehe Jüri Ratase (mõlemad Keskerakonnast) suhted on pärast Mihhail Kõlvarti Keskerakonna esimeheks valimist muutunud teravamaks.

"Mina teen europarlamendis tööd, minul pole aega intriige punuda. Jüri tegevus pole ilus, minu jaoks on see inimlikul tasandil solvav," sõnas Toom Ratase neljapäevast väljaütlemist kommenteerides. 

Toomi sõnul pakkus Jüri Ratas veel 2023. aasta juulis talle europarlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas esikohta. Ratas oli toona ka Keskerakonna europarlamendi valimisprogrammi töörühma juht. Sellel positsioonil on ta Toomi sõnul tänaseni.

Ratase pakkumine Toomile tuli enne Mihhail Kõlvarti erakonna esimeheks valimist.

Toom ütles, et ta võiks olla ka Keskerakonna europarlamendi valimisnimekirjas tagapool. Tema jaoks on kõige olulisem erakonna käekäik valimistel.

Toom usub, et kui nad oleksid koos Ratasega kandideerinud, oleksid nad võinud europarlamendi valmistelt loota kahte kohta.

"Hetkeseisuga lähme püüdma ühte kohta," sõnas Toom.

"Tahaksin olla normaalses erakonnas, kus erakonna juhi vahetus ei tekita kaotajates solvumist. Selles osas kadestan ma küll sotse, kus erakonna juhi vahetus on normaalne protsess," ütles Toom ERR-ile.

Teravaid väljaütlemisi Jana Toomi kohta on Ratas teinud ka varem

2023. aasta lõpus ütles Ratas, et Toomi Kremli-meelsete aktivistide kohtukulude katmine kahjustab nii Keskerakonna kui ka Eesti mainet. Üks, kelle kohtukulusid Toom on aidanud maksta, on Surematu Polgu aktivist Zoja Paljamar, kelle elamisloa tühistas kaitsepolitsei 2023. aasta juunis. Ratase sõnul ei peaks Toom ka Keskerakonna nimekirjas Euroopa Parlamendi valimistel kandideerima.

Riigikogu liikme Andrei Korobeiniku (Keskerakond) sõnul pole Jüri Ratase teguviis tema jaoks üllatav. Korobeinik tõlgendab seda valimiseelse näitemänguna häältesaagi kasvatamiseks.

"Lähematel päevadel näeme Jüri Ratase lahkumist Keskerakonnast," arvas Korobeinik.

"Käisin ise tema kohtumisel erakonnakaaslastega Pärnus. Pärnumaa küll toetas erakonna esimehe valimisel Tanel Kiike, aga Ratase väljaütlemised on ka neis tekitanud imestust," sõnas Korobeinik.

Keskerakonna peasekretär Anneli Ott rääkis, et tema jaoks tuli üllatusena Ratase väljaütlemine, sest vaid mõned tunnid varem olid nad koos Võrumaal kohtumisel erakonnakaaslastega.

"Seal tundus ta siiras ja oli valmis otsima võimalust tekkinud olukorrast koos välja tulla," ütles Ott.

5. jaanuaril teatasid Tanel Kiik, Jaak Aab, Andre Hanimägi, Ester Karuse, Enn Eesmaa ja Kersti Sarapuu erakonnast lahkumisest. Neist Kiik, Aab, Hanimägi ja Karuse liitusid Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga. Keskerakonnast lahkunud Tanel Kiike erakonna esimehe valimisel toetanud Jüri Ratas erakonnast veel lahkunud pole.  

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: