Ametiühing hakkab streikivatele õpetajate toetust maksma, streik jätkub
Üldhariduskoolide õpetajate streik jätkub ka uuel nädalal ning neile õpetajatele, kes juba nädal aega streikinud on, hakkab ametiühing siis ka streigifondist toetust maksma, rääkis haridustöötajate liidu juht Reemo Voltri Vikerraadio hommikusaates.
"Esmaspäeval jätkub üldhariduskoolides streik. Ilmselt enamikus koolides," ütles Voltri. "Üha rohkem tuleb infot, et koolid ja õpetajad on valitsuse arrogantsusest tulenevalt valmis streikima kauem."
Uuest nädalast hakkab ametiühing ühtlasi maksma streigis jätkuvalt osalevatele õpetajatele toetust streigifondist.
Toetuse summa on pool õpetaja päevapalgast. Voltri kordas, et päris suur summa on streigifondis olemas ja ametiühing saab toetuse maksmisega hakkama. Tingimuseks on, et inimene on streikinud juba sel nädalal, ametiühing pakub toetust uue nädala streigipäevade eest.
"Arvestuslikult on siis 84 eurot õpetaja päevapalk, sealt pool on siis 42 eurot. /.../ Me saame selle streigifondiga siis päris pikalt Eesti hariduse eest seista ja me ei muretse selle pärast, me muretseme Eesti hariduse pärast. /.../ Meie oleme kuulutanud välja tähtajatu streigi ja praegusel hetkel ma ei näe küll põhjust, et me peaksime ütlema, et järgmisel reedel saab läbi. Ei," rääkis Voltri.
On inimesi, kes toetavad streikivaid õpetajaid ka rahaliste annetustega, lisas Voltri.
Ametiliidu selja taga on 72 protsenti avalikkusest, märkis Voltri. "Näeme, et rahva seas on toetus olemas. Toetust ei tule valitsuserakondadelt."
Voltri soovitas lapsevanematel peaministrile ja rahandusministrile kirjutada, et laste hariduse kahjustamine tuleks kiiresti ära lõpetada.
"Kuna selle valitsuse poolt on palju sõnamurdlikkust olnud, siis ei saa loota valitsuse lubadusele riigieelarve strateegia tegemisel raha leida. On vaja, et valitsus näitaks hea tahet, teeks konkreetse sammu ja selleks oleks viieprotsendiline õpetajate palga alammäära tõstmine," ütles Voltri vastuseks küsimusele, kuidas saaks streiki lõpetav kokkulepe sündida.
"Oleme nõus streigi lõpetama kui õpetaja palga alammäär oleks 1836 eurot kuus sel aastal. See on suur vastutulek juba, nüüd ootaks mõistmist ka valitsuselt," lisas ta.
Samas hommikusaates ütles haridusminister Kristina Kallas, et kuigi valitsuses on olnud väga pikad vaidlused ja niikaua kui kokkulepet valitsuses ei ole, see streik kestab, on tal siiski lootust.
"Mul on ka üks ettepanek, mille kohta ma täna [reedel] helistan peaministrile ja temaga sellest räägin," ütles Kallas.
Reede pärastlõunal teatas Kristina Kallas ERR-ile, et peaministri hõivatuse tõttu lükkus suhtlemine nädalavahetusele.
Talinn maksis õpetajatele esimeste streigipäevade eest töötasu
Tallinna Reaalkool oli sel nädalal õpetajatest tühi ja nii on see tõenäoliselt ka uuel nädalal, mil streik koolis jätkub.
"Täna teadaolevalt pärast õpetajate koosolekut esmaspäeval, teisipäeval, kolmapäeval õpetajad jätkavad. Ja kui siis vahepeal saabub mingi kokkulepe, siis läheb tavapärasesse elurütmi. Kui ei, siis järgmisel nädalal jälle õpetajad kogunevad, peavad ühiselt koosolekut. Ja nii nagu Reaalkooli moto on: "üks kõikide, kõik ühe eest", siis ka Reaalkooli pedagoogid on väga ühtsed. Välja on astunud streigist praegu kolm inimest esmaspäevast alates," rääkis kooli direktor Ene Saar.
Streigi ajal õpetajad Reaalkoolis palka ei saa.
Tallinna linn maksis õpetajatele töötasu esimese kolme streigipäeva eest, kuid streigi jätkumine on abilinnapea Andrei Kante hinnangul paras peavalu.
"Kuna Eesti Haridustöötajate Liit on kutsunud õpetajaid streikima edasi, siis on määramatuse tase suurenenud. /.../ Ei ole ka sellist kokkulepet, et me hüvitame töötasusid. See jääb nüüd koolijuhtide enda otsustada," rääkis Kante.
Toimetaja: Iida-Mai Einmaa, Merili Nael