X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Estlink 2 rike võib Eestis elektri hinna lähipäevil kõrgele tõsta

{{1706260920000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse Estlink 2 rikke põhjus pole praegu selge, kuid varustuskindlusele see riski ei tekita, kinnitas ERR-ile Elering. Samas tulevad rikke tõttu turule põlevkivielektrijaamad ning lähipäevil elektri hind Eestis seetõttu tõuseb.

Neljapäeva öösel vastu reedet tuvastati Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse EstLink 2 rike. Avarii põhjus teada ei ole ning Eesti ja Soome süsteemihaldurid tegelevad rikke põhjuste uurimisega.

Eesti süsteemihalduri Eleringi juhatuse liige Erkki Sapp ütles ERR-ile, et praegu on vara öelda, mis rikke põhjustas ning välistada ei saa ühtegi varianti. Teada pole ka, kas rike on maismaa, konverterjaamades, maismaa- või merekaablites.

Rikke leidmiseks võib Eleringi hinnangul minna kuni nädalaid ja parandamiseks koguni kuid.

Estlink 2 võimsus on 650 megavatti ning potentsiaalselt jääb selle jagu elektrit Eestisse tulemata. Sapi sõnul ei tekita see siiski riski Eesti elektrivarustusele.

"Eestis on olemas piisavad tootmisvõimsused, et Estlink 2 kaudu imporditav elektrienergia asendada. Ja samamoodi on tootmisvõimsuseid üle ja turult väljas ka meie naabrite juures Lätis ja Leedus. Ehk varustuskindlusele hetkel me riski ei näe," lausus ta, lisades, et teine Soome ühendus, Estlink 1, töötab tavapäraselt.

Ka kliimaministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar ütles, et Estlingi tööst välja lülitumine Eesti elektri varustuskindlust üksi ei mõjuta. "Varustuskindlus on tagatud ka olukorras, kus meil ülekandevõimsused on rivist väljas. See on tegelikult süsteemihaldurite igapäevane töö – olla valmis sellisteks situatsioonideks," ütles ta.

Küll aga tähendab see mõju elektri hinnale, sest kuigi elektri saavad siinsed tootjad asendada, tähendab see kallimat elektrit. Tuuleparkide tootlus oli reede keskpäeval Eestis praktiliselt nullis, see tähendab, et turule pääseb rohkem põlevkivielektrit.

"Täpset mõju elektrihinnale on raske praegu öelda, aga kindlasti sellel elektri hinnale mõju on, kuna me reeglina soodsamat Põhjamaade elektrienergiat saame rikkeperioodil vähem importida. Seetõttu tuleb siin kasutada rohkem kohalikku, täna turult väljas olevat tootmist, mis on mõnevõrra kallim," lausus Sapp.

Eesti Energia: laupäeval elektri hind tõuseb

Eesti Energia energiakaubanduse juhtiv portfellihaldur Silver Kera ütles ERR-ile, et Estlink 2 rike kindlasti tõstab Eesti elektri hinda laupäeval.

"Me jätkuvalt impordime Soomest palju elektrit, mis on odavam kui Balti fossiiljaamade tootmiskulu. Estlink 2 võimaldab importida 650 megavatti Eestisse, mis on jaanuari nädalavahetustel umbes 50 protsenti Eesti tarbitavast elektrist ja ligikaudu 20 protsenti kogu Baltimaade tarbitavast elektrist," lausus ta.

Veidi leevendab elektri hinna tõusu nädalavahetustele omane väiksem elektritarbimine.

"Seega on vähem vajadust järjest kallimaid jaamu käivitada. Tuuletoodangu koha pealt on laupäeval keskmisest vähem toodangut just päeva keskel, aga ööl vastu pühapäeva ootame oluliselt kasvavat tuuleenergiat. Kriitilisemaks läheb olukord, kui rike peaks jätkuma töönädalal ning külmakraadid ka ei taandu," nentis Kera.

Kui varem on Estlink 2 rikke tõttu väljas olnud, siis on see Eestis elektri hinda tõstnud paarikümnest mitmesaja protsendini, lisas ta.

Eesti Energia kõige uuem, Auvere jaam on praegu töökorras, kuid olenemata sellest võib elektri hind kõrgeks minna, lausus Kera.

"Eesti tarbimine on oluliselt suurem kui Auvere tootmisvõimsus. Teisisõnu, üks tootmisvõimsus, sealhulgas selline kaasaegne nagu Auvere jaam, ei reguleeri elektri hinda. Enefit Poweril on töökorras kõik elektrijaamad, sealhulgas vanad tolmpõletusplokid, millega ollakse valmis turule minema, kui selleks vajadus tekib," lausus ta.

Toimetaja: Indrek Kiisler, Huko Aaspõllu, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: