X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Prantsusmaa lubas Mercosuri-EL-i kaubandusleppe peatada

Prantsuse põllumehed blokeerimas Pariisi lähedal kulgevat maanteed. Prantsuse põllumehed on muuhulgas rahulolematud vabakaubanduslepingutega kaasneva konkurentsiga.
Prantsuse põllumehed blokeerimas Pariisi lähedal kulgevat maanteed. Prantsuse põllumehed on muuhulgas rahulolematud vabakaubanduslepingutega kaasneva konkurentsiga. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BENOIT TESSIER

Prantsusmaa lubas kolmapäeval Euroopa Liidu ja Lõuna-Ameerika majandusbloki Mercosuri kaubandusleppe selle praegusel kujul peatada.

Prantsusmaal ja mujal Euroopas mitmendat päeva streikivate põllumeeste üks nurina põhjustest on kaubanduslepe Lõuna-Ameerika riikide majandusühendusega, kuhu kuuluvad teiste seas suured põllumajandusmaad Argentina ja Brasiilia.

Põllumehed kardavad, et lepe suurendab konkurentsi põllumajandustooteid eksportivate riikidega, kus ei kehti EL-i ranged ja kulukad keskkonnareeglid.

"See lepe Mercosuriga ei ole praegusel kujul meie farmeritele hea. Seda ei saa sellisel kujul allkirjastada, seda ei allkirjastada sellisel kujul," ütles majandusminister Bruno Le Maire ringhäälingutele CNews ja Europe 1.

Euroopa Komisjon tunnistas teisipäeval, et Mercosuriga kokkuleppele jõudmiseks vajalikud tingimused ei ole veel päriselt täidetud, kuid kõnelused jätkuvad.

President Emmanuel Macron ütles teisipäeval, et Prantsusmaa on kaubandusleppe vastu, sest "see ei pane Mercosuri farmereid ja ettevõtteid järgima samu seaduse, mis meie".

EL ja Lõuna-Ameerika riigid on läbirääkimisi pidanud alates 2000. aastast. Esialgne kokkulepe sõlmiti 2019. aastal, kuid lõppversiooni ei ole ratifitseeritud.

Leppe eesmärk on kärpida impoditariife peamiselt Euroopa tööstus- ja farmaatsia- ning põllumajandutoodetele.

Toimetaja: Mark Gerasismenko

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: