Kõlvart: Tallinna linnapea valimised ei olnud salajased

Pühapäeval toimunud Tallinna linnapea valimistel rikuti mitut printsiipi ja seetõttu tuleb tulemused tühistada, ütles Keskerakonna esimees ja endine Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.
Keskerakonna liikmed tutvusid kolmapäeval uuesti valimissedelitega ning nende hinnangul on seal näha mustrit, et pühapäeval toimunud hääletuse kolmas voor ei olnud salajane, sest neli fraktsiooni kasutasid hääletusel koodi, et tuvastada, kas nende liikmed hääletasid nii, nagu oli kokku lepitud.
Kõlvarti sõnul tuleks valimistulemused tühistada, sest valimised polnud salajased, nagu seadus nõuab.
"Valimised peavad olema vabad, see tähendab, et hääletada peab saama ilma surveta ja takistusteta oma vaba tahte kohaselt. Valimised peavad olema kindlasti salajased ja saadik peab saama teostada vaba mandaati. Tundub, et neid põhimõtteid Tallinna linnapea valimistel rikuti," lausus Kõlvart.
Kõlvarti sõnul tuli kolmanda hääletusvooru sedeleid vaadates välja kindel muster, millest saab selgelt järeldada, kuidas erinevate fraktsioonide liikmed hääletasid.
"Iga fraktsioon pani risti kasti erinevasse nurka ja selle põhjal on lihtne saada ülevaade, kes kuidas hääletas. Selliselt oli tuvastatav, millises fraktsioonis olid saadikud, kes ei toetanud (linnapeakandidaati) Jevgeni Ossinovskit ja nii tekkis võimalus volinikke hääletusvoorude vaheaegadel mõjutada," märkis ta.
"Kahtlemata ei näe me Tallinna linna uue linnavõimu tegutsemises euroopalikku ja läbipaistvat uut poliitilist kultuuri," jätkas Mihhail Kõlvart. "Arutame kujunenud olukorda volikogu fraktsioonis, kuid kindlasti pöördume hinnangu saamiseks õiguskantsleri poole."
Õiguskantsleri kantseleist öeldi ERR-ile, et nendeni on Keskerakonna päring juba jõudnud. Lisaks kaalub Keskerakond kaitsepolitsei või prokuratuuri poole pöördumist.
Läänemets: tundub, et see märge mõjus kõigile motiveerivalt
Tallinna volikogu sotsiaaldemokraadist esimees Maris Sild ütles ERR-ile, et mingit saadikute sundimist ei olnud.
"Siin ei ole tegelikult ühtegi rikkumist ja kõik saadikud olid oma hääletuses vabad. Ma kinnitan, et meie fraktsioonis on kõigil saadikutel vaba tahe, kõik saavad ise otsustada, mingit sundimist ei olnud," lausus Sild.
Ka sotsiaaldemokraatide esimees Lauri Läänemetsa hinnangul ei toimunud salajase hääletuse rikkumist.
"Tavaliselt lepitaksegi kokku, kuidas hääletatakse, nii ongi võimalik koalitsioone teha. Kui sinna (sedelile) tehti märge, mis fraktsioonist inimene on, aga ei tehtud märget, kes see inimene on, siis selles mõttes hääletus salajane ikka oli," lausus ta.
Küsimusele, kas selline käitumine näitab, et uue võimuliidu osalised ei usalda oma liikmeid, vastas Läänemets, et tundub, et see märge mõjus kõigile motiveerivalt.
Ossinovski valiti pühapäeval Tallinna linnapeaks kolmandal katsel, sest esimesel kahel katsel ei õnnestunud uuel võimuliidul vajalikku 40 poolthäält kokku saada.
Toimetaja: Marko Tooming