Endised välisministrid kiidavad Tsahkna tegevust Gruusias

Endised välisministrid Marina Kaljurand, Urmas Paet ja Urmas Reinsalu kiidavad heaks välisminister Margus Tsahkna tegevuse Gruusia opositsiooni toetamisel, sealhulgas meeleavaldusega liitumise. Ent on ka vastupidisel arvamusel poliitikuid.
Eesti 200 juht ja välisminister Margus Tsahkna külastas kolmapäeval koos Läti, Leedu ja Islandi kolleegidega Gruusiat, mille valitsus võttis teisipäeval vastu Venemaa vastavast seadusest inspireeritud välismõju seaduse, mis piirab kodanikuühiskonda ning võimukriitilist meediat.
Nelja riigi välisministrid kohtusid Gruusias poliitikutega ja hiljem korraldasid Leedu, Eesti ja Islandi välisminister ühise pressikonverentsi. Seejärel liitusid ministrid Leedu välisministri Gabrielius Landsbergise juhtimisel meeleavaldajatega ja viimaks lõpetasid laval, kus pidasid ka kõne.
Gruusia parlamendi esimees Šalva Papuašvili kritiseeris sotsiaalmeedias teravalt välisministrite käitumist ja ütles, et see rikkus Gruusia suveräänsust ning riik vajab praegu sõpru ja toetust, mitte silmakirjalikkust ja õõnestustegevust, sest viimaseid tuleb põhjast juba piisavalt.
Endine välisminister ja reformierakondlasest Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet kiidab Tsahkna tegevuse täielikult heaks. "Kui on väga olulised asjad, ja teatud mõttes selline murdepunkt praegu kindlasti Gruusias on, siis ma arvan, et muidugi sõnum tuleb edastada väga selgelt ja otse," rääkis Paet.
"Mul on tunne, et oluline osa Gruusia ühiskonnast tegelikult ei mõista selle olukorra tõsidust. Et kui see seadus vastu võetakse nüüd lõplikult ja jääb kehtima ja need muud opositsiooni ahistamismeetmed, siis uks Euroopa Liidu suunal läheb kinni," lisas Paet.
Kas opositsioonilise Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles, et Tsahkna käitus õigesti. "See on mõistlik, et meie, kes me oleme Gruusiat enim toetanud ajalooliselt nende Euroopa teel, et väljendame ka kõige tugevamat muret ja väljendame seda muret ka Gruusia ühiskonnale," rääkis Reinsalu.
Küsimusele, kuidas ta vaataks, kui mõne teise riigi välisministrid osaleksid Eestis mõnel meeleavaldusel, vastas Reinsalu, et sõltub olukorrast. "Sõltub tehioludest, kui dramaatilised need on. Gruusias ei ole praegu tavapärane olukord, vaid see on väga dramaatiline ja põhimõtteline vastasseis kogu Gruusia tuleviku osas," märkis Reinsalu.
Sotsiaaldemokraat, endine välisminister ja Euroopa Parlamendi liige Marina Kaljurand ütles samuti, et Tsahkna käitus õigesti. "Et ta toetas Gruusia protesti, opositsiooni ja inimesi tänaval, ma arvan, et see on õige," rääkis Kaljurand.
Teisalt märkis Kaljurand, et tema hinnangul ei näinud see viis, kuidas välisminister Gruusiat toetas, liialt hea välja. "Ma olen näinud siin paari fotot, kus ta näeb välja ikka päris selline, ma ei tea, kuidas seda viisakalt öelda, metsik," ütles Kaljurand.
Hard to argue with the whole nation. #Georgia is part of Europe! pic.twitter.com/4bDSNx6Lnv
— Margus Tsahkna (@Tsahkna) May 15, 2024
Tsahkna koalitsioonikaaslane Reformierakonnast, kaitseminister Hanno Pevkur Vikerraadio hommikusaates Tsahknat kiitma ei rutanud, öeldes vaid, et ta usub, et välisministeerium mõtles läbi, mida Gruusias tehti. Samas rõhutas Pevkur demokraatia olulisust.
"Kui Gruusia kodanikud on valinud endale parlamendi, kes annab mandaadi venemeelsele valitsusele, siis kahjuks oli see sel hetkel nende otsus. Gruusias on valimised tulemas oktoobris ja kindlasti see olukord on seal üli-ülipingeline," rääkis Pevkur. "Lõpuks on ikkagi demokraatlikus riigis valimised need, mis peavad panema valitsuse ja parlamendi paika."
Keskerakonda kuuluv Euroopa Parlamendi liige Jana Toom ütles saates Otse uudistemajast, et Tsahkna tegevus oli tingitud sellest, et on tulemas valimised ja Eesti 200 toetus on väga madal. Samas hindas ta tervikuna seda tegevust Euroopa Liidu ühisest välispoliitilisest kursist irdumisena, mis võib pikemas plaanis ka Gruusiat rohkem Venemaa rüppe lükata.
EKRE-sse kuuluv riigikogu liige Anti Poolamets ütles oma partei häälekandjas Uued Uudised, et Eesti välisminister ei oleks pidanud sekkuma Gruusia siseasjadesse. "Kui Margus Tsahkna arvab, et teeks pärast ametlikke kohtumisi Leedu kolleegiga mõned õlled ja siis julgust võtnuna võiks "spontaanselt" tänavale laamendama minna, siis sellise johhaidii-juhtimise all oleme varsti kogu maailma naerualused," märkis Poolamets.
Toimetaja: Huko Aaspõllu