Aivo Petersoni kohtuistungid jätkuvad pärast valimisi

Riigireetmises süüdistatavana vahi all viibiva Aivo Petersoni süüasja arutamise on kohus osaliselt kinniseks kuulutanud ning järgmisel nädalal toimuma pidanud istungi tühistamise tõttu jätkub kohus muu hulgas erakonna Koos kandidaadina Euroopa Parlamenti pürgiva Petersoni üle 10. juunil ehk päev pärast valimisi.
Juba talvel rahuldas Harju maakohtu kohtunik Katrin Mikenberg osaliselt riigiprokurör Triinu Olevi taotluse kuulutada Petersoni ja tema kaaslaste kohtuprotsess kinniseks.
Suletud uste taga toimus osa tõendite uurimine sel kolmapäeval ja järgmine istung, mis toimub 10. juunil, on samuti kinnine. Nende kahe vahepeal toimuma pidanud 27. mai istungi tühistas kohus ühe osapoole taotlusel menetlusökonoomia kaalutlustel: prokuratuuri dokumentaalsete tõendite uurimine edenes planeeritust kiiremini ning prokuratuuri tunnistajate kuulamist oligi plaanis alustada juunis, selgitas kohtu pressiesindaja.
Peterson on erakonna Koos üks juhtliikmeid. Eelmisel kevadel kandideeris ta riigikogu valimistel Eestimaa Ühendatud Vasakpartei nimekirjas Ida-Virumaal ning sai seal 3969 häält, mis oli ligi 81 protsenti ringkonna kvoodist.
Peterson oli esinenud varem Venemaa praegust poliitikat pooldavate avaldustega ja külastanud Venemaa okupeeritud Ukraina regioone, kust ta viimati naasis eelmise aasta märtsis alguses.
Kaitsepolitsei pidas Petersoni koos veel kahe inimesega kinni sama aasta märtsis, kui ta Venemaal tagasi tuli.
Nüüd on Peterson erakonna Koos ainus kandidaat Euroopa Parlamendi valimistel.
Petersonile esitatud süüdistuse kohaselt abistasid liikumise Koos juhtliige Peterson ja temaga koos kohtu ette saadetud Dmitri Rootsi 2022. aasta oktoobrist 2023. aasta 10. märtsini Venemaalt saadud suuniste alusel teadlikult ja organiseeritult Venemaad ning Venemaa ametiasutuste ülesandel tegutsenud inimesi Eesti Vabariigi iseseisvuse, sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses.
Süüdistuse järgi osalesid süüdistatavad teadlikus mõjutustegevuses, mille eesmärk oli luua Eestis Venemaa välis- ja julgeolekupoliitika narratiive ja propagandasõnumeid toetav poliitiline ühendus. Selle ühenduse kaudu taheti süüdistuse kohaselt luua Venemaale võimalus ohustada Eesti põhiseaduslikku korda, sekkuda Eesti sisepoliitikasse ning mõjutada ka välispoliitikat.
Samuti abistas Peterson ka Eesti vastu suunatud vägivallata tegevuses süüdistuse saanud Vene kodanikku Andrei Andronovit Eesti iseseisvuse, sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud vägivallata tegevuses.
Riigireetmises süüditunnistamisel võib kohus Petersoni karistada kuue- kuni 20 aasta pikkuse või eluaegse vangistusega.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi