Meloni: eurovalimised on valik kahe vastandliku nägemuse vahel

Itaalia peaminister Giorgia Meloni ütles laupäeval, et lähenevad Euroopa Parlamendi valimised, kus ennustatakse edu paremradikaalsetele parteidele, on valik kahe üksteisele vastanduva nägemuse vahel Euroopa Liidust. Meloni kutsus Euroopa Parlamenti kopeerima praegust Itaalia valitsusmudelit, kus võimul on korraga kõik poliitilise spektri parempoolsed parteid.
Meloni juhitav paremradikaalne partei Itaalia Vennad tuli võitjaks septembris 2022 peetud üldvalimistel ja loodab tulemust korrata Euroopa Parlamendi valimistel, mis Itaalias peetakse 8. ja 9. juunil.
"Me oleme pöördepunktis ja see oleks nagu teatud referendum kahe üksteisele vastanduva nägemuse üle Euroopa Liidust," ütles ta tuhandetele Rooma kesklinna kogunenud toetajatele. "EL peab olema rahvusriikide partner, mitte superstruktuur, mis lämmatab rahvusriigid," lisas ta.
Meloni rääkis Piazza del Popolol peetud tunniajases kõnes, et pööret paremale on vaja ka mujal Euroopas.
"Meil on selge eesmärk – me tahame teha Brüsselis seda, mida tegime Roomas poolteist aastat tagasi; luua Euroopas paremtsentristlik valitsus ja saata opositsiooni vasakpoolsed, punased, rohelised ja kollased (liberaalid – toim.), kes on aastatega meie maailmajaole nii palju kahju teinud," ütles ta.
Meloni kritiseeris bürokraatiat
Meloni süüdistas EL-i liigses keskendumises regulatsioonidele, eriti roheküsimustes, öeldes, et Euroopast on saanud "bürokraatide paradiis" ja "põrgu neile, kes tahavad teha äri".
Tema sõnul ei ole Euroopa Komisjon – bloki de facto valitsus – olnud tavainimestega kontaktis ja see peaks tulevikus olema pragmaatilisem. "Euroopa võib ka edaspidi püüda reguleerida meie eksistentsi kõiki aspekte ja olla kriisistsenaariumide puhul ebatõhus otse meie ukse ees või otsustada teha vähem asju ja teha neid paremini," ütles ta oma toetajatele.
Meloni tõi esile valdkonnad, kus Euroopa on tema sõnul läbi kukkumas, sealhulgas nõudlike keskkonnastandardite kehtestamine ettevõtetele, mis peavad konkureerima riikidega, kus selliseid piiranguid pole või kus tootmiskulud on palju madalamad.
Eraldi mainis ta Hiina autotootjate kasvavat võimu, viidates murele, et Euroopa Liidu poliitika rohelise energia edendamisel kahjustab Itaalia autotööstust.
"Euroopa kas jätkab meie turgude avamist neile, kes ei austa meiega samu sotsiaalseid ja keskkonnastandardeid või suudab meie ettevõtteid piisavalt kaitsta ebaausa konkurentsi eest, et kaitsta sajandite jooksul saavutatud tsivilisatsiooni ja heaolu," ütles Itaalia peaminister.
Eurovalimistel ennustatakse paremradikaalidele edu
Arvamusküsitlused ennustavad paremäärmuslastele europarlamendi valimistel suurt edu, ehkki kokkuvõttes peaks nad peavooluerakondadest siiski maha jääma.
Meloni partei juhib europarlamendis Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsiooni, mis on üks kahest paremradikaalsest saadikurühmast.
Teine sarnaseid poliitikuid koondav fraktsioon on Identiteet ja Demokraatia (ID), mille suurimad jõud on Marine Le Peni juhitav Prantsuse Rahvuslik Liikumine ja hiljuti veel ka Alternatiiv Saksamaale (AfD).
Kahel fraktsioonil on märkimisväärseid erimeelsusi suhtumises Venemaasse, Meloni ECR toetab kindlalt Ukrainat, olles sellega pälvinud ka EL-i liidrite tunnustuse.
Meloni ei maininud oma kõne kordagi võimalust ühendada ECR-i fraktsioon Le Peni domineeritud ID-ga.
Pärast seda, kui Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen andis märku koostöövõimalusest ECR-iga, on Meloni on üks Euroopa kõige tähelepanelikumalt jälgitud liidreid, kes esitleb end sillana peavoolu paremtsentristide ja omaenda põliskonservatiivse leeri vahel, mida peavooluparteid varem vältisid.
Arvamusküsitlused viitavad sellele, et poliitilise tsentri ümber olevad rühmad – paremtsentristid, vasaktsentristid, rohelised ja liberaalid – suudavad siiski ka see kord moodustada enamuse järgmises Euroopa Parlamendis.
Kui EL-i mõõdukad jõud väidavad, et suudavad koostööd teha Meloniga, kelle partei võidab Itaalias eeldatavasti enim hääli, on nad välistanud igasuguse võimujagamisleppe Le Peni ja tema liitlastega.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AFP-BNS, Reuters