Valimiste veebilehte tabasid valimisnädala startides tehnilised tõrked
Valimiste veebilehte valimised.ee tabasid valimisnädala alguses tehnilised tõrked, mistõttu ei olnud esmaspäeva esimeses pooles paljudel kasutajatel võimalik e-hääletada.
Kella 9.10 ajal ei olnud näiteks võimalik Windowsi operatsioonisüsteemist vastavat valijarakendust alla laadida, vaid koduleht pakkus rakendust alla laadides automaatselt Linuxile mõeldud valijarakendust.
Veidi hiljem ilmusid valimised.ee esilehele valijarakendused nii Windowsile, Macile kui ka Linuxile. Kuid ka õiget versiooni alla laadides ei ole võimalik kõigil Windowsi kasutajatel kandidaatidega valikut näha ega e-hääletada, sest autentides sulgeb süsteem rakenduse.
Valimiste veebilehel antud infotelefonilt 1247 öeldi, et on tehnilised tõrked ja nende parandamisega tegeletakse.
Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe kirjeldas ERR-ile saadetud kirjalikus kommentaaris olukorda: "Mõned minutid pärast valijarakenduse avaldamist valimiste veebilehel, kuvati osadele kasutajatele teise operatsioonisüsteemi valijarakendust. Hetkel on kõik valijarakenduse versioonid valimiste veebilehel kättesaadavad."
Rakendused olid küll olemas, aga ka õiget rakendust alla laadides polnud Windowsi kasutajatel võimalik valikut näha ega teha.
Koitmäe: osa veebibrausereid pidas valijarakendust pahavaraks
Pärast kella 10 ilmus valimised.ee lehele teade, et valijarakenduse allalaadimine on häiritud.
"Osad veebibrauserid peavad käivitatavat faili pahavaraks ja blokeerivad selle allalaadimise. Riigi valimisteenistus tegeleb põhjuse välja selgitamisega," seisis teates.
Kella 11.30 ajal saadetud kommentaaris lisas Arne Koitmäe, et põhjuse, miks osa veebibrausereid peavad käivitatavat faili pahavaraks ja blokeerivad selle allalaadimise, väljaselgitamisega riigi valimisteenistus hetkel tegeleb.
"Teadaolevalt viirusetõrjed tunnevad selle rakenduse kõik ilusti ära. See on just brauseri küsimus," lisas ta ERR-i venekeelsetele raadiouudistele antud kommentaaris.
"Elektroonilise hääletamise süsteem, hääletamine ja häälte kontrollimine ise toimib tavapäraselt," märkis Koitmäe.
Koitmäe ei osanud öelda, millal probleem lahendatud võiks saada. "Ma loodan, et nii kiiresti kui võimalik, et lähitundidel saaks tavapäraselt hääletada," lausus ta.
Koitmäe ütles veel, et kella 11.30 seisuga on e-hääletanud üle 5000 valija.
Kella 13 ajal ehk neli tundi pärast e-valimiste algust said Windowsi kasutajad küll rakenduse alla laadida (isegi kui eelnevalt ilmub blokeeringu teade), aga kui valija aga hakkab end autentima (nii mobiili-ID kui ka ID-kaardi puhul), siis jookseb rakendus lihtsalt kokku ehk viskab hääletaja rakendusest välja.
Pärastlõunal avaldatud teates seisis, et valijarakenduse allalaadimine on häiritud veebilehitsejates Chrome ja Firefox. Riigi valimisteenistus soovitab kasutada võimalusel Edge'i veebilehitsejat.
Probleem lahenes õhtupoolikuks
Kella 16 ajal teatas valimisteenistus, et osadel kasutajatel valijarakenduse allalaadimisel ilmnenud eksitavad hoiatusteated on kõrvaldatud ja valijarakenduse allalaadimine kõikides operatsioonisüsteemides ja veebilehitsejates on sujuv.
Riigi Valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul lahendati olukord koos Google´iga.
"Analüüsime, mis selle täpselt tingis, et seda tulevikus vältida. Elektroonilise hääletamise süsteem, hääletamine ja häälte kontrollimine ise toimis tavapäraselt. Nüüdseks on allalaadimise sujuvus taastatud, vabandame kõikide ees, kellele see ebamugavust tekitas," ütles Koitmäe.
E-hääletada saab kuni laupäeva, 8. juuni kella 20-ni.
Esmaspäeval kella 20 seisuga olid hääle andnud 25 990 valijat
Esmaspäeval kella 20 seisuga oli Euroopa Parlamendi valimistel hääletamissedeliga hääletanud 8 334 ja interneti teel 17 656 valijat. Kokku oli hääletanud 25 990 valijat ehk 2,7 protsenti valijaist, teatas riigi valimisteenistus.
Tallinna 26 jaoskonnas käis valimas 4032 ja Tartu 11 jaoskonnas 1072 inimest.
Eelmisel nädalal toimus hääletamine Eesti välisesindustes. Kokku andsid püsivalt välisriigis elavad või seal ajutiselt viibivad hääleõiguslikud kodanikud 523 häält.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Aleksandr Semjonov, Valner Väino