Euroopa Liidu valitsusjuhid ei saanud tippameteid jagatud
Euroopa Liidu riikide valitsusjuhid ei jõudnud esmaspäeva õhtul alanud kohtumisel kokkuleppele europarlamendi valimiste järel jagatavate kõrgete ametikohtade osas. Otsustamata jäi seega ka peaminister Kaja Kallase võimalik tulevik Euroopa Liidu kõrge välisesindajana.
Kell 19.30 Brüsselis alanud õhtusöögilt tuli esialgu optimistlikke signaale. Kiiret otsust ennustas näiteks Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz.
Kella ühe järel öösel sai mitteametlik ülemkogu kohtumine läbi, kuid valikut ei sündinud.
Soome peaminister Petteri Orpo ütles pärast kohtumiselt lahkumist oma riigi ajakirjanikele, et nimetuspaketile ollakse lähedal ja on kaalukas põhjus arvata, et otsused sünnivad järgmisel nädalal.
Varasema erinevatest allikatest pärineva info kohaselt oleks pidanud valitsusjuhid kokku leppima paketis, millega Euroopa Komisjoni juhina jätkanuks praegune president, Euroopa Rahvaparteid esindav Ursula von der Leyen, Euroopa Ülemkogu alaliseks eesistujaks saanuks Portugali sotsialistist ekspeaminister Antonio Costa, Euroopa Liidu välispoliitika kõrgeks esindajaks Eesti peaminister Kaja Kallas ja Euroopa Parlamendi eesotsas jätkanuks praegune esimees Roberta Metsola.
Ametlikult täidab need kohad 27.–28. juunil toimuv ülemkogu.
Kõneluste tulemuseta jäämise ühe põhjusena viitab Politico Itaalia peaministri Giorgia Meloni soovimatusele alluda teiste Euroopa liidrite kavatsusele jätta teda suurte parteiperekondade kokkuleppest kõrvale.
Esmaspäevane Euroopa liidrite õhtusöök kiskus viltu kui Poola juht Donald Tusk ja Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis kutsusid kokku kohtumise Euroopa Rahvapartei (EPP) läbirääkijatena. EPP on konservatiivne tsentristlik blokk, mis saavutas valimistel esimese koha.
Läbirääkimised toimusid Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi ja Hispaania sotsialistist peaministri Pedro Sanchezi osalusel ning nendega liitusid ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Belgia liberaalne peaminister Alexander De Croo. Eesmärk oli saavutada kiire kokkulepe Ursula von der Leyeni osas.
Bloki teised 21 liidrit jäeti aga kolmeks tunniks ootama, enne kui neile õhtusöök serveeriti. Õhus oli pinget ning ametnike kannatused kippusid katkema. "See oli viga," ütles üks ametnik. "See oli suur pettumus, et mõned püüdsid teha kiiret otsust, jagamata kõiki kokkuleppe detaile või kaasamata partnereid aruteludesse," vahendas Financial Times.
Itaalia peaminister Giorgia Meloni oli väidetavalt endast väljas, kuna ta veetis tunde oodates, samas kui teised kolm osapoolt üritasid ilma temata kokkulepet jõustada. "Oli selge katse Meloni isoleerida," lisas üks diplomaat. "Paljud liidrid olid šokeeritud, sest see puudutas Itaaliat — üht EL-i asutajaliiget."
Patiseis tõstab esile Meloni kasvava rolli EL-is. "Nad vajavad Melonit, siin lõppeb esimene õppetund," ütles üks diplomaat.
Meloni, kelle parempoolne erakond oli üks väheseid kohalolnud valitsusjuhtide seas, kes valimistel edukaks osutus, ei olnud rahul, kuidas esmaspäevaõhtune kohtumine oli kavandatud, kirjutas väljaanne. Ametnik, kes oli arutelu kulgemisega kursis, ütles, et Meloni "vaidlustas selle lähenemise".
Meloni leidis, et mitteametlik ülemkogu peaks alustama mitte nimedest, vaid esmalt arutama, millise signaali Euroopa valimised andsid ja mida selles valguses teha ning alles siis jõuda tippametiteni.
Otsustamata jäi seega ka peaminister Kaja Kallase võimalik tulevik Euroopa Liidu kõrge välisesindajana. Praeguse skeemi alusel on ta endiselt suurim favoriit sellele kohale, ent ta peab veel 10 päeva pöialt hoidma, et kokkuleppeid ei muudeta.
Arutelu käigu ja tulemuste kohta Kallas pärast ülemkogu lõppu kommentaare ei jaganud.
Prantsuse president ja liberaalide parteiperekonna liider Emmanuel Macron ütles Politico teatel, et valitsusjuhid peavad laskma tippametite jaotuse otsusel "marineerida". Ta lisas, et kokkulepe on lähedal.
Liberaalsete erakondade võimaluste kohta esitatud küsimusele vastates ütles Macron, et "asjad on hästi", mis viitab, et sama parteiperekonda esindava Kaja Kallase šansid on jätkuvalt head, märgib Politico.
Toimetaja: Taavi Tamula
Allikas: Financial Times