Briti valimistel said leiboristid ülekaaluka võidu

Keir Starmer lubas tuua järgmise peaministrina Suurbritanniasse muutusi, pärast seda, kui Leiboristid saavutasid reedel parlamendivalimistel suure võidu, lõpetades 14 aastat kestnud tormilise konservatiivide võimu.
Starmer lubas reedel alustada "riikliku uuenemise" ajastut. "Täna alustame uut peatükki - alustame muutuse tööd, riikliku uuenemise missiooni ja alustame meie riigi ülesehitamist," ütles Starmer Londonis peetud võidukõnes, kui osalised valimistulemused juba kinnitasid, et leiboristid saavad uues parlamendis enamuse.
Leiboristid võitsid umbes 410 kohta, konservatiivid 117 ja liberaaldemokraadid 70 - nende parim tulemus seni.
Hoolimata oma veenvast võidust, on küsitlused näidanud, et Starmeri või tema partei vastu pole suurt entusiasmi. Tänu Suurbritannia valimissüsteemi eripärale on Leiboristide triumf saavutatud võrdlemisi vähese arvu häältega.
Starmer pääseb võimule ajal, mil riik seisab silmitsi rea hirmutavate väljakutsetega.
Suurbritannia maksukoormus on suurim alates Teise maailmasõja järgsetest aastatest, netovõlg on peaaegu võrdne aastase majandustoodanguga, elatustase on langenud ja avalikud teenused on kriitilises seisus, eriti kõrgelt hinnatud riiklik tervishoiuteenistus, mida on vaevanud streigid.
Ta on juba pidanud tagasi tõmbama mõned Leiboristide ambitsioonikamad plaanid, nagu lipulaevana esitatud rohelise kulutamise lubadused, samas kui ta on lubanud mitte tõsta tööinimeste makse. "Ma ei luba, et see saab olema lihtne," ütles Starmer. "Riigi muutmine ei ole nagu lüliti klõpsamine. See on raske töö. Kannatlik, otsustav töö ja me peame kohe tegutsema."
Starmer on lubanud tühistada konservatiivide vastuolulise poliitika saata varjupaigataotlejad Rwandasse. Sisseränne on võtmeküsimus ja ta on ka ise surve all leida viis, kuidas peatada kümnete tuhandete inimeste saabumine üle La Manche'i.
Sünge olemisega Rishi Sunak tunnistas kaotust ja ütles, et on helistanud Starmerile, et teda võidu puhul õnnitleda. "Täna vahetub võim rahumeelselt ja korrapäraselt, kogu heatahtlikkusega," ütles Sunak. "On palju, millest õppida ja mida mõelda, ja ma võtan vastutuse paljude heade töökate konservatiivsete kandidaatide kaotuse eest. Mul on kahju."
Oma valimisringkonnas Sunak võitis.
Umbes 250 konservatiivide seadusandjat jäi hävitavas kaotuses oma parlamendikohast ilma, sealhulgas rekordarv vanemaid ministreid ja endine peaminister Liz Truss.
Oma saadikukoha kaotas ka Ühendkuningriigi kaitseministrina peaaegu aasta töötanud Grant Shapps.
Shapps on olnud parlamendisaadik alates 2005. aastast. Kaitseminister kaotas konkureerivale leiboristide kandidaadile.
Konservatiivide parteis algasid kohe süüdistused ja arutelud tuleviku suuna üle. Mõned väitsid, et ebaõnnestumine tulenes kesktee hülgamisest, teised arvasid, et Reform võitis valijaid, kes tundsid, et partei on oma juured hüljanud.
Reform võitis neli kohta, sealhulgas Nigel Farage, kes sai rohkem kui 4 miljonit häält, lüües sellega paljusid konservatiive kogu riigis.
"Briti poliitikas on suur paremtsentristlik tühimik ja minu ülesanne on see täita ning just seda ma kavatsen teha," ütles võidukas Farage. "Uskuge mind, see on vaid esimene samm millestki, mis teid kõiki hämmastab."
Üle riigi oli 40 000 valimisjaoskonda, mis asusid kirikusaalides, rahvamajades ja koolides, aga ka kõige ebatavalisemates kohtades, nagu pubides ja isegi laeval.