Hezbollah' piiparite plahvatustes sai viga mitu tuhat inimest, 9 hukkus
Liibanonis plahvatasid teisipäeval piiparid ning paljud Hezbollah' liikmed said vigastada. Liibanoni tervishoiuminister ütles hiljem, et plahvatustes hukkus vähemalt üheksa ja vigastada sai vähemalt 2800 inimest.
Asjaga kursis olevad inimesed ütlesid, et piiparid olid osa viimasest saadetisest ja sellised seadeldised olid olemas sadadel Hezbollah' liikmetel, vahendas The Wall Street Journal.
Hezbollah' ametnik oletas, et plahvatuse võis põhjustada pahavara. Ametnik ütles, et mõned inimesed tundsid, et piipar hakkas kuumenema. Nad viskasid siis seadme enne plahvatust minema.
Plahvatused toimusid mitmel pool Liibanonis. Haiglad on ülekoormatud.
Tervishoiuminister Firass Fabiad ütles, et plahvatused tapsid kaheksa inimest, sealhulgas ühe tüdruku.
"Umbes 2750 inimest sai vigastada, enam kui 200 neist kriitiliselt," ütles Fabiad.
Iraani riigimeedia väitel sai Beirutis piipari plahvatuses vigastada ka islamiriigi suursaadik Liibanonis. Suursaadik Mojtaba Amani viidi seejärel haiglasse.
Iraani uudisteagentuuri Fars teatel said vigastada ka kaks Iraani saatkonna töötajat, vahendas CNN.
Hezbollah süüdistas rünnakus Iisraeli ning lubas kättemaksu. Ka Liibanoni valitsus süüdistas piiparite plahvatustes Iisraeli.
Luureanalüütik Ronen Solomon ütles ajalehele The Wall Street Journal, et plahvatused nägid välja sellised, mille võis toime panna Iisraeli luureagentuur Mossad. Solomon märkis, et Iisrael võis saata nii sõnumi, et suudab ka sel viisil oma vastaseid rünnata.
Ka Lähis-Idas tegutseva riskijuhtimise firma Le Beck International luurejuht Michael Horowitz ütles, et piiparite plahvatuste põhjuseks on tõenäoliselt pahavara. Tema sõnul oli tegemist keeruka operatsiooniga, mis viitab, et Iisraelil on juurdepääs selliste seadmete tootjale.
Sotsiaalmeedias ringlevad ka videolõigud plahvatustest.
Another video of a Hezbollah fighter's pager exploding while he was shopping in a store pic.twitter.com/HswjnQYX2X
— NEXTA (@nexta_tv) September 17, 2024
Iisraeli sõjaväelased pole plahvatusi kommenteerinud.
Eelmise aasta 7. oktoobril alustas Hamas rünnakut Iisraeli vastu. Seejärel kasvasid pinged ka Iisraeli ja Lõuna-Liibanonis tegutseva Hezbollah' vahel.
Iraani islamirežiimi toetatud Hezbollah korraldab Iisraeli vastu raketirünnakuid. Iisraeli rünnakute tõttu on aga surma saanud mitu Hezbollah' tippjuhti.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: WSJ/CNN