Landsbergis esitas arutluskäigu, kuidas Ida-Euroopa võib Hiina kätte langeda

Leedu endine välisminister Gabrielius Landsbergis esitas arutluskäigu, kuidas Ukraina ja kogu Ida-Euroopa võib praeguste sündmuste ebasoodsa arengu korral Hiina mõju alla langeda.
"Olen alati tundnud, et Hiina otsib võimalust siit võitjana välja tulla, ja see on murettekitavalt võimalik. Kui USA ja Euroopa ei paku Ukrainale julgeolekut, võib Hiina asuda seda lünka täitma, kasutades oma mõjuvõimu Venemaale. Nad võiksid pakkuda isegi paremat tehingut kui [USA president Donald] Trump," kirjutas Landsbergis sotsiaalmeedias.
Ukraine has a lot to offer to China in return for security—rebuilding, ports, agricultural produce. There will be those in Europe who will support this. This gambit could be called a "Kissinger", splitting the US and Europe as Kissinger split the Soviet Union and China.13/17
— Gabrielius Landsbergis (@GLandsbergis) February 15, 2025
Hiina esileastumise eelduseks oleks see, kui USA vahendustegevus Ukrainas ei annaks Kiievi jaoks vastuvõetavat tulemust ning Trump jätaks rahu tagamise Ukrainas Euroopa kanda, kuid viimane ei tuleks sellega toime. Siis võikski Hiina pakkuda Ukrainale oma julgeolekutagatisi, mis võiks hiljem laieneda kogu Ida-Euroopale, kirjeldas Landsbergis.
"Ukrainal oleks Hiinale vastutasuks julgeoleku eest pakkuda paljutki – ülesehitamine, sadamad, põllumajandussaadused. Euroopas on neid, kes seda toetaks. Seda gambiiti võiks nimetada "Kissingeriks", kuna see tekitaks lõhe USA ja Euroopa vahel nagu [USA kunagine välisminister Henry] Kissinger tekitas lõhe Nõukogude Liidu ja Hiina vahel," märkis Leedu endine välisminister
"Ja see läheks veel hullemaks. Hiina kui Ukraina kaitsja hakkaks asendama USA-d, et hoida Venemaa [Euroopa] idatiivast eemal. Euroopa Liidu idapoolsed riigid hakkaksid sõltuma Hiina kaitsest ja see väljapressimine leviks ka lääne poole," kirjutas Landsbergis.
Leedu endise välisministri arutluskäik pälvis samas tema kontol ka kriitikat, kus üks kommentaator küsis, miks peaks Hiina minema konflikti ühe oma peamise energiatarnija Venemaaga ning keegi teine pakkus, et Peking võib Moskvaga kokku mängida ning Ukraina kahe peale ära jagada.
Toimetaja: Mait Ots