EKRE muutis ametlikku nime ja valis taas esimeheks Martin Helme
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) valis laupäeval Tallinnas toimunud kongressil erakonna esimeheks tagasi Martin Helme. Erakonna liikmed toetasid ka ettepanekut võtta erakonna uueks ametlikuks nimeks EKRE - Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.
Erakonna nime muutmise poolt hääletas 430 erakonna liiget ja vastu seitse liiget. Nime muutmiseks oli tarvis kahe kolmandiku delegaatide toetust.
"Põhjus on väga lihtne, seda räägivad meile inimesed, kes teevad tänaval kampaaniat – on piisavalt palju valijaid, kes teavad hästi, kes ja mis on EKRE, aga siis lähevad valimiskomisjoni sisse ja seal EKRE-t pole, on ainult Eesti Konservatiivne Rahvaerakond," rääkis Helme.
Helme lisas, et nime täpsustamisel ei tohiks ükski hääl enam seetõttu saamata jääda, et EKRE on tuntum kaubamärk kui erakonna senine juriidiline nimi.
Erakonna esimehe valimistel 433 hääletanust toetas Martin Helmet esimehena 432, üks hääletussedel oli kehtetu. Helme on erakonda juhtinud 2020. aastast.
Erakonna juhatusse valiti Mart Helme (338 häält), Helle-Moonika Helme (313), Siim Pohlak (305), Rain Epler (271), Anti Poolamets (258), Kert Kingo (248), Arvo Aller (217), Evelin Poolamets (195), Valmar Veste (187), Rene Kokk (185), Kristjan Moora (168).
Aseesimeesteks nimetas erakonna esimees Martin Helme Siim Pohlaku, Arvo Alleri ja Mart Helme.
Kolme juhatuse liikme aseesimeesteks valimise järel pääsesid juhatusse ka 151 häält saanud Mart Kallas, 149 häälega Merike Lumi ja 142 häälega Elar Niglas.
EKRE plaanib nimekirja välja panna igas omavalitsuses
Nii Helme kui ka uue juhatuse juhtimisel läheb EKRE vastu kohalikele valimistele. Helme sõnul on erakond teinud selle nimel tööd, et igas omavalitsuses oleks EKRE olemas.
"Me läheme valimistele välja nii, et peaaegu igas omavalitsuses paneme oma nimekirja peaaegu igas omavalitsuses välja ja me oleme üsna kindlad, et meil seekord läheb isegi paremini kui eelmine kord. Me läheme rahulikult aga kindlalt kohalikele vastu," ütles Helme "Aktuaalsele kaamerale".
Kes on EKRE kandidaat Tallinna linnapea kohale, ei ole Helme sõnul erakond veel lukku löönud. "Aga mis ma siin ikka intrigeerin, et see suure tõenäosusega olen mina."
Kui varasemalt on EKRE juhid oma kõnedes kritiseerinud kõiki võimulolijaid, siis seekord vastandas Martin Helme kongressil peetud kõnes EKRE-t Reformierakonnale.
Tema sõnul lasub vastutus just peaministriparteil. Sotsiaaldemokraadid ja ka Reformierakonna liikmed on viimasel ajal aga rääkinud sellest, et märgata on kunagi koalitsiooni moodustanud Isamaa, Keskerakonna ja EKRE lähenemist. Helme seda kuuldust ümber ei lükanud ja ütles, et ka Keskerakond on läbi teinud muudatused, mis on lähendanud neid konservatiivsele suunale.
"See konservatiivne ühisosa kindlasti soodustab meie omavahelist koostööd. Ka Isamaa ju pärast seda, kui nad Parempoolsetest lahku lõid valis selgelt konservatiivse joone. See on loogiline mõnes mõttes. Aga teisest küljest me oleme opositsioonierakonnad. Kõik võitlevad oma koha eest päikese all ja kõigil on vaja saavutada see olukord, kus ta on kõige suurem ja mõjusam valimiste järel, et ikka juhtohjad haarata," rääkis Helme.
Suvel lahvatasid EKRE-s sisetülid ning lahkujaid ning erakonnast välja arvatuid oli sadu. Praegu on taas inimesed hakanud erakonnaga liituma ning erakonnal oli ka kampaania, kus kutsuti rahvast ühinema.
"Me oleme taas Eesti kõige kiiremini kasvava liikmeskonnaga erakond. Ligemale 600 inimest on liitunud ja umbes 80 oli tänahommikuse seisuga veel vastu võtmise ootel, igast vanusegrupist ikkagi tuleb inimesi," ütles aseesimees Siim Pohlak.

Toimetaja: Barbara Oja
Allikas: "Aktuaalne kaamera"