ERR USA-s: jutt sõdurite Euroopast väljaviimisest paneb eksperdid muretsema
NBC News kirjutab kuuele USA ja Euroopa ametnikule tuginedes, et Pentagon kaalub kuni kümne tuhande sõduri väljaviimist Ida-Euroopast. Washingtonist kommenteeris teemat ERR-i korrespondent Laura Kalam, kelle sõnul peaks praegust administratsiooni tundes kõigeks valmis olema.
2022. aastal pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse saatis USA NATO idatiivale 20 000 Ameerika sõdurit. NBC allikate väitel kaalub nüüd Pentagon osade nende sõdurite väljatõmbamist.
Täpseid arve alles arutatakse, kuid ametnike laual olev ettepanek võib hõlmata kuni poolte Joe Bideni ajal saadetud sõdurite väljaviimist, vahendas NBC News.
USA uus administratsioon on korduvalt andnud märku, et Euroopa peab võtma oma kaitse ja julgeoleku eest ise suurema vastutuse. Donald Trump nõuab ka järjepidevalt, et NATO liikmesriigid tõstaksid oma kaitsekulutusi.
ERR-i Washingtoni korrespondent Laura Kalam sõnas, et hetkel ei ole Valge Maja teemat kommenteerinud, kuid kohalikud eksperdid on murelikud, et NBC allikatel võib olla õigus.
"Need jutud põhinevad anonüümsetel allikatel ja Valge Maja pole teemat kommenteerinud, kuid kohalikud eksperdid on ikkagi veidi mures, sest jutud on kerkinud üles hetkel, mil Trump püüab Putinit veenda, et viimane nõustuks relvarahuga Ukrainas ja see ongi ju, mida Venemaa soovib, et USA oma kohalolu Euroopas vähendaks," sõnas Kalam.
"USA välisminister Marco Rubio on küll kinnitanud, et USA toetab NATO-t, kuid ka hiljem lisanud, et ikkagi liitlased peaksid rohkem vaeva nägema. Eks need jutud liitlastele suuremat survet avaldavad. Praegust administratsiooni arvestades tuleks valmis olla kõigeks," lõpetas Laura Kalam Washingtonist.
USA kaitseminister Pete Hegseth ütles veebruaris, et karmid strateegilised tõsiasjad ei lase USA-l keskenduda peamiselt Euroopa julgeolekule. Selle asemel peaks USA keskenduma oma lõunapiiri kindlustamisele ja Hiina-vastasele tegevusele.
Meedias on ka varem levinud väited, et USA kavatseb oma sõjalist kohalolekut Euroopas vähendada. NATO peasekretär Mark Rutte on öelnud, et igasugune vägede vähendamine toimuks tihedas koostöös Euroopa liitlastega. Siiski kasvab piirkonnas mure, et USA kohalolek võib järsku väheneda ning Euroopa ei jõua tekkinud lüngad piisavalt kiirelt täita.
Hiljuti kinnitas välisminister Marco Rubio USA pühendumust NATO-le. Tema sõnul pole Trump NATO vastu, vaid tahab, et kõik NATO liikmed täidaks oma kohust.
Toimetaja: Karl Kivil, Johanna Alvin
Allikas: NBC News