Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Professor: Põhjamaades juhendavad vanemad laste netitegevust aktiivsemalt

Värskest uuringust selgub, et Eesti lapsevanematest kolmandik ei pööra tähelepanu oma laste internetikasutuse kontrollimisele ning Eesti lapsed sarnanevad internetikasutuselt enam Ida- ja Kagu-Euroopa riikidega ja vähem Põhjamaadega.
Arvutimängud veebikeskkonnas on värske EU Kids Online uuringu kohaselt 9- kuni 16-aastaste Eesti laste meelistegevus internetis. Raport toob välja, et lisaks mängimisele kasutatavad noored muid meelelahutusportaale nagu Youtube või Facebook, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühe murettekitava kohana selgub aga uuringust, et laste tegevst jälgitakse peredes väga erinevalt.

"Eesti lapsevanemate juures võib näha küllaltki suurt kihistumist. On neid, kes vägagi aktiivselt tegelevad oma laste internetikasutusega, juhendavad, tunnevad huvi. Aga on tervelt kolmandik neid lapsevanemaid, kes huvi ei tunne ega tee midagi, et laste internetikasutus turvaliseks ja paremaks muuta," selgitas Tartu ülikooli meediauuringute professor Veronika Kalmus.

Kuigi leidub vanemaid, kes ei kontrolli oma laste tegevust üldse, siis on neidki, kes lasevad ka raamatukogutöötajal oma lapsel aktiivsemalt silma peal hoida.

"Suvi on positiivne aeg, aga kui on kooliaeg, siis tihti tuleb mõni isa või ema ja ütleb, et paneme kellelegi lühema aja või ärge teda lubage vms. Selliseid asju tuleb ikka ette," rääkis Tartu linnaraamatukogu lasteosakonna peaspetsialist Kairi Savva.

Raporti kohaselt kuuluvad Eesti noored netikasutuselt jätkuvalt Ida- ja Kagu-Euroopa riikide hulka koos Poola, Tšehhi, Rumeenia, Bulgaaria ja Küprosega. Kalmuse sõnul arvatakse ekslikult, juskui sarnaneks me enam Põhjamaadega.

"Põhjamaade lapsevanemad on mõnevõrra aktiivsemad oma laste juhendamisel. Põhjamaade lapsed oskavad mõnevõrra paremini toime tulla ka internetiriskidega. Interneti kasutamise võimalustega väga suuri erinevusi ei ole," ütles Kalmus.

Kalmuse sõnul ei peaks lapsevanemad laste tegevust piirama, sest sellisel juhul on oht, et lapsed jäävad ilma ka interneti positiivsest poolest, vaid vanemad peaksid lastega internetis toimuvast rohkem rääkima.

Rahvusvaheline uurimisvõrgustik EU Kids Online analüüsis 25 Euroopa riigi 9-16aastaste laste internetitegevusi, -riske ning vanemlikku juhendamist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: