Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu president võttis Nõukogude agressiooni eitajalt teenetemärgi

Sotsialistliku Rahvarinde esimees Algirdas Paleckis RIA Novosti/Scanpix
Sotsialistliku Rahvarinde esimees Algirdas Paleckis RIA Novosti/Scanpix
Leedu president Dalia Grybauskaitė allkirjastas otsuse, millega Sotsialistliku Rahvarinde esimees Algirdas Paleckis eemaldati riikliku autasu saanute nimekirjast, kuna ta on süüdi mõistetud Nõukogude agressiooni fakti eitamise eest.
Paleckis mõisteti süüdi Leedu vastu suunatud Nõukogude agressiooni (1991. aastal) ja NSV Liidu poolt Leedu elanike vastu suunatud eriti raskete ja raskete kuritegude fakti eitamise eest, aga samuti võitluses iseseisvuse taastamise nimel hukkunute ja kannatanute ja nende omaste mälestuse solvamise eest, vahendasid rus.delfi.lt jt.

Esimese astme kohus oli poliitiku õigeks mõistnud, kuid prokuratuur kaebas otsuse peale edasi ja saavutas Paleckise süüdimõistmise ning karistamise 10 400 liti suuruse trahviga (3012 eurot). Ülemkohtu otsus on lõplik ega kuulu edasikaebamisele.

Paleckist autasustas ordeni "Teenete eest Leedu ees" rüütliristiga 2004. aastal presidendi ajutine kohusetäitja, seimi esimees Arturas Paulauskas. Teenetemärk anti talle Leedu suhete loomise ja arendamise eest Lääne-Euroopaga. Tollal töötas ta välisministeeriumis osakonnajuhatajana.

Paleckis ütles, et tagastab ordeni Leedu iseseisvuse taastamise aastapäeval, 11. märtsil, heameelega.

"Ma tahan avalikult näidata, et see on absurd," toonitas poliitik, lisades,, et nüüd on tal "vähem sidemeid süsteemiga, mis viis Leedu majanduslikus plaanis ummikusse".

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: