Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvaliidu uus nimi pahandab kunagisi konservatiive

1990ndate aastate algul tegutsenud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmetele ei meeldi, et Rahvaliit võttis endale nende kunagise erakonna nime, endised rahvaliitlased aga kinnitavad, et konservatiivide nimi vastab nende programmile.
Kunagised Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmed saatsid kirja Rahvaliidu kongressile ja kinnitasid, et mõistavad hukka ajaloolise erakonnanime taaskasutamise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Andres Heinapuu oli aastatel 1990-1992 tegutsenud konservatiivide juhatuse kirjutaja - praegu nimetatakse seda ametit peasekretäriks. Heinapuu ütleb, et tõelised konservatiivid peaksid ajalugu austama ning mitte puutuma ajaloolist erakonnanime.

"Ärimaailmas jah, seal mingisugused firmad lähevad pankrotti, nimi jääb vabaks ja seal on see tõenäoliselt üsna tavaline. Aga et nüüd Eesti poliitiline kultuur nii madalalae on langenud - meie arvasime, et poliitika tegemine on natukene muu asi," sõnas Heinapuu.

1990ndatel kuulusid EKREsse Enn Tarto, Kaido Kama, Ilmar Palias ja paljud teised, kes olid otseslt seotud just Kodanike Komiteede liikumise ja Eesti Kongressiga. 1992. aastal oli EKRE üks Isamaa alusepanijatest.

Uue nime saanud Rahvaliidu esimees Margo Miljand ütleb, et Rahvaliit valis selle nime seetõttu, et see oli vaba ja vastas rahvaliitlaste konservatiivsele maailmavaatele. Kongressil sai nimi heakskiidu.

"Täna on vaja ära märkida poliitmaastikul oma positsioon ja kui erakond on rahvuslik-konservatiivne programmi järgi, siis tuleb see tuua nimesse sisse, sest paljudel inimestel lihtsalt ei ole aega ja võimalust lugeda erakondade programme," selgitas Miljand.

Mõne aasta eest soovis Tiit Madisson asutada erakonda, mis kannaks Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei nime. Sellenimeline partei tegutses aastatel 1988-1995, kuni liitus Isamaaga. Isamaa ja Res Publica Liidu parlamendifraktsiooni liige Margus Tsahkna ütleb, et erakondade nimevalik ei tohiks olla eksitav.

"Praegune seadus seda otseselt ei reglementeeri, aga sõltub see sellest, kas keegi on konkreetse kaubamärgi võtnud oma  kaitse alla. Inimestel oleks kindlasti selgem, et kui üks erakond on likvideerunud liitumiste kaudu, mis on Eesti ühiskonnas olnud mõistlik viimase 20 aasta jooksul, siis seda enam registreerida ei saaks," leidis Tsahkna.

Tema hinnangul võib ajaloolise nime taaskasutamine ka valijaid segadusse viia, kuna ei mõisteta, kellega on tegu.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: