Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu ekskaitseminister: NATO kontseptsioon tuleb üle vaadata

Leedu sõdurid õppusel
Leedu sõdurid õppusel Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaaga ühist piiri omavate Leedu, Läti ja Eesti, aga ka kogu NATO kaitsekontseptsioon tuleb üle vaadata, leiab Leedu endine kaitseminister Gediminas Kirkilas.

Leedu kaitseministeeriumi hinnangul "jääb praegusel ajal konventsionaalse sõja tõenäosus Leedu geopoliitilises ümbruskonnas seni küllalt madalaks". Kuid invasioon Krimmi ja mittekonventsionaalne sõda Kagu-Ukrainas näitavad, et Venemaa peab tavapäratut sõda, mille arsenalis  on info-, ideoloogilised, moraalsed, psühholoogilised, diplomaatilised ja paljud muud vahendid, ning alles sel juhul, kui need ei ole tulemusi andnud, kasutatakse relvi, vahendas ru.delfi.lt Kirkilase intervjuud.

Viitega allikale Venemaa kaitseministeeriumis teatas Vene uudisteagentuur ITAR-TASS, et armees on moodustatud infooperatsioonide üksused. seetõttu on tähtis, et Leedu ühiskond mõistaks, mis toimub, Leedu kaitsekontseptsiooni tuleb aga pidevalt üle vaadata, täiustada ja arendada, rääkis Kirkilas.

"Ja mitte ainult Leedu oma - ka NATO kontseptsioon tuleb üle vaadata. Ja muidugi ennekõike sellistes riikides, nagu Leedu, Läti ja Eesti, kellel on Venemaaga ühine piir. Ning muidugi näeme, et see on täiesti uus sõda, milleks NATO ei ole valmistunud seetõttu, et oli Venemaaga rahuliku kooseksisteerimise periood. Imelik on see sõda, kus ennekõike kasutatakse informatsioonilist, niinimetatud pehmet jõudu, ja alles hiljem... Kuid isegi sõjaline jõud on selline arusaamatu. Nad ei tunnista, et need "rohelised mehikesed" on nende omad, jms .See on selline, ütleksin, pooleldi partisanivõitlus. Seepärast on arusaadav, et  NATO riigid, mille seas on ka Leedu, peavad üle vaatama oma kaitsekontseptsiooni," rääkis Kirkilas.

Tema arvates on Leedul vaja eelkõige helikopterite vastu väga efektiivset kantavat õhutõrjerelvastust ja kantavat,tankitõrjerelvastust, öönägemise seadmeid ja täiendavaid sidevahendeid. 

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: