Kohus: Holland vastutab üle 300 Srebrenica ohvri surma eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Hollandi kohus otsustas, et Holland vastutab üle 300 Srebrenicas 1995. aasta juulis tapetud Bosnia moslemi mehe ja poisi surma eest ning peab hukkunute peredele maksma hüvitist.

Need sajad poisid ja mehed kuulusid ligi 5000 Bosnia moslemi hulka, kes otsisid hollandlastest ÜRO rahuvalvajate juures Bosnia serblaste etnilise puhastuskampaania eest varjupaika, vahendas BBC.

Kohtuasja algatasid tapetute lähedased, kes on koondunud nime "Srebrenica emad" alla. Haagi piirkonnakohus ütles, et Hollandi rahuvalvajate (Dutchbati) tehtud sammud 300 Bosnia moslemi kaitseks ei olnud piisavad, sest nad oleksid pidanud olema teadlikud, et Bosnia serblased võivad nad mõrvata.

"Piisava kindlusega võib öelda, et kui Dutchbat oleks varjupaiga juurde jäänud, siis oleksid need mehed ellu jäänud. Tehes nende meeste küüditamises serblastega koostööd käitus Dutchbat seadusevastaselt," leidis kohus. Kohtu sõnul peab Hollandi riik kandma toimunu suhtes osalist vastutust ning maksma üle 300 hukkunu lähedastele kompensatsiooni.

Samas ei pannud kohus Hollandi riigile vastutust nende 7000 Srebrenicas ja selle lähedal tapetud moslemi eest, kes ei põgenenud mitte ÜRO baasi juurde, vaid Srebrenica piirkonna metsadesse.

"Kohtul pole mingit õiglusetunnetust. Kuidas on võimalik kannatajate vahel vahet teha ja öelda ühele emale, et Hollandi valitsus on ühel pool traataeda olnud poja surmas süüdi, aga nad ei ole süüdi teisel pool aeda olnud poja surmas," ütles lähedaste esindaja Munira Subasic.

1992.-1995. aastani kestnud Bosnia sõjas otsisid Bosnia moslemid Srebrenicas varjupaika Bosnia serblaste etnilise puhastuse kampaania eest. 1993. aastal kuulutas ÜRO Srebrenica tsiviilelanike jaoks varjupaigaks, kuid 1995. aasta suvel ei suudetud seda varjupaika enam kaitsta.

Tuhanded Bosnia moslemid põgenesid Srebrenica lähedal olnud ÜRO baasi, kuid Hollandi sõdurid ütlesid neile, et nende turvalisus on tagatud ning andsid nad üle Bosnia serblaste armeele.

Srebrenica massimõrv on Euroopa rängim genotsiidijuhtum pärast Teist maailmsõda.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: