Ukraina ülemraada võttis vastu lustratsiooniseaduse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põlevad autokummid ja protestijad 16. septembril Kiievis parlamendihoone ees
Põlevad autokummid ja protestijad 16. septembril Kiievis parlamendihoone ees Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina ülemraada saadikud võtsid kolmandal katsel vastu lustratsiooniseaduse, mis näeb ette kohalike omavalitsuste ametitesse, võimuorganitesse, valitsusse, presidendiks, siseministriks, julgeolekuameti juhiks, riigipanga juhiks, peaprokuröriks ning mitmetesse teistesse ametitesse kandideerijate kontrolli.

Sõna "lustratsioon" tuleneb ladinakeelsest sõnast lustratio, mis tähendab puhastusriitust. Seaduse kohaselt kontrollitakse kandidaatide tuludeklaratsioone, varasid ja kulutusi. Erikontroll puudutab võimalikku seotust korruptsiooniga, vahendasid UNIAN jt.

Seadus keelustab kategooriliselt nende isikute ametissenimetamise, kes töötasid kõrgetel juhtivatel kohtadel ajavahemikus 25. veebruar 2010 kuni 22. veebruar 2014, s. o. president Viktor Janukovõtši ametisoleku ajal.

Kui levis teade, et eelmisel hääletusel seadus läbi ei läinud, kogunesid parlamendihoone juurde aktivistid, kes sulgesid oma autodega Gruševski tänava ja süütasid seal autokummid. Ülemraada spiiker Oleksandr Turtšõnov teatas, et ükski saadik ei lahku istungisaalist, enne kui seadus on vastu võetud.

Kolmandal hääletusel hääletas seaduse poolt 231 saadikut registreeritud 246-st. Ühekojalises ülemraadas on 450 liiget.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: