Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna linn ei näe põhjust Linnamäe Vene Lütseumi direktori ametist vabastamiseks

Evald Okas
Evald Okas "Rahvaste sõprus" Autor/allikas: ajaloomuuseum.ee

Tallinna linn ei näe põhjust vabastada ametist Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi direktorit Sergei Garanžat, kelle juhitavas koolis kasutatakse esimeste klasside klassipildi tegemisel taustaks nõukogude sümboolikat.

Sel nädalal tekitas tugevat vastukaja uudis, et kooli esimeste klasside klassipilte tehakse traditsiooniliselt Maarjamäe lossis (Orlovi loss) Evald Okase pannoo "Rahvaste sõprus" taustal, mis kubiseb nõukogude sümboolikast.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti hinnangul ei pea lütseum end õigustama, kuid tõdes, et nõukogude aja sümboolika ei ole muidugi parim taust klassipildi jaoks ning võib tekitada mitmeid küsimusi, kuid seda vaid juhul, kui ei tunta olukorra konteksti ja püütakse sealt otsida vaid varjatud ideoloogilisi põhjuseid, vahendas venekeelene "Aktuaalne kaamera".

"Tallinna Linnamäe Vene Lütseum ei ole lihtsalt üks parimaid pealinna õppeasutusi, vaid ta kuulub ka Eesti parimate koolide hulka. Ei ole üllatav, et lütseumil nagu ka teistel mainekatel koolidel on kujunenud aastatepikkused traditsioonid,“ tõdes Kõlvart.

Kõlvarti sõnul pole ime, et Orlovi lossil on huvitav ajalugu, kuna seal kogunes XIX sajandil vene kirjandus eliit, loeti Puškini luulet. "Pole ime, et Puškini kallakuga kool peab seal pidulike üritusi," märkis Kõlvart.

Samas tõi Kõlvart näiteks, et Haapsalu filmifestivali HÕFF illustratsiooniks oli kaks aastat tagasi neiu vormimütsiga, millel oli haakrist, kusjuures ühe filmi demonstreerimisel oli sellele lisaks kinnitatud silt „PÖFF”.

"Kui ei teata, et samal õhtul näidati Haapsalus komöödiat-fantaasiafilmi “Raudtaevas” natsidest Kuul, siis võivad tekkida üsnagi ebameeldivad assotsiatsioonid,“ sõnas Kõlvart.

Ühtlasi märkis abilinnapea, et Eestis antakse juba mitmendat aastat välja värvilist Eesti Leegioni kalendrit. "Kas kalender on natsismi propaganda või meie riigi ajaloo osa?,“ küsis Kõlvart.

Kooli direktor Sergei Garanža on kinnitanud, et traditsioon teha klassipilte Eesti ajaloo muuseumis pole seotud ideoloogiaga ja on olemas hulk klassifotosid, mille taustaks pole Evald Okase pannoo.

Kõlvarti sõnul hakkas negatiivne info kooli kohta hakkas regulaarselt ilmuma eesti meedias pärast seda, kui kooli hoolekogu oli korduvalt taotlenud vene keele säilitamist õppekeelena gümnaasiumis ning selle ruumides hakkas toimima munitsipaalhariduskeskus Tallinna Vene Lütseum.

"On ülimalt kahetsusväärne, et kool peab end õigustama olukorras, kus talle püütakse külge kleepida ideoloogilist konteksti, mida seal tegelikult ei ole. Võib-olla tasuks siis muuseum sulgeda? Või keelata selles pildistamine?,“ leidis Kõlvart.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: