X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ja Läti vahel pole juba kaks nädalat reisirongiliiklust

Autor/allikas: Virumaa Teataja/Scanpix

Juba kaks nädalat pole Eesti ja Läti vahel reisirongiliiklust, sest Läti raudtee-ettevõte otsustas ühepoolselt asendada Valga-Valmiera vahelise rongiliikluse bussidega

Kuni augusti aluseni on nii, et kui Tartust rongiga Riiga sõita, tuleb Valga jaamas istuda bussile, sõita Valmierasse ja astuda siis taas rongi, seejärel võib alles jätkuda sõit Riia suunal, vahendasid ERRi raadiouudised.

Tartu kandi ja Kagu-Eesti inimesed on korduvalt avaldanud nördimust, et Rail Balticu kiirrong on plaanis käima panna Tallinn-Pärnu-Riia suunal. Aastaid on lubatud, et tartlased saavad kindlasti tolleks ajaks kiire ligipääsu raudteed pidi Riiga, et sealt edasi oleks võimalk siis astuda Rail Balticu rongi.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi transpordi arengu ja investeeringute osakonna juht Toomas Haidak lisas, et praegu sellist kindlust siiski pole ja erinevalt Eestist pole Läti riik Valka-Riia raudteeliini korda teinud. Samuti kasutatakse Lätis riigisiseses rongiliikluses vanu rongikooseise, mis pole võrreldavad Elroni moodsate rongidega.

"Rongiühendus reeglina on kallis, aga selle eelis peab olema vähemalt see, et ta oleks kiire. Eesti poolelt on ära tehtud need tööd, et ta saaks kiire olla, aga kuni Läti poolelt seda pole, ei ole mõtet ka dotatsiooni maksta, sest isegi dotatsiooniga koos ei oleks ühendus konkurentsivõimeline, kasutajale mõistlik," rääkis Haidak.

"Riia on selgelt tugevam tõmbekeskus kui Tartu ning selles mõttes on Eesti huvi natuke suurem ja meie aktiivsus peabki olema suurem, et lätlastega suhelda. Vaevalt, et initsiatiiv tuleb Läti poolelt," lisas ta.

Senised eeluuringud näitavad, et Tartu-Riia vahele rongireisijaid jaguks, samas ilma rahvusvahelise dotatsioonita liin enda kommertsalusel ära ei tasuks.

Valgamaa omavalitsuste liidu juht ja Valgamaa arenguagentuuri juht Rein Org ütles, et Valga inimeste jaoks on Riia rong sama tähtis kui Tallinna rong.

Org usub, et lätlased saavad siiski oma raudteeinvesteeringud tehtud ja Valga-Riia vahelise rongiliikluse taas toimima.

"Seda juttu, et ronge pole tarvis ja inimesed istuvad bussidesse ümber, räägiti meil ka kümmekond aastat tagasi. Pärast seda, kui toimus arenguhüpe Elroni näol, on näha, kuidas tegelikult inimesed on mugavamasse ja mõistlikumasse transpordiliiki tagasi kolinud," ütles Org.

Läti raudteefirma Pasažieru vilciens on teatanud, et langetab juuliks otsuse, kas rongiliiklus Valga-Valmiera vahel taastada või mitte.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: