Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tähtajaliste hoiuste intressid kukkusid rekordmadalale

Tähtajaliste hoiuste intressid on langenud erakordselt madalale.

SEB pakub praegu tähtajalise hoiuse intressiks täpselt 0,00%. Vahet pole, millisest perioodist või millistest summadest jutt käib.

Hoides raha lihtsalt arvelduskontol, on intress 0,01% aastas. See tekitab küsimuse, mis mõte üldse on praegusel ajal tähtajalisel hoiusel.

"Kasutushoius või tähtajaline hoius - seal on see mentaalne pool, et ilmselt on hea, kui ta on kuskil sellises kohas, kuhu väga ruttu ligi ei pääse. Et ta ei ole sul kaardi peal või konto peal. See väärtus on tal kindlasti jäänud. Aga väärtuse kasvatamise mõttes - jah, ilmselt mitte," rääkis SEB Panga juhatuse liige Eerika Vaikmäe-Koit.

Suurematest pankadest on SEB ainus, kelle tähtajaliste hoiuste intressimäär on nulli peal, kuid see ei tähenda, et kõik teised pangad pakuksid suurt rahateenimise võimalust. Ka Danskes ja Swedbankis jääb intressimäär väga lähedale nullile.

SEB ja Swedbank selgitavad seda Euroopa Keskpanga sammudega, mis on kogu Euroopas toonud kaasa madalad intressid.

"Euroopa Keskpanga baasintressimäär on väga madal ja on tehtud otsus ka negatiivse hoiuseintressi kohta ja see tegelikult on allapoole toonud ka Euriborid ehk pankadevahelised turu intressid. Koos laenuintressidega lähevad madalale ka hoiuseintressid," ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

"Kas tähtajalise hoiuse intress võib millalgi ka negatiivseks muutuda?" küsis ajakirjanik.

"See on ilmselt asi, mis on praegu väga paljudel pankadel arutluse all, kuna sellist olukorda, et baasintressimäärad on negatiivsed, ei ole kunagi varem olnud. See on unikaalne olukord. Mida see kõik endaga kaasa võib tuua, eks seda näitab aeg," märkis Eerika Vaikmäe-Koit.

Tallinna tehnikaülikooli vanemteadur Tõnn Talpsepp tõi välja, et madalatele intressidele vaatamata pole inimesed hoiuseid hüljanud, kuigi praegused ülimadalad intressid võiksid panna inimesi rohkem investeerimisele mõtlema.

"Kogu praegune majanduskeskkond ja Euroopa Keskpanga poliitika soosib seda, et rahale tuleks leida selline produktiivsem või tulusam koht, et investeerida seda siis kas mingitesse tootlikesse varadesse, olgu need siis kas aktsiad, dividendiaktsiad või kas või näiteks kinnisvara," rääkis Tõnn Talpsepp.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: