Sõidukimüüjad kütuseaktsiisist: Eesti autoostja on juba praegu üsna ratsionaalne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Uued sõidukid.
Uued sõidukid. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Automüüjate hinnangul on Eesti autoostja juba praegu üsna ratsionaalne, mistõttu pole peaminister Taavi Rõivase soovitust osta omale säästlikum auto lihtne järgida.

Äsja ametisse astunud valitsuse plaan tõsta valimislubaduste katteks kütuseaktsiisi on avalikkuses tekitanud tugeva vastuseisu, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Peaminister Taavi Rõivase soovitus soetada omale säästlikum sõiduvahend mõjub uute sõidukite hindu arvestades inimestele pigem solvangu, kui hea nõuandena.

Amservi juht Rene Varek ütles, et Eesti autoturg liigub viimasel ajal juba niigi ökonoomsuse suunas, aga otseselt pole kavandatav kütuseaktsiisi tõus müüki veel mõjutama hakanud.

"Tänaseks ta kindlasti otseselt ei ole veel mõjutanud. Rääkida, et inimesed oleks massiliselt hakanud autosid vahetama või uusi autosid ostma, mis on keskkonnasäästlikumad, täna küll sellist tegevust veel ei ole," rääkis Varek.

Eesti autoturg liigub Vareki kinnitusel üleüldiselt selles suunas, et üha rohkem soetatakse autosid, mis on keskkonnasäästlikumad, kulutavad vähem fossiilseid kütuseid. "Tarbija on juba sinnapoole suunas liikumas pikemat aega, aga viimastel nädalatel võiks küll öelda, et autosalongi külastavad kliendid, kes küsivad ja huvituvad rohkem kütusekulust, et mis see kütusekulu vastavalt automudelile on," tõdes ta.

Silberauto juhatuse liige Andrus Mossov ütles, et Eesti ostja lähtub auto valikul eelkõige sellest, et meie kliimas oleks igal aastaajal turvaline sõita. Kui need põhikriteeriumid on täidetud, siis valitakse nagunii võimalikult ökonoomne mudel.

"Meil on ikkagi kaks probleemi. Ega meil on vaja neljarattaveolist autot, sest meil on talvel libe ja lund on palju ja teed on sellised nagu nad on. Teine, mis meil on vaja, on autot, mis on soe. Need on mõlemad asjad, mis võtavad kütust. Meie süü on praegu selles, et me ostame neljarattaveolisi autosid," rääkis Mossov.

Valitsuse idee katta aktsiisitõusust valimislubadusi, jääb Mossovile hoopis arusaamatuks. "Kui ühel päeval peaminister ütleb, et kogume makse ja järgmisel päeval ütleb, et ärme kogu enam makse, vaid ostame säästlikke autosid, siis minule isiklikult jääb see eesmärk arusaamatuks. Kas meil oli eesmärk koguda makse või eesmärk sõita säästlike autodega - väga suur vastuolu," märkis ta.

Mossovi hinnangul tuleks esmalt selgeks teha, mis on meie eesmärgid. Kui oleks alustatud eesmärgist, et sõidame säästlike autodega, usub Mossov, et see eesmärk oleks täitunud palju kiiremini kui seda valest otsast alustades. "Me tõstame makse selleks, et koguda raha ja nüüd tuleb välja, et me hoopis ostame säästlikumaid autosid, et mitte koguda raha," lausus ta.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: