Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sindi elanike jaoks on paisu kaotamise küsimus emotsionaalne

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Sindi paisu valesti ehitatud kalatrepi tõttu on kalade pääs paisust üleval pool asuvatele kudemisaladele võimatu. Tõenäoliselt tuleb pais kujundada ümber kärestikuks ehk lammutada. Sindi elanikele on küsimus emotsionaalne, sest pais on linna sümbol.

Keskkonnaagentuur korraldas linnas rahvakoosoleku, et kärestiku rajamise vajadust selgitada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi arutelul on ka teine variant, kus pais alles jääks, aga kaladele oleks läbipääs tagatud, peavad teadlased ja kalastajad õigeks, kui pais kaoks. Selle asemele rajataks Wöhrmanni kärestik. Nii oleks ühtlasi jäädvustatud Sindi kalevivabriku rajaja nimi, sest vabriku tarvis pais omal ajal rajatigi.

Kärestiku variandi ainuke puudus ongi see, et Sindi elanikele oluline sümbol kaob.

"Inimesed on harjunud mingi vaatepildiga ehk see on selline emotsionaalne negatiivne külg. Et see pais on meil siin kogu aeg olnud, tegelikult küll 150 aastat või 180, kui täpne olla ja see on terve igavik juba. Enne seda on umbes 10 000 aastat Pärnu jõgi voolanud vabalt, ilma paisuta," Keskkonnaagentuuri projektijuht Tauna Jürgenstein.

Jürgenstein ütles, et kärestiku variant oleks ka odavam. Aga iga valdkonna esindaja sai koosolekul oma arvamuse öelda.

"Tehniliselt tegelikult sobib meile natuke paremini veel see variant, kui tamm alles jääb ja tuleb kalapääsuramp, kuhu on võimalik tehiskärestik kujundada, mis toimib ka süstaslaalomi kanalina väga hästi," ütles veespordientusiast Vahur Leemets.

Eesti Loodushoiu Keskuse kalauurija Meelis Tambets leiab, et kärestiku ehitamine oleks parem. "Ja mida madalamale ta läheb, seda parem on. See on ilmselgelt ka kohalikele elanikele parim variant, sest praegu siin kohalikud elanikud kala püüda ei saa. Kui siin on kärestik, jääb siia väga palju kala, nii kevadel kui sügisel," selgitas Tambets.

Eesti Harrastuskalastajate Liidu juhataja Hendrik Tõnsbergi sõnul on enamus harrastuskalamehi selle poolt, et jõed tuleb teha tammivabaks ning kaladele tagada ülespääs ja allapääs. "Harrastuskalamehed, ma arvan, plaksutavad ja hõiskavad rõõmust, kui see Sindi paisu likvideerimise otsus ükskord teoks saab," märkis ta.

Sindi linnavolikogu esimees Toomas Asi tõdes, et on inimesi, kes suhtuvad paisu kaotamisse negatiivselt, kuid ka neid, kes ütlevad, et kindlasti tuleb tagada kaladele läbipääs. "Eks on muidugi palju emotsioone õhus," lisas ta.

Asi ütles, et kindlasti oli kasu, et projekti rahvale selgitama tuldi, võrreldi kaht varianti ning toodi esile plussid ja miinused. Millal aga kahe variandi vahel lõplik valik tehakse, ei osanud projektijuht Tauno Jürgenstein eile öelda.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: