Endine CIA juht: Islamiriigi alistamiseks tuleb kasutada ka poliitikat ({{commentsTotal}})

David Petraeus.
David Petraeus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA keskluureagentuuri endise juhi David Petraeuse hinnangul saab Islamiriigi mässulisi alistada ainult nii sõjalise kui ka poliitilise lähenemise teel.

Petraeus ütles BBC-le antud intervjuus, et väga tugevate äärmuslaste vastu ei saa kasutada ainult relvi. "Selle juures peab olema ka poliitiline komponent," märkis ta.

"Poliitilised muutused peavad algama ülevalt poolt. Eelkõige tuleb sunniitidele anda stiimulid uue Iraagi toetamiseks, mitte selle vastu seismiseks," lisas kindral.

Selle suhtes, kas Iraagi sõjavägi suudab Islamiriigi võita, on Petraeusel veidi kahtlusi. "Iraagi sõdureid võitles ja suri oma riigi nimel palju rohkem kui USA ja koalitsioonivägede omi. Me teame, et nad suudavad võidelda ja me teame, et nad võitlevad. Kuid nad võitlevad ainult siis, kui neil on hea juhtimine ning tugi ja teadmine, et keegi seisab nende selja taga, kui nad satuvad raskesse lahingusse," rääkis ta.

Petraeus ei soovinud aga kinnitada, kas USA võiks rindejoonel rohkem sekkuda.

Petraeuse sõnul on Islamiriik kohutav vaenlane. "See on tegelikult konventsionaalne armee, millel on ka ülestõusu ja märkimisväärseid terroristlikke elemente," sõnas ta.

Iraagi sõja ajal töötas Petraeus välja strateegia, mille kohaselt aitas al-Qaeda vastu võidelda USA sõdurite arvu suurendamine ja sunniitlike hõimude toetus. Nüüd püüab Iraagi sõjavägi võita tagasi Islamiriigi kätte langenud alasid.

Islamiriigi kätte langenud Ramadi linna võidavad valitsuse väed Petraeuse hinnangul tagasi mõne nädalaga. Samas tõdes ta, et linna langemine oli tõsine tagasilöök.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: