Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Professor: Soome vangide Eestisse saatmise idee ei võta arvesse Euroopa reegleid

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Turu Ülikooli kriminaalõiguse professor Jussi Tapani leiab, et rahvasaadik Laura Huhtasaari idee saata Soome vange välismaale vanglakaristust kandma ei saa kunagi teoks.

Põlissoomlaste poliitik Huhtasaari rääkis eile, et pikka vanglakaristust kandvad kurjategijad võiks saata kas või Eesti vanglatesse ja nii saaks kulusid kokku hoida. See omakorda aga võimaldaks kohtutel raskete kuritegude eest ka karmimaid karistusi rakendada, vahendas Yle.

Professor Tapani tuletas meelde, et Soome on Euroopa Liidu tasandil seotud erinevate vange puudutavate reeglitega, mis seavad selle idee teostamise suure kahtluse alla.

"Vangide üleviimiseks peavad olema täidetud teatavad eeldused. On kaks põhimõttelist tingimust: tuleb saada süüdimõistetu nõusolek ja lisaks peab teise riiki viimine aitama kaasa vangi kohanemisele ühiskonnaga pärast karistuse kandmist," selgitas ekspert.

Tapani sõnul pole tõenäoline, et vangid selliseid nõusolekuid andma hakkaksid, samuti ei aita teise riigi vanglasse saatmine kaasa ka ühiskonda naasmisele.

Praegu viiakse Soomest vange teise riiki karistust kandma väga harva.

"Huhtasaari ettepanek ei võta arvesse Euroopa reeglite ja süsteemi tervikut. Ja mida eestlased ja Eesti Euroopa Liidu liikmesriigina sellisest ettepanekust peaksid arvama?" küsis professor Tapani.

Lõpetuseks sõnas Tapani, et arutelu vanglakaristuste pikkuse ja õigluse üle on samas alati teretulnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: