Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tapanila vägistamisjuhtumi otsuse kaebasid edasi nii prokurör, ohver kui ka süüdimõistetud

Tapanila rongipeatus
Tapanila rongipeatus Autor/allikas: tapanila.fi

Soome ühiskonnas palju vastukaja saanud Tapanila vägistamisjuhtumi on edasi kaevanud mitu juhtumiga seotud asjaosalist. Järgmise kohtuastme hinnangut soovivad nii prokurör, ohver kui ka kaks süüdimõistetut.

Prokuröri hinnangul tuleb kogu kohtuotsus ümber vaadata, vahendas Yle.

Helsingi esimese astme kohus mõistis kolmele vägistamises osalenud somaallasest noormehele lühikesed tingimisi vanglakaristused, kaks noormeest aga vabastati kõikidest süüdistustest.

Süüdistustest vabastatud noormeeste puhul leidis kohus, et kuriteo sooritamises nad ei osalenud.

Kaks süüdimõistetutest said aasta pikkuse tingimisi vanglakaristuse, kolmas aga aasta ja 4 kuu pikkuse tingimisi vanglakaristuse. Kahe noormehe puhul leevendas karistust asjaolu, et nad olid kuriteo sooritamise ajal alaealised.

Kohus leidis ka, et nimetatud vägistamise puhul pole tegu raskema astme kuriteoga (seadustes määratletud sõnaga törkeä - Toim.) ning seda ei viidud läbi "eriti alandaval moel". Kohtuistungi käigus selgitati välja, et üks noorukitest hoidis naist kinni, kui teised kaks teda käte abil vägistasid.

Prokurör nõudis süüdistatavatele karmimaid karistusi, kuid kohus leevendas karistusi viidates muuhulgas sellele, et süüdistatavad said kohtuprotsessi ajal äärmiselt suure avaliku tähelepanu osaks. Noormeeste advokaadid kaebasid, et nende kliente on kohtuprotsessi ajal korduvalt ähvardatud.

Sündmus sai alguse alguse käesoleva aasta märtsis. Alguses ahistasid noormehed naist rongis ning kui naine Tapanila peatuses maha läks, hakati teda jälitama. Mõne aja pärast ei lasknud nad naisel enam edasi liikuda, võtsid ta kinni ning surusid oma käed talle pükstesse ja sealt edasi. Lõpuks õnnestus ohvril lahti rabeleda ning appi karjuda, mille peale kolm noormeest sündmuskohalt lahkusid.

Leebed karistused põhjustasid Soome sotsiaalmeedias tormi, samuti kritiseerisid kohtu põhjendusi mitmed eksperdid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: