Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilves ja Nestor rõhutasid Duda visiidil Poola rolli meie julgeoleku küsimustes

{{1440314231000 | amCalendar}}

President Toomas Hendrik Ilvese kutsel saabus tänasel Molotov-Ribbentropi pakti aastapäeval Eestisse töövisiidile Poola uus riigipea Andrzej Duda, kes astus ametisse augusti alguses. Kõnelustel Eesti juhtidega olid kesksel kohal julgeolekuküsimused, eelkõige NATO kohaloleku tugevdamine Ida-Euroopas.

Tegemist on president Duda esimese välisvisiidiga.

Kadriorus toimunud Poola presidendi vastuvõtutseremoonial teatas president Ilves, et Poolal on keskne roll meie regiooni julgeolekuhuvide eest seismisel.

"Sündmused Ukrainas meenutavad, et vabadus ei ole iseenesest mõistetav. Vabaduse hoidmiseks tuleb tööd teha iga päev siinsamas kodus, liitlastega Euroopas ja Atlandi-ülesel teljel. Eesti näeb Poolal selget rolli meie regiooni julgeolekualase koostöö eestvedajana, mille parimaks näiteks on peagi Varssavis toimuv NATO tippkohtumine," ütles president Toomas Hendrik Ilves pärast kohtumist Poola presidendi Andrzej Dudaga.

President Ilvese hinnangul on muutunud julgeolekuseisus oluline NATO kui kaitsealliansi veelgi nähtavam ja mõjusam kohalolek oma piiririikides. "Meie liitlased on palju teinud Balti-Poola ruumi julgeoleku suurendamiseks, vaadakem või õhuturbemissiooni meie kohal ning alaliselt roteeruvate maaväeüksused on järgmine samm, mida me üheselt toetame," lisas ta.

Eesti riigipea nentis, et oluline on tagada sõjaline võimekus, mis vastab uutele väljakutsetele. "See tähendab ühtlasi selget sõnumit, et Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikidena on meil vaba maailma parimad ja kindlamad liitlased," lisas ta.

Ilvese sõnul on Poola presidendi Andrzej Duda tänane visiit Eestisse sümboolne. "Esiteks põhjusel, et president Duda otsustas teha oma esimese visiidi riigipeana Eestisse. See kinnitab veelkord meie kahe riigi häid ja tihedaid suhteid, mis toetuvad meie ühistele väärtustele," ütles riigipea. "Teiseks, just täna tähistame 76. aasta möödumist Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest Moskvas. Meie mõlemad, Eesti ja Poola, teame ning mäletame, kui kohtuvat hinda pidid maksma paljud rahvad selle salasobingu eest," lisas president.

Pärast seda asetas Poola riigipea pärja Vabadussõja võidusamba jalamile ning külastas Okupatsioonide muuseumi.

Riigikogu esimees Eiki Nestor võõrustas koos riigikogu väliskomisjoni esimehe Hannes Hansoga Poola presidenti Toompea lossis. Kohtumisel arutati Eesti ja Poola parlamentide vahelist koostööd, julgeoleku olukorda Ukrainas ja NATO tegevust julgeoleku kindlustamisel regioonis. "Poola on Eestile oluline ja lähedane partner nii riigi tasemel kui parlamentide vahelises koostöös. Oleme sarnaselt avameelsed oma väljenduses ja vahetus reageerimises regiooni julgeoleku ohte puudutavates küsimustes," ütles Nestor.

"Eesti ja Poola rahvad elasid 20. sajandil üle suuri kannatusi kuritegelike riikide ambitsioonide ja nende omavaheliste lepingute tulemusel. See kogemus hoiab ka praegu meie tähelepanu ja meeled ergad sarnaste tendentside suhtes," lisas Nestor.

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas kohtumisel Dudaga, et Poola ja Eesti koostööl on oluline roll regionaalse julgeoleku tugevdamisel ning kahe riigi vaheline koostöö on tihe nii NATO-s, Euroopa Liidus kui ka majanduses. 

Üheskoos leiti, et santsioonidega Venemaale peab jätkama senikaua kuni Ukraina territoriaalne terviklikkus ja suveräänsus on taastatud. "Eestil ja Poolal on väga lähedane julgeolekutunnetus," ütles peaminister ja lisas, et see väljendub näiteks Ukraina konflikti põhjustest ning hetkeseisust aru saamises.

Arutati ka muutunud piirkondlikku julgeolekuolukorda. "Poola aktiivne roll julgeolekuvaldkonnas on oluline ning Varssavi NATO tippkohtumisel on potentsiaal olla meie regiooni jaoks ajaloolise tähendusega," ütles Rõivas.

Peaminister Rõivas ja president Duda rääkisid veel majandus- ja energiasuhetest ning transpordiühendustest, näiteks Rail Balticu projektist. "Elektri- ja gaasiühendused Poola ja Leedu vahel on oluline samm edasi vähendamaks Balti riikide energiaisolatsiooni, ühendades meie turu Kesk-Euroopaga," lausus Rõivas.

Toimetaja: Merili Nael, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: